Sapphire RX 570 8GB yerine Gigabyte RX 580 8GB almak doğru karar mı?

Theodore34

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
25.04.2017'de Sapphire RX 570 Nitro+Oc 8 GB ekran kartını Hepsiburada.com'dan sipariş etmiştim. Kart 3 aydır elime gelmedi. Malum Bitcoin madenciliği yüzünden kart bulmak zor şu an piyasada. 22.06.2017'de 17 temmuzda kart stoklara girecek dendi bugün aradım ve kartın hala stoklara gelmediğini firmayla görüşüp bana döneceklerini söylediler. 15 dk önce döndüler ve tedarik edemediklerini, bu yüzden istersem aynı kartın farklı modellerini verebileceklerini söylediler veya ellerinde 1 adet Gigabyte RX 580 8GB Gaming olduğunu bunu benim için satışa kapattıklarını ve beni çok beklettikleri için bir fark almayacaklarını söylediler, ben de kabul ettim.

Yani Sapphire RX 570 Nitro+Oc 8GB modelini Gigabyte RX 580 8GB Gaming ile değiştirdim sizce doğru birşey yapmış mıyım? Fikirlerinizi merak ediyorum. Bunu seçmemdeki neden hem piyasadaki belirsizlik hemde bir üst modelin yine 8 GB bellekli modelini vermeleri.

Aslında Sapphire'in tasarımını beğeniyordum ama beklemekte istemedim. Düşüncelerinizi söylerseniz mutlu olurum.

Sistemim;
  • Gigabyte AB350M-GAMING3 Anakart
  • Ryzen R5 1500X
  • Gigabyte RX 580 8 GB Gaming ekran kartı
  • Kingston Hyperx Fury 8 GB DDR4 2666 Mhz CL15 RAM
  • WD 1 TB 7200 RPM HDD
  • Akasa Venom Lx Kasa
  • High Power 600 Watt 80 Bronze güç kaynağı
  • Viewsonic VX2257 Freesync Monitör
  • Everest KM-R77 klavye mouse set

Son düzenleyen: Moderatör:
25.04.2017'de Sapphire RX 570 Nitro+Oc 8 GB ekran kartını Hepsiburada.com'dan sipariş etmiştim. Kart 3 aydır elime gelmedi. Malum Bitcoin madenciliği yüzünden kart bulmak zor şu an piyasada. 22.06.2017'de 17 temmuzda kart stoklara girecek dendi bugün aradım ve kartın hala stoklara gelmediğini firmayla görüşüp bana döneceklerini söylediler. 15 dk önce döndüler ve tedarik edemediklerini, bu yüzden istersem aynı kartın farklı modellerini verebileceklerini söylediler veya ellerinde 1 adet Gigabyte RX 580 8GB Gaming olduğunu bunu benim için satışa kapattıklarını ve beni çok beklettikleri için bir fark almayacaklarını söylediler, ben de kabul ettim.

Yani Sapphire RX 570 Nitro+Oc 8GB modelini Gigabyte RX 580 8GB Gaming ile değiştirdim sizce doğru birşey yapmış mıyım? Fikirlerinizi merak ediyorum. Bunu seçmemdeki neden hem piyasadaki belirsizlik hemde bir üst modelin yine 8 GB bellekli modelini vermeleri.

Aslında Sapphire'in tasarımını beğeniyordum ama beklemekte istemedim. Düşüncelerinizi söylerseniz mutlu olurum.

Sistemim;
  • Ryzen R5 1500X
  • WD 1 TB 7200 RPM HDD
  • Akasa Venom Lx Kasa

Bence doğru seçim yaptın. Nasıl GTX 1080, 1070'den üstünse RX 580, 570'den üstündür.

Takma kafana bence. RX 580 daha iyi duruyor. Bellek ve çekirdek hızı da yüksek. Performans farkı fazla olmaz belki aman al gitsin :D

Bence doğru seçim yaptın. Nasıl GTX 1080, 1070' den üstense RX 580 , 570' den üstündür
Performansının iyi olduğunu biliyordum ama tasarım olarak Sapphire istiyordum Gigabyte RX 580'in Gaming, Aorus, XTR modelleri var benimki Gaming olan yani en alt seviye sanırım model olarak ısınma vb. sorunları olur mu acaba diye düşündüm ama sanırım sorun çıkmaz.

Sormak için mi soruyorsunuz bilmiyorum ama tabiki çok doğru bir karar.
Sormak için sormuyorum yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Konuyu tam net açıklayamamış olabilirim. Kafamı karıştıran Gigabyte RX 580 de Gaming, Aorus, XTR modelleri var benim kart bu modeller arasında en alt seviye diye biliyorum ve ısınma vb. sorunlar olur mu diye merak ettim açıkçası yoksa performans olarak RX 570'den iyi olduğunu biliyorum. Hepsiburada.com'un fiyat farkı olmadan böyle bir teklif sunmasını biraz garipsedim. Beni 3 ay beklettikleri için böyle bir şey yaptılar sanırım telafi için. Benimde aklıma kurt düştü ama sanırım yanlış bir şey yapmadım.

Kafanıza takacak bir durum değil bence o. 580 daha iyi bir çipset, soğutucusu biraz daha zayıf diye bu soruyu bile sormak hata. Her halükarda kardasınız.

Mesela ben ekran kartı alırken referans tasarım dışında en ucuz çift fanlı tasarımı alırım. Örneğin; su an GTX 1060 6GB kartım MSI'ın en ucuz versiyonu O.C serisi kartı.

1060basic.jpg

MSI'ın üst serisi olan Gaming serisi belki daha az RPM ile daha iyi sogutma yapıyordur ama çok da önemli değil. Neden dersen oyuna girmeden önce ekran kartı fanını Auto'dan cıkarıp %70'e elle çekiyorum ve kart 65 derece civarlarında calısıyor. Bunu yapmazsam sessiz kalmak için %59 da dönüp karta 75 dereceleri gördürebiliyor.

Ses oyunda iken zaten sorun değil, kulaklıkla hiçbir şey duymuyorsunuz :)

RPM ile MSI Afterbuner programı ile oynuyorum, tüm kartlarda kullanabilirsiniz.

Bence doğru seçim yaptın. Nasıl GTX 1080, 1070'den üstünse RX 580, 570'den üstündür
Verdiğiniz örnek pek doğru bir önerme değil zira 1080 ile 1070 arasında kayda değer bir performans farkı varken RX 570 ile 580 arasında ciddi bir performans farkı söz konusu değil.

Sistemim;
  • Ryzen R5 1500X
  • WD 1 TB 7200 RPM HDD
  • Akasa Venom Lx Kasa
Piyasada kart bulmak bu kadar zorken tabii ki doğru seçim yapmışsınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı