SanDisk Ultra 3D 1TB NVMe SSD neden ucuz?

İçerisinde tampon bellek (DRAM) bulunmaması maliyeti azaltan bir sebep. Sık sık dosya transferi yapanlar için tavsiye edilmez. HMB özelliği kısmen fayda etse de DRAM kadar olmuyor. Uzun süren aktarımlarda hız düşmeye başlıyor. Onun dışında yine de işletim sistemi kurmak ve oyun oynamak için yeterlidir. Eğer iyi bir kontrolcüsü varsa sorun çıkmaz.

Az daha koyup Pny 1 TB XLR8 CS3030 almak çok daha mantıklıdır. Eğer pahalı geliyorsa Kingston 1 TB A2000 ikincil seçenek olabilir.

Son düzenleme:
ekim ayında almıştım ogünden belli devamlı aktif olarak pc açıktır knight oynarım bi sorunla karşılaşmadım çok memnunum doğru güzel bi temiz w10 kurulum ile..
hatta 1tb lık olan ssd plus ını da almıştım onuda ps4 pro ma taktım onda da sıkıntı yok çokşükür.

DRAM ne kadar önemli? Daha çok oyun için kullanacağım ama arada Photoshop kullanıyorum. Sorun olur mu?
SATA için daha önemlidir, NVMe SSD'lerin için DRAM'in bıraktığı açığı kapatacak birçok yöntemi var. Photoshop'u tek başına kullanırken bu açıdan fark göreceğinizi zannetmiyorum, NVMe SSD'lerde SSD'yi zorlamadığınız sürece DRAM'in yokluğunu hissetmek zor. Bu zorlamaya en büyük örnek ağır multitasking yapacaksanız, mesela photoshop açıkken arkada yayın, sayılı torrent/indirme, birçok Chrome sekmesi ve antivirüs açık şekilde kullanırsanız sıkıntı görülebilir. Bundan başka veritabanı veya server yükleri ve uzun random yazmalarda fark var.

Kısaca bütçeniz sıkışıksa Ultra NVMe kesinlikle alınabilir, OS/oyun/hafif iş kullanımı için sağlam bir SSD'dir. Daha yüklü işlemler yapacağınızı düşünüyorsanız indirim bekleyip CS3030 almak da gayet iyi bir seçim olur.

Geri
Yukarı