Sapphire Pulse RX 560 ısınma sorunu

Haluk61

Hectopat
Daha fazla  
AMD RX 560 kullanıyorum. AMD 18.10.2 driverini kullanırken bir sorun yoktu belki ısınıyordu ama hız düşmüyordu son sürüme güncelledikten sonra çekirdek hızı 85 dereceyi gördükten sonra otomatikmen düşmeye başlıyor dolayısıyla FPS'de onla beraber düşüyor mesela 50 civarı olsa bile FPS kasmaya başlıyor bu sefer .NET'te uzun süren araştırmalar yaptım ama bana uygun çözüm bulamadım. 85 dereceden sonra çekirdek hızı düşmesini engellemenin yolu yok mu? Daha önceden de çıkıyordu büyük ihtimal aynı oyunlar çünkü eski driver üzerinden oynadım hiç sorun olmuyordu kapanma falan ısınsa da.

Ben de kendim bir şeyler yapmaya karar verdim. Ekran kartı fan hızını arttırdım, çekirdek hızını maksimum olan 1300'den 900 civarına indirdim kısmen de olsa işe yaradı 10 dakikada 85 derecede ulaşıyorsa şimdi 20 dakikada ulaşıyor(tahmini). Ama yine kesin çözüm olmadı. 900'lerde olmasına rağmen oyunlarda istediğim yeterli performansı veriyor ama bir süre sonra tekrar 85E ulaşınca çekirdek hızı minimum olan 214 MHz'ye düşüyor ve bu programda değiştirilemeyen tek değer. En azından bu tavan sıcaklığını arttırabilmemin yolu yok mu mesele 90'dan sonra düşse? 90A kolay kolay çıkacağını sanmıyorum.

Sistemime gelince anakartı işlemci ve RAM'i yeni değiştim. Önceki sistemim A10 7870K üzerindeydi onda da işlemci yetersiz kalıyordu multiplayer oyunlarda. İnternette izlediğim videolarda benim sistemime sahip kişiler çok rahat oynatıyor oyunları. O yüzden lütfen Battlefield için 8 GB yetersiz 2 GB ekran kartı yetersiz gibi yorumlarda bulunmayın yetersiz olsa 900 MHz çekirdek hızında bile 75 FPS vermez zaten. Battlefield 1 ve 5 üzerinden konuşuyorum daha çok. Driverları çok kez sildim kurdum Windows 10'da yeni kurdum zaten bu sorun yüzünden ama çözüm olmadı. Çok uzun süre aradım internette ama benzer bir konu bulamadım o yüzden kendim yazmaya karar verdim uzun zamandır yapmadığım bir şey bu.

Sistem:
Gigabyte A320M S2H.
Ryzen 1600 AF 12nm.
Adata 3000MHz RAM.
Sapphire Pulse RX 560 2 GB.
500 GB HDD (sağlam çok kez test ettim)
Xigmatek 600W 80Plus.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    76,6 KB · Görüntüleme: 139
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa hava sirkülasyonunuz kötü sanırım. Kartınıza undervolt işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca Furmark testine sokup SS atar mısınız?

Ekran kartlarının, işlemcilere oranla çekirdek sayısı fazla olduğu için termal sınırı 85 derecedir. Üzerine çıkarsa da kararsızlaşır.
Ekran kartınızın, kullanım süresi kasanın iç temizliğine göre kartın temizlenmesi ve termal macunun yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ekran kartınızın fan tarafından fotoğrafını paylaşabilirsiniz.
İçerisinde toz parçaları var ise, öncelikle plastik koruyucu ve fanı söküp metal bloğu ince uçlu bir fırça ile temizleyin.

Kasa hava sirkülasyonunuz kötü sanırım. Kartınıza undervolt işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca Furmark testine sokup SS atar mısınız?

olabilir kasa standart bir kasa oyun kasası değil sadece arkada fanı var psu haricinde. Ama içini daha yeni temizledim 1 hafta oldu zaten sistemi değişeli. undervolt nasıl yapılıyor bilmiyorum bu yaptıklarımı bile çekinerek yaptım watt volt işine girmedim anlamadığım için. Furmark testini mevcut şekilde mi yapayım yoksa ekran kartını standart ayarına getirip mi?

Ekran kartlarının, işlemcilere oranla çekirdek sayısı fazla olduğu için termal sınırı 85 derecedir. Üzerine çıkarsa da kararsızlaşır.
Ekran kartınızın, kullanım süresi kasanın iç temizliğine göre kartın temizlenmesi ve termal macunun yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Ekran kartınızın fan tarafından fotoğrafını paylaşabilirsiniz.
İçerisinde toz parçaları var ise, öncelikle plastik koruyucu ve fanı söküp metal bloğu ince uçlu bir fırça ile temizleyin.

fan tarafından görünen bişe yok. ama ekran kartını aldığımdan beri hiç açıp temizlemedim içini, dolayısıyla termal macun gerekiyo olabilir ben donanım işinden anlarım ama işçiliğinden de hiç anlamıyorum. Yine de önceki driverla sorun olmuyoken şimdiki driver ile sorun olmasıın anlayamıyorum. windows 7 kullanırken çok kez yenisini silip eskisini yükledim bu yüzden en sonunda çöktü ben de windows 10 yükledim.

Yeni driver ile bağlantılı bu boyutta bir sorun olması pek muhtemel değil o yüzden yazılımsal değil donanımsal olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir kaç aydır performansa etkisini gözlemediğiniz şekilde, yani 83-84 derece sıcaklıkta kullanmış olabilirsiniz ve sonucunda termal macunun kuruması hızlanmış olabilir. Kasa da bir etken tabi ki, Ryzen 1600 AF stok soğutucu ile kasa içerisinde fazlaca sıcak hava üretebilir.
Ekran kartı temizliği ve termal macun yenileme işi, işlemci termal macun yenileme işine nazaran daha ince bir işçilik. Deneyimli birinden yardım almanızda fayda var.
Bunların haricinde, tek fanlı bir model kullanıyorsunuz uzun süre sıcak ve yoğun kullanım sonucunda ekran kartı fanının performansı da düşmüş olabilir.
Ekran kartı fan hızını arttırdım, çekirdek hızını maksimum olan 1300'den 900 civarına indirdim kısmen de olsa işe yaradı 10 dakikada 85 derecede ulaşıyorsa, şimdi 20 dakikada ulaşıyor (tahmini).
Bu bahsettiklerinize göre, sorunun sürücü değil, kartın soğutma sistemiyle alakalı olduğunu çıkarıyorum. Isı iletimi yeterli gerçekleşmiyor veya çok az gerçekleşiyor bunun sonucunda, ısıl olarak sürekli bir artış söz konusu.

Son düzenleme:
Mevcut şekilde yapın. Ayrıca o kasayı değiştirin.

şuanki ortamda pek bilgisayarcı bulmak kolay değil, idare edecem bu şekilde şimdilik. çok yakın zamanda atanma durumum olabilir o zaman komple değişirim bilgisayarı belki.

Yeni driver ile bağlantılı bu boyutta bir sorun olması pek muhtemel değil o yüzden yazılımsal değil donanımsal olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir kaç aydır performansa etkisini gözlemediğiniz şekilde, yani 83-84 derece sıcaklıkta kullanmış olabilirsiniz ve sonucunda termal macunun kuruması hızlanmış olabilir. Kasa da bir etken tabi ki, Ryzen 1600 AF stok soğutucu ile kasa içerisinde fazlaca sıcak hava üretebilir.
Ekran kartı temizliği ve termal macun yenileme işi, işlemci termal macun yenileme işine nazaran daha ince bir işçilik. Deneyimli birinden yardım almanızda fayda var.
Bunların haricinde, tek fanlı bir model kullanıyorsunuz uzun süre sıcak ve yoğun kullanım sonucunda ekran kartı fanının performansı da düşmüş olabilir.

Bu bahsettiklerinize göre, sorunun sürücü değil, kartın soğutma sistemiyle alakalı olduğunu çıkarıyorum. Isı iletimi yeterli gerçekleşmiyor veya çok az gerçekleşiyor bunun sonucunda, ısıl olarak sürekli bir artış söz konusu.

şuanki durumda pek mümkün görünmüyor açık yer bile yok doğru dürüst. idare edecem şimdilik.

hepsi bir kenara önceki driverda sorun olmuyordu şimdi niye böyle oldu. Acaba yetersiz olan a10 7870k yüzünden düşük fps verdiği için ısınmama gibi durumu olabilir mi? Ryzen'e mi yetişemedi
yine bir şekilde 85e ulaşıyor. Bunu engellememin yolu var mı? sanki daha çok ram hızı yüzünden?

Çekirdek hızını biraz daha düşürsem bile vramden dolayı yine 85 olacak gibi. Var mı tavsiyeniz vram hızını düşürsem çok performans kaybı yaşar mıyım? 85 dereceye ulaşmasını engellememin yolu yok mu her oyunda ulaşmıyor demek ki var
Maksimum Volt seviyesini 960 civarına indirdim 1100'den yine 85E ulaşıyor bir şekilde. Bu kadar da olmaz artık ya anormal bir durum var sanki
hala 20 dakika bile olmadan 85 dereceye çıkıyor saçmalık bu kadar olmaması lazım macunsuz falan bile normal değil bu
battlefield 3de bile 85 dereceye çıkıyor kırıp atacam sonunda bu kartı

Son düzenleme:
Konuyu hortlatmış olacağım ama sorun yaşayan arkadaşlar için bilgilendirmek istedim.
ELSA marka RX560'a sahibim. 896 shader olan model. Aynı sorunu bende yaşıyordum. Hatta bende CS GO'da özellikle 1-2 saat oyundan sonra bilgisayarım kilitleniyor, ekran kararıyordu. Mecburen tuşundan kapatıp açmak zorunda kalıyordum. Bugün MSI Afterburner üzerinde Power Limit'i yüzde olarak 10 geri çektim. Çekirdek voltajını ise -6 olarak ayarladım. Isınma sorunu tamamen bitti. 90 derecelere çıkan ekran kartı şuan 72 dereceyi geçmiyor. Anlık FPS dropları da yapmıyor artık. Sorun yaşayan arkadaşlar deneyebilir.

Geri
Yukarı