Sapphire Radeon RX 480 Monitörün Kapanması

batuhants06

Hectopat
Daha fazla  
Geçen mart ayının sonunda teknobiyotikten aşağıdaki bilgisayarı topladım ve montajıyla birlikte siparişini verdim.

İşlemci: i5 Skylake Core 6500 3.2 GHz 6 Mb Cache
Anakart: Asrock B250M Pro 4 DDR4 2400 MHz
Ram: Corsair Vengeance DDR4 2400 MHz 8 GB Tek Modül
Ekran Kartı: Sapphire RX480 Nitro+O.C 4 GB (Teknobiyotikte bittiği için hepsiburada linki koydum.)
HDD: Western Digital 1 TB Blue 3.5'' SATAIII 6Gbit/s 7200 RPM 64MB Cache
SSD: Hi-Level Ultra 120 GB 550-530 MB/s
Kasa+PSU: TX Redline 500 W 12 cm fanlı

Fakat kasadaki güç kaynağı Dark Force'un üzerinde 500 W yazan ama 12V kanalından yalnızca 350 W enerji veren güç kaynağıydı, bu nedenle onu değiştirmek istedim ve hepsiburadadan High Power 80+ Bronze 600 W'lık güç kaynağını aldım.

Monitörüm baya eski bir model(ASUS VW193D) ve ekran kartındaki görüntü çıkışları yok, bu yüzden incanın VGA to HDMİ aktif dönüştürücüsünü aldım. Sorunum şu; herhangi bir oyuna girdiğimde ve ekran kartı tam performans çalışmaya başladığında monitör kapanıyor, bilgisayar çalışmaya devam ediyor. İnternette biraz araştırdığımda bu sorunun ekran kartı ve monitör arasındaki frekans farklılığından kaynaklanabileceğini okudum. Yeni, dijital bir monitör mü almalıyım, yoksa sorun başka bir bileşende olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Güncel

Farklı bir monitörde dene.

Hocam, başka bir monitörde deneme imkanım yok, aynı vga to hdmi dönüştürücüyle televizyonda denedim aynı sorunu yaşadım. Yine de başka bir monitörle denemeli miyim, yoksa sorunum ekran kartında mıdır? Bu arada ekran kartı takılıyken oyuna girmediğim sürece bilgisayarı kullanabiliyorum, bir sıkıntı olmuyor.

Ekleme:Bi' yarım saat filan Age Of Empire II:HD Edition oynadım, bir sorun çıkmadı. CS:GO'ya girdikten 5 dakika sonra yine kapandı.

Ekran kartını çıkart. İşlemci üzerindeki dahili grafik yongasıyla oyna. Bakalım ne oluyor?
Sorunun arızadan daha çok donanım uyumsuzluğuna benziyor. Diğer bir ihtimal ekran kartın bozuk. :-(

Bunu alıp dene. varmı monitöründe girişi? Analogtan dijitale çevirmek sağlıklı değil zaten.

Monitörümde de, ekran kartımda da DVI-I girişi yok. Sadece ekran kartımda DVI-D(Dual Link) girişi var, dolayısıyla kullanmak istesem yine aktif dönüştürücü almam gerekecek, çünkü DVI-D yalnızca dijital sinyal veriyor, ekran kartında hem analog hem dijital sinyal verebilen DVI-I girişi olsaydı attığınız pasif dönüştürücü işe yarayabilirdi. Zaten bu yüzden aktif dönüştürücü almam tavsiye edildi.

Ekran kartını çıkart. İşlemci üzerindeki dahili grafik yongasıyla oyna. Bakalım ne oluyor?
Sorunun arızadan daha çok donanım uyumsuzluğuna benziyor. Diğer bir ihtimal ekran kartın bozuk. :-(
Dahili grafik yongasında VGA girişi de, HDMI girişi de mevcut. Hem dönüştürücüyle, hem de direk VGA'yla bağlayarak denedim, bir sorun olmadı. Aynı şekilde monitörü başka bilgisayara bağladığım zaman monitör de çalışıyor. Ben monitör çok eski olduğu için ekran kartıyla bir uyumsuzluk yarattığı üzerinde duruyorum daha çok(Daha önce monitörü dizüstüne bağlayarak kullanıyordum, dizüstündeki ekran kartı ATI Mobility Radeon HD 5650'ydi.) ya da sorun direk ekran kartında veya dönüştürücüde. Bir de donanım uyumsuzluğu derken neyi kastettiniz?

Ekran kartını başka bir sistemde denemelisin ve vga to dvi değilde hdmi olarak denemelisiniz
Ne yazık ki başka bir sistemde veya monitörde deneme imkanım yok. (VGA to HDMI aktif dönüştürücü kullanıyorum.) Dönüştürücüsüz de ancak HDMI kabloyla televizyona bağlayarak deneyebilirim.

EKLEME:Az önce youtubeda video izlerken, yine aynı sorunu yaşadım. Kasanın içine baktığımda ekran kartının fanlarının son hızda çalıştığını gördüm.

Ekran kartı yüksek performansta çalışırken ya arızası ortaya çıkıyor yada dönüştürücü monitör arasında bir dar alanda kısa paslaşmalar'dan kaynaklı bir sorun oluyor. Ekran kartını alıp bir internet kafede ücreti mukabilinde test edebilirsiniz. Başka yolu yok bu işin.

Tekrar merhaba arkadaşlar. Bu sisteme daha sonra monitör almayı düşünüyordum ama bu kapanma sorunu bu kararımı daha erkene çekmeme sebep oldu. Monitör konusunda biraz araştırma yapıp Viewsonic'in VX-2457 modelini aldım. Bu sabah elime ulaştı. Şu ana dek bir sorunla karşılaşmadım.. Başlıktaki sorun eski monitörüm ve dönüştürücüyle alakalıymış. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı