Çözüldü Sapphire Pulse RX 580 8 GB OC Sorunları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhaba Dostlar, Benim bu Sapphire RX 580 kartımla ilgili yaşadığım sorunlar için böyle bir konu açmak istedim.

Kartımı 5-6 Ay önce sıfır olarak almıştım, kart ilk 3-4 ay pek bir sorun çıkarmamıştı, 1-2 kez siyah ekran vermişti çok takmamıştım ama 3-4 aydan sonra sorunlar iyice artmaya başladı, İlk başta oyunlarda durduk yere hiçbir sorun yok iken mavi ekran almaya başladım, Black Squad oynarken Rank maçında art arda 2 kez mavi ekran verdi bilgisayar, işin tuhaf yani ise PC yeniden başlayıp açıldığında Minidump klasörü boştu yanı bir minidump dosyası yoktu, ardından RAM'leri Memtest86 ile test ettim yaklaşık 4 saat sürdü ve hiçbir hata kodu vermedi.

Bir diğer durum ise Adobe Premiere Pro 2020'de oldu, Program orijinal di, şirket için evden çalışıyordum bu karantina sürecinde ve video editliyordum, Yine hiçbir sorun yok iken, edit esnasında siyah ekrana düştü bilgisayar ve 10 saniye sonra geri geldi, geldiğinde ise AMD Radeon Software kendini kapatmıştı ve Görev yöneticisinde RX 580 gözükmüyordu, projeyi kaydedip yeniden başlattım bilgisayarı ve sorun çıkmadı her şey normale döndü fakat neden durduk yere böyle yaptı anlamadım bir yandan da işimi böldüğü için sinir oldum.

Ardından bu Steam yaz indirimleri olsun bedava verilen oyunlar olsun elime bolca oyun geçti ve bende oyunlara yöneldim karantina sürecinde, Ardından Forza Horizon 3 oynarken çoğu kez yaşadığım ve hala daha devam eden sorun, Oyun esnasında FPS, sıcaklık değerlerinde hiçbir sorun yok iken oyun donuyor ve bilgisayar kendine restart atıyor, Bu sorunun aynısını NFS 2016'da, Remnant From the Ashes da, Wolfestien New orderda da yaşadım, Bir diğer oynadığım GTA 5'de iken oyun esnasında yine bir sıkıntı yok iken bir anda oyundaki dokular Mor, sarı, yeşil renklerle bozulup PC restart attı. Bu durumlar iyice canımı sıktı artık oyun oynama isteğim kalmadı resmen, bütün oyun zevkim mahvoldu.

Bende sistemdeki olabildiğince tüm parçaları kontrol etmeye başladım.

Ardından Sistemdeki depolama birimlerinin okuma yazma testlerini yaptım, sağlık değerlerini kontrol ettim vs. ve onlarda da herhangi bir sorun yoktu hepsi olması gerektiği gibi sağlıklıydı.

Ardından işlemcim R5 3600'ü OCCT testi ile 10-15 dakika aralıksız test ettim (Kule tipi soğutucu ile kullanıyorum) sıcaklık değerlerinde olsun voltaj değerleri olsun hiçbir sıkıntı yoktu ve CPU-Z ile Cinbench20'deki bench skorları da olması gerektiği gibiydi.

Sistemde anormal hiçbir şey yoktu, BIOS'da PSU'nun güç kanallarından verilen değerler, anakartın üstündeki sensörlerdeki sıcaklıklar her şey olması gerektiği gibi ve sıkıntısız dı.

Sistemimi parça parça yükselttiğimden RX 580 kartımı en son almıştım ondan önce birebir aynı sistemde 1050 Ti kullanıyordum ve onda hiçbir sorun yaşamamıştım, RX 580 ne kadar hep NVIDIA kullanmıştım ve ilk AMD kartımda bu RX 580 oldu ve bu kadar sorun yaşamam gerçekten beni AMD'den soğuttu.

Ardından bazı arkadaşlar MSI Afterburner ile Core clock değerlerini düşürmemi ve biraz UV yapmamı söyledi böylece Sapphire'in sorunları gidiyormuş, ben Core clock u 1366MHz'den 1286MHz kadar indirdim resmen kart RX 570'e dönüştü, UV'de yaptım Core voltage ı azalttım, sıcaklıklar düştü ama sorunlar yine aynı şekil devam ediyordu bir fark olmadı.

Kullandığım Driver hep WHQL sürüm oldu, şu anda da 20.4.2 WHQL sürümü kullanıyorum.

Artıdan kartı bir kez servise gönderdim bu sorunlar ile alakalı ama bana sorunsuz olarak geri gönderildi.

O yüzden bende Sapphire önermiyorum dostlar.

O zaman 1031MV deneyin. Bellek voltajı stok kalabilir.

1031MV da istediğim sıcaklıklar olmadı bende biraz farklı bir taktik uyguladım.

Core clock u 1350MHz'e çektim ve voltage ı gene 1025MV yaptım, bellekler de 2100MHz'de voltage otomatik, ve şu an oyunlarda, FurMark'da bir sıkıntı çıkarmadım tam istediğim ayardı oldu.

Yardımınız için teşekkürler :D.

Merak ettim, kaç dereceye ulaştı 1031mV ile? :D Ayrıca 1350 yerine 1360MHz de yapabilirsiniz. Çünkü o voltaja rağmen crash yememiş, sadece texture flickering dediğimiz olay gerçekleşmiş. Bu arada profilinizi sağ üstten dışarı aktarıp sıfırlandığı zaman tekrar aktif edebilirsiniz.

Merak ettim, kaç dereceye ulaştı 1031MV ile? :D Ayrıca 1350 yerine 1360MHz'de yapabilirsiniz. Çünkü o voltaja rağmen crash yememiş, sadece texture flickering dediğimiz olay gerçekleşmiş. Bu arada profilinizi sağ üstten dışarı aktarıp sıfırlandığı zaman tekrar aktif edebilirsiniz.

1031MV da ortalama 125W tüketiyor ve bu da kartın 69-70 derece olmasına neden oluyor, 1025MV da ise kart 100W tüketiyor ve sıcaklık 63-64'ü geçmiyor, RX 580'nin 1650 Super kadar güç tüketmesi komedi :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı