Çözüldü Sapphire Pulse RX 580 8 GB OC Sorunları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

$ilent

Hectopat
Yer
OverClock Merkezinde
Daha fazla  
Merhaba Dostlar, Benim bu Sapphire RX 580 kartımla ilgili yaşadığım sorunlar için böyle bir konu açmak istedim.

Kartımı 5-6 Ay önce sıfır olarak almıştım, kart ilk 3-4 ay pek bir sorun çıkarmamıştı, 1-2 kez siyah ekran vermişti çok takmamıştım ama 3-4 aydan sonra sorunlar iyice artmaya başladı, İlk başta oyunlarda durduk yere hiçbir sorun yok iken mavi ekran almaya başladım, Black Squad oynarken Rank maçında art arda 2 kez mavi ekran verdi bilgisayar, işin tuhaf yani ise PC yeniden başlayıp açıldığında Minidump klasörü boştu yanı bir minidump dosyası yoktu, ardından RAM'leri Memtest86 ile test ettim yaklaşık 4 saat sürdü ve hiçbir hata kodu vermedi.

Bir diğer durum ise Adobe Premiere Pro 2020'de oldu, Program orijinal di, şirket için evden çalışıyordum bu karantina sürecinde ve video editliyordum, Yine hiçbir sorun yok iken, edit esnasında siyah ekrana düştü bilgisayar ve 10 saniye sonra geri geldi, geldiğinde ise AMD Radeon Software kendini kapatmıştı ve Görev yöneticisinde RX 580 gözükmüyordu, projeyi kaydedip yeniden başlattım bilgisayarı ve sorun çıkmadı her şey normale döndü fakat neden durduk yere böyle yaptı anlamadım bir yandan da işimi böldüğü için sinir oldum.

Ardından bu Steam yaz indirimleri olsun bedava verilen oyunlar olsun elime bolca oyun geçti ve bende oyunlara yöneldim karantina sürecinde, Ardından Forza Horizon 3 oynarken çoğu kez yaşadığım ve hala daha devam eden sorun, Oyun esnasında FPS, sıcaklık değerlerinde hiçbir sorun yok iken oyun donuyor ve bilgisayar kendine restart atıyor, Bu sorunun aynısını NFS 2016'da, Remnant From the Ashes da, Wolfestien New orderda da yaşadım, Bir diğer oynadığım GTA 5'de iken oyun esnasında yine bir sıkıntı yok iken bir anda oyundaki dokular Mor, sarı, yeşil renklerle bozulup PC restart attı. Bu durumlar iyice canımı sıktı artık oyun oynama isteğim kalmadı resmen, bütün oyun zevkim mahvoldu.

Bende sistemdeki olabildiğince tüm parçaları kontrol etmeye başladım.

Ardından Sistemdeki depolama birimlerinin okuma yazma testlerini yaptım, sağlık değerlerini kontrol ettim vs. ve onlarda da herhangi bir sorun yoktu hepsi olması gerektiği gibi sağlıklıydı.

Ardından işlemcim R5 3600'ü OCCT testi ile 10-15 dakika aralıksız test ettim (Kule tipi soğutucu ile kullanıyorum) sıcaklık değerlerinde olsun voltaj değerleri olsun hiçbir sıkıntı yoktu ve CPU-Z ile Cinbench20'deki bench skorları da olması gerektiği gibiydi.

Sistemde anormal hiçbir şey yoktu, BIOS'da PSU'nun güç kanallarından verilen değerler, anakartın üstündeki sensörlerdeki sıcaklıklar her şey olması gerektiği gibi ve sıkıntısız dı.

Sistemimi parça parça yükselttiğimden RX 580 kartımı en son almıştım ondan önce birebir aynı sistemde 1050 Ti kullanıyordum ve onda hiçbir sorun yaşamamıştım, RX 580 ne kadar hep NVIDIA kullanmıştım ve ilk AMD kartımda bu RX 580 oldu ve bu kadar sorun yaşamam gerçekten beni AMD'den soğuttu.

Ardından bazı arkadaşlar MSI Afterburner ile Core clock değerlerini düşürmemi ve biraz UV yapmamı söyledi böylece Sapphire'in sorunları gidiyormuş, ben Core clock u 1366MHz'den 1286MHz kadar indirdim resmen kart RX 570'e dönüştü, UV'de yaptım Core voltage ı azalttım, sıcaklıklar düştü ama sorunlar yine aynı şekil devam ediyordu bir fark olmadı.

Kullandığım Driver hep WHQL sürüm oldu, şu anda da 20.4.2 WHQL sürümü kullanıyorum.

Artıdan kartı bir kez servise gönderdim bu sorunlar ile alakalı ama bana sorunsuz olarak geri gönderildi.

O yüzden bende Sapphire önermiyorum dostlar.

Arkadaşım MSI Armor RX 580 kullanıyor, aynı Driver sürümünü kullanıyoruz, ve aynı oyunda iken ben sorun yaşıyorken onda hiçbir sıkıntı yok, neden?

Sapphire kullanan bir sürü kişi var Sapphire sadece kasasını üretiyor size denk gelir başkasına denk gelmez.

FurMark kullanmayın, 3DMark varsa Fire Strike Ultra testi yapabilirsiniz. Hatta direkt stres testi bölümü var programda.

NFS 2016'da 1080P Ultra'da bayağı bir oynadım, oyun NVIDIA optimizasyonlu olduğundan AMD kartların canını çıkaran bir oyun ve genelde sorun çıkıyordu bu sefer bir sıkıntı çıkmadı.

Forza Horizon 3'de 1080P Ultra FXAA ve 2X MSAA ile oynadım yine bir sorun çıkmadı.

Artıdan bir de FurMark'da 1080P 8X MSAA stress testi yaptım yine bir sorun çıkmadı.

Ama biraz daha UV yapmak lazım gibi sıcaklıklar biraz daha düşmeli :D.

Ne kadar çözüm bulmuş olsak da değişime tabi tutulmalıydı kart, stok halde çalışamıyor çünkü. Neyse. 1025mV deneyebilirsiniz şimdi de. Ayrıca özel fan ayarı yapabilirsiniz sıcaklık için.

Ne kadar çözüm bulmuş olsak da değişime tabii tutulmalıydı kart, stok halde çalışamıyor çünkü. Neyse. 1025MV deneyebilirsiniz şimdi de. Ayrıca özel fan ayarı yapabilirsiniz sıcaklık için.

MV değerinde ne kadar zorlayabilirim acaba? Riskli bir seviye var mı, yani en az ne kadar verebilirim MHz düşmeden?

MV değerinde ne kadar zorlayabilirim acaba? Riskli bir seviye var mı, yani en az ne kadar verebilirim MHz düşmeden?
Kademe kademe mV değerini düşürebilirsiniz. Zaten uyumsuz bir ayar yaptığınız vakit oyunlarda siyah ekran alırsınız ve yeniden başlattığınız taktirde ayarlar sıfırlanmış şekilde bilgisayar açılır. Demek ki o yaptığınız mV ayarın uyumsuz olduğunu anlarsınız.

Frekans düşürmeden minimum ne kadar voltaj verebileceğin kartına bağlı. Frekanstan bağımsız olarak verebileceğin minimum voltaj 950mV. UV herhangi bir donanımsal zarar vermez. 6.25mV şeklinde ilerler kademeler: 1025, 1031, 1037, 1043, 1050 gibi.

Frekans düşürmeden minimum ne kadar voltaj verebileceğin kartına bağlı. Frekanstan bağımsız olarak verebileceğin minimum voltaj 950MV. UV herhangi bir donanımsal zarar vermez. 6.25MV şeklinde ilerler kademeler: 1025, 1031, 1037, 1043, 1050 gibi.

1025MV da tam istedim değerleri aldım ama oyunda şöyle durumlar oluyor:

a.png

Bu siyah bozulmalar önceden de oluyordu sadece bu oyun da oluyor, acaba 1025'de sıkıntımı oluyor?

Olabilir, farklı bir oyunda deneyebilirsen daha iyi olur.

Denedim ve Forza Horizon 3'de de tuhaf bozulmalar oldu, sanırım 1025'i yemedi :D.

Bellekleri de tekrar 2100MHz'e getireceğim fakat bellek voltage ına dokunmama gerek var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı