Sapphire Pulse RX 580 8 GB oyunda hata vermeden reset atma sorunu

Fatih Kuloğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Ticaret
Arkadaşlar, konu uzun olacak ama detaylandırmadan sıkıntıma çare bulamayacağım sanırım, forumda detaylı sorularınız da olduğu için her şeyi yazmaya özen göstereceğim. Ekran kartım hariç diğer parçalarımın hepsi 3 seneliktir. Bilgisayarımın temizliğini düzenli olarak yaparım.
  • Monitör; ASUS VX238H (60 Hz, 1 ms gecikmeli, dahili hoparlöründen seste almaktayım)
  • Kasa; Aero 800 (2 önde 2 üstte 1 de arkada olmak üzere 5 fanı %50 olarak anakart üzerinden RPM kontrol ile çalıştırmaktayım sıcaklık değerlerim işlemcide 60 dereceyi hiç geçmedi)
  • PSU; Corsair VS550 Watt, işlemci; i5-6500.
  • RAM; 2*8 GB 2,133 MHz HyperX.
  • SSD; 240GB SanDisk Ultra II (kendi programıyla düzenli trim yapmakta) HDD; 1TB Seagate (oyunlarımı kurup ve veri depoluyorum)
  • İşlemci soğutucum; Venom A10 vardı, pompadan ses yapmaya başlayınca Dark Freezer X120 soğutucu aldım, bir sıvı soğutucu değil ama sıcaklık değerleri 60 geçmedi.
Elimde olan MSI R9 380 4 GB ekran kartım 8.1 Pro ile oyunlarda 190 Watt çekerek ( sistem isteğini yazıyorum, sıkıntı yaşamadığım için hiç kontrol etmedim ama 6*2 pin takılıydı) -ben de ihtiyacı olan bir arkadaşa, düşük bir fiyata satmış bulundum, geri isteyemem-
Hediye gelen RX580 ekran kartında 8 pin girişi ve 150 Watt ihtiyacı olmasına rağmen, Win 10 Home lisanlı kurduğum bilgisayarda (maalesef 8.1 sürücüsü yok) oyunlarda bilgisayar hata vermeden direkt reset atmaya başladı. Radeon ayarlarım standartta ve herhangi bir değişiklik yapmadım. Radeon ayarlarından baktığımda ekran kartında veya işlemcide aşırı bir ısınma, elektrik tüketi mi, FPS düşüşü donma ya da kasılma olmadan direkt sistem reset atmakta kendine. Merak ettiğim ve ilk defa kurduğum Black Desert oyununda (daha önce hiç oynamadım) oyuna başlayımca reset atıp kapanıp açılıyor. Tom Raider oyununda aynı sıkıntı var, ETS 2 oyununda oyunu açıp oynadıktan sonra kapatırken aynı sıkıntım oldu, Sniper 3'de oyunu açarken aynı sıkıntım oldu. Görmek istediğiniz dosya varsa paylaşabilirim. Sıkıntım ekran kartından mı, PSU'dan mı yoksa başka bir bileşenden mi anlamak içi bir tavsiyeniz var mı? Ne zaman yapacağını kestiremediğim için Black Desert oyunundaki videomu yükleyip koyacağım.

PSU Sorun olduğu düşünüyorum.

-Fanı hepsini çıkar sadece kasa'nın arka fanı açık kalsın.(RGB falan varsa kapattın onu.)
-Bios'dan anti-surge ayarını açık ise kapattın.
-Başka prizi deneyin, toprak prizi olsun.
-Bios güncel değilse güncelleyin, güncel ise önce ki sürümü güncelleyin.
Bios güncel msi b150 gaming m3 icin bc0 biosu Msi sitesinden windows 10 kurmadan önce yükledim.
Prizim tuncmatik korumalı priz yaklaşık 5 senedir kullanmaktayım. Rgb gibi seyler kullanmıyorum.

Sanırım butun yollar psu ya cikiyor.

Yarin bilgisayarciya götürüp orda da dener neticeyide bilgi amaçlı sizlerle paylaşırım.
1577620261439151561567860003235.jpg

Arkadaşlar kasam aero800, power suply alanı kapalı. Bana yari modüler, fiyatı 500-600 bandında, rx 580 8 gb ekran kartını besleyecek power suply öneriniz nedir.
Vatan bilgisayarda xmateg tauros 600 wat moduler psu var 424 tl fiyati. Alsam isimi gorurmu moduler olmasi ve fiyati cazip.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı