SanDisk 240 GB SSD yavaş

Memduh Başgan

Kilopat
Herkese iyi günler dilerim. Bilgisayarımda 256 GB Samsung M.2 SSD bulunuyordu ve yetersiz geldiğinden dolayı HDD Caddy aracılığıyla 240GB SanDisk SSD takviyesi yaptım.
Yaptığım ölçümler sonucunda SanDisk SSD'de çok bariz bir hız kaybı bulunuyor. Sebebi nedir, nasıl çözebilirim?
MB/s ve IOPS değerleri görselde mevcuttur.
(HDD Caddy'nin kenarındaki tırnak SATA 3 kısmında.)

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (559).png
    Ekran Görüntüsü (559).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 97
  • Ekran Görüntüsü (560).png
    Ekran Görüntüsü (560).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 102
Son düzenleyen: Moderatör:
SATA 3 olarak çalışıyor yazmıyor SATA 3 desteği var anlamına geliyor şu anda nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız cristaldisk ile görüntü paylaşmanız gerekiyor.
Neden USB şeklinde gözüküyor acaba?
İade edin veya Firmware güncellemesi yapın.

Hocam ne yazık ki aylar öncesinde satın aldığım için iade edemiyorum. SanDisk dashboard programından kontrol ettim, Firmware güncel gözüküyor.

Aynı zamanda yukarıdaki görsele akıl erdiremedim. Neden USB (serial ata) şeklinde gözüküyor ki? Bu hangi SSD'yi takarsan tak verim alamayacaksın demek sanırsam.

Dosya Ekleri

• 1618495872167.png
    1618495872167.png
    59,4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Neden USB şeklinde gözüküyor acaba?

Hocam ne yazık ki aylar öncesinde satın aldığım için iade edemiyorum. SanDisk dashboard programından kontrol ettim, Firmware güncel gözüküyor.

Aynı zamanda yukarıdaki görsele akıl erdiremedim. Neden USB (serial ata) şeklinde gözüküyor ki? Bu hangi SSD'yi takarsan tak verim alamayacaksın demek sanırsam.

Kızakla alakalı dediğim sebep bu tam olarak. Tabii ki SSD modelide fark ettiriyor. Ancak Kızak çok önemli bu bağlamda.
Şahsen kendim Testlerini yaptığım ve uzun süredir sorun yaşamadığım bu kızağı önerebilirim.

Açmış olduğum bu konuya yanıt vermiş olan herkese teşekkür ederim. Yaşadığım gelişmeleri buraya eklemek istedim.
Öncelikle SanDisk SSD'yi 2. el olarak sattım ve eski HDD Caddy'i iade ettim. @PossibleTurco hocamın önermiş olduğu 870 EVO modelini ve @hakanbey30 hocamın tavsiye ettiği Dark DK AC DSOSD9 kızağı satın aldım. Dün gece montajını gerçekleştirdim. İlgili ekran görüntülerini paylaşıyorum.
@PossibleTurco hocamında söylediği gibi CD-ROM portu SATA II olarak çalışıyor.
Aynı zamanda takmış olduğum SSD USB portundaymış gibi gözüküyor. Bu normal mi?

Dosya Ekleri

• 870evoSATAII (1).png
    870evoSATAII (1).png
    41,3 KB · Görüntüleme: 26
  • 870evoSATAII (2).png
    870evoSATAII (2).png
    59,3 KB · Görüntüleme: 32
  • 870evo IOPS ASSSD.png
    870evo IOPS ASSSD.png
    28,4 KB · Görüntüleme: 34
  • 870evo MBs ASSSD.png
    870evo MBs ASSSD.png
    29,3 KB · Görüntüleme: 33
  • 870evoIOPS.png
    870evoIOPS.png
    28,2 KB · Görüntüleme: 29
  • 870evoMBs.png
    870evoMBs.png
    27,1 KB · Görüntüleme: 28
  • 870evousbport (2).png
    870evousbport (2).png
    64 KB · Görüntüleme: 23
  • usbdepolamaygt (1).png
    usbdepolamaygt (1).png
    11,7 KB · Görüntüleme: 28
Açmış olduğum bu konuya yanıt vermiş olan herkese teşekkür ederim. Yaşadığım gelişmeleri buraya eklemek istedim.
Öncelikle SanDisk SSD'yi 2. el olarak sattım ve eski HDD Caddy'i iade ettim. @PossibleTurco hocamın önermiş olduğu 870 EVO modelini ve @hakanbey30 hocamın tavsiye ettiği Dark DK AC DSOSD9 kızağı satın aldım. Dün gece montajını gerçekleştirdim. İlgili ekran görüntülerini paylaşıyorum.
@PossibleTurco hocamında söylediği gibi CD-ROM portu SATA II olarak çalışıyor.
Aynı zamanda takmış olduğum SSD USB portundaymış gibi gözüküyor. Bu normal mi?

Son olarak BIOS tarafında SATA ayarları AHCI olarak yapılandırılmışmı kontrol eder misiniz?
Aynı kızak ve diski kullanıyorum okuma yazma 520-540 IOPS'lar 50-60k civarlarında.
Bir de laptop tam marka model nosunu alabilir miyim?
Bios üzerinde hot plug kapatıp tekrar denermisin.

Son düzenleme:
Son olarak BIOS tarafında SATA ayarları AHCI olarak yapılandırılmışmı kontrol eder misiniz?
Aynı kızak ve diski kullanıyorum okuma yazma 520-540 IOPS'lar 50-60k civarlarında.
Bir de laptop tam marka model nosunu alabilir miyim?
Bios üzerinde hot plug kapatıp tekrar denermisin.
Laptop Modelim HP 15-db1049nt

BIOS ayarlarında SATA Konfigürasyon kısmını bulamadım.

Dosya Ekleri

• IMG_20210420_165813.jpg
    IMG_20210420_165813.jpg
    85 KB · Görüntüleme: 28
Laptop altında tam olarak marka model yazar o numara ile HP sitesinde cihazı bulun güncel BIOS sürümünüzü karşılaştırın. Eğer güncel değilse en son çare onu güncelleyin tekrar bakalım. SATA'yı özelleştirme ayarı bulunmuyor BIOS üzerinde belki de bu sebepten yaşanan bir sorun olabilir.

Geri
Yukarı