Şantiyede operatörlerin haritacılardan üstün sayılması

XLlonKJEE

Hectopat
Hocalarım ben senelerdir şantiyelerdeyim bir topoğraf olarak topoğraf dediğiniz kısaca harita ve planlamacılar şantiyenin bütün ölçüm biçim işaretleme ve iş gidişatını yürüten "teknik" sıfatıyla şantiyede bulunan elemanlardır.

Operatörler ise iş makinesı kullanan birileri çağırdıkça veya ölçümü aldıkça iş yapan insanların yapamayacağı zorlu işleri yapan makineları kullanan elemanlardır "teknik" değil "saha" işçisi sıfatıyla çağırılırlar.

Türkiye'de ise bu durum biraz farklı.

Yurt dışı ve Türkiye'deki bazı firmalar hariç çoğu yer operatörlere daha yüksek maaş, daha iyi muamele, daha kapsamlı yetkiler(başkalarının işlerine burun sokma) tabiri caisi operatörler biz haritacılardan daha üstün konumda tutuluyor.

Çalıştığım çoğu firmada operatörlerle kavga ederdim senin verdiğin ölçü yanlış ben buna uymam kendi kafama göre giderim sen bana göre plan yap diyen operatör mü dersiniz, sizin işiniz boş mühendis her yerde bulunur operatör bulamazsın diyen mi dersiniz, şantiyedeki formenlerin ve saha kalfalarının mühendisleri umursamayıp operatörlere usta abi gibi sıfatlarla yalanmaları mı dersiniz bin bir türlü rezalet.

Kimse yanlış anlamasın meslek ezmiyorum fakat operatörlerin tek görevi kalıpçı ahşapçı, seramikçi gibi ağır işlerin işçileri olması ancak kendilerini mühendis gibi görüp yüceltmesi.

Ben bir topoğraf olarak sizin yaptığınız iş yok biz sabahtan akşama kadar hafriyat itiyoruz malzeme taşıyoruz biz olmasak şantiyede iş durur ilerlemez 10 yılda biter siz olmasanızda bir şekilde şantiye yürür siz işçisiniz biz operatörüz bizim yerimiz ayrı gibi sıfatlar kullanmak sizce onca senedir işini ölçümlerle planlamalarla düzleçlerle yapan bir elemana denir mi?

Bir gün bir operatöre sinirlenip ben olmasam ölçü vermesem ustalar iş yapamaz siz de malzemeyi verseniz de işe yaramaz elinde sonunda iş durur sizin yaptığınız bir şey yok siz olmasanız makarayla taşırlar malzemeleri ya da el arabasıyla deyip öfkemi kustum sonucu da kavga oldu zaten.

Benim amacım meslek ezmek değil her meslek şantiyede birbirine bağlıdır haritacı ölçüm vermese usta iş yapamaz usta iş yapamasa malzeme isteyemez operatör iş yapamaz operatör malzeme vermese veya temel kazmasa işe başlanılmaz temeli kazması için biz haritacılara ihtiyacı var vs vs anlayacağınız her meslek grubu birbirine muhtaç.

Ama Türkiye'de operatörler mühendisten daha çok havalanıyor afedersiniz malum parça hep havada.

Sizin bu konuda düşüncelerinizi almak isterim ustalarım.

2014-2015 yılında bir firmada yeni mezun inşaat teknisyeni olarak çalıştım ve çalışan 7 mühendisin 5'inden daha yüksek maaş alıyordum. Ek olarak ahşapçı vs gibi ağır işler demişsiniz ancak pek çok marangoz mimarlara kıyasla çok daha işlevsel ürünler tasarlayabilir. Ülkede makine fark etmeksizin operatör çok daha az sayıda ve zor yetişiyor zira sizin ya da benim gibi ortalama bir sınav puanı alarak ezbere dayalı bir sistem içinde diploma almak yerine yıllarca makinelerde iş tecrübesi kazanıyor. Bugün pek çok firmada sondörler jeologlara jeoloji öğretecek kadar bilgi sahibi. Sanılanın aksine sadece ülkemizde değil yurt dışında da operatörler ve zanaatkarlar sıradan hatta ortalama bir mühendis ve teknikerin çok daha üstünde maaşlara çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı