Sapphire R9 380 Isınma sorunu

dragdozer

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler herkese;
Yaklaşık 1 hafta önce Sapphire r9 380 ekran kartı ve yanında 500w psu aldım fakat bilgisayar oyunlarda aşırı ısınma yapıyor. Örnek olarak Fifa 15 oynarken oyunu durduruyorum ve 15 dk bırakıyorum bilgisayar aşırı bir şekilde ısınmaya başlıyor. Hatta bir keresinde bu şekilde bırakıp 1 saatliğine dışarı çıkmıştım ve geldiğimde aşırı derecede yanık kokusu vardı kablolar yanıcakmış son anda gelmişim. Yani bu neden oluyor çözemedim. Oyunda ısındığından daha fazla oyunu durdurduğumda ısınıyor. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Sistemim:
i7 3770k 3.5o ghz
Sapphire r9 380 4gb 256 bit
asus p8h61-mlx anakart
8gb ram
500w psu

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi ben zaten sıvı soğutma sistemi almayı düşünüyorum fakat benim kastettiğim ısınma sorunun psu'nun yetersiz kalmasıyla bir ilgisi var mı ya da bu kadar ısınmasında bir hata mı var bunu merak ediyordum ben.
Kasamda hiç fan yok diyorsunuz en az 2-3 tane fan satın alın takın aradaki farka inanamayacaksınız. 70 derece iyi bir değerdir ekran kartları 90 derece üstünde sorun çıkartmaya başlarlar.

Kasanızın modeli nedir ?

Kasamda hiç fan yok diyorsunuz en az 2-3 tane fan satın alın takın aradaki farka inanamayacaksınız. 70 derece iyi bir değerdir ekran kartları 90 derece üstünde sorun çıkartmaya başlarlar.

Kasanızın modeli nedir ?
Kasa eski bir kasa tek kapağı yok birde elimde küçük bir fan var taktığımda fayda etmemişti ondan dolayı ses yapıyor diye çıkarttım. Yani bana daha çok ilginç gelen oyunda ısınıyor fakat çok fazla ısınmıyor normal derecede ama oyunu durduğumda aradan geçen zamanda çok fazla ısınması psu'nun kablolarını yakacaktı neredeyse.

Kasa eski bir kasa tek kapağı yok birde elimde küçük bir fan var taktığımda fayda etmemişti ondan dolayı ses yapıyor diye çıkarttım. Yani bana daha çok ilginç gelen oyunda ısınıyor fakat çok fazla ısınmıyor normal derecede ama oyunu durduğumda aradan geçen zamanda çok fazla ısınması psu'nun kablolarını yakacaktı neredeyse.
Kasanızda hem fan yok hem kapak açık yanı kasa tozlu havayı çekiyor ve çok çok daha rahat tozluyor ve kapak olmadığı için hava sirkülasyonu bozuluyor sonra Sapphire ekran kartı ısınıyor dersiniz :) Hocam siz en iyisi kasayı değiştirin ve fan satın alın yoksa biraz daha bu şekilde kullanırsanız sorunlar oluşabilir.

Kasanızda hem fan yok hem kapak açık yanı kasa tozlu havayı çekiyor ve çok çok daha rahat tozluyor ve kapak olmadığı için hava sirkülasyonu bozuluyor sonra Sapphire ekran kartı ısınıyor dersiniz :) Hocam siz en iyisi kasayı değiştirin ve fan satın alın yoksa biraz daha bu şekilde kullanırsanız sorunlar oluşabilir.
Cevabınız için teşekkürler hocam kasayı değiştirmek zaten kafamda vardı ama aradığım şekilde kare bir kasa bulamamıştım micro atx anakarta uyumlu. En iyisi ben kasayı biraz daha çabuk alayım o zaman:)

Cevabınız için teşekkürler hocam kasayı değiştirmek zaten kafamda vardı ama aradığım şekilde kare bir kasa bulamamıştım micro atx anakarta uyumlu. En iyisi ben kasayı biraz daha çabuk alayım o zaman:)
Bu kasaların arasından beğendiğinizi seçebilirsiniz hepsinin içleri fan ve fan yuvası dolu.
Deep Cool Kendomen Titanyum ATX Kasa Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Deep Cool Kendomen Kırmızı ATX Kasa Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Zalman Z3-PLUS(BL) USB3.0 Siyah Midi Tower Kasa Fiyatı
Dark N10 USB 3.0, 5x12cm Fan, Fan Kontrolcülü, Pencereli ATX Fiyatı
Bu kasada 2 adet fan var siz ekleme yapabilirsiniz.
Deep Cool Tesseract SW 1xUSB 2.0, 1xUSB 3.0, 1xMic Siyah ATX Fiyatı

Hocam bunlar güzel de benim aradığım kasa kare küçük bir kasaydı fakat micro atx için bulamadım varsa da fiyatları çok uçuktu.

Cooler Master Elite 130 Mini-ITX Kasa (RC-130-KKN1) Fiyatı
Mesela bu kasanın micro atx için olanından bulamadım yani buna benzer. Bulsamda fiyatları çok uçuktu. :cry:
Bu ürün tam size göre olabilir.
Dark Cubix USB 3.0, 5x Fanlı ATX Küp Bilgisayar Kasası Fiyatı

Önerdiğim kasanın en önemli özelliği anakart ters takılıyor ve kasa 2 ayrı bölümden oluşuyor birisi bileşenlerin durdupu kısım diğeri ise güç kaynağının ve disklerin bulunduğu kısım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı