Sapphire RX 5700 Pulse Kartının Yukko Sitesinde 2,834 TL Olarak Satılması

pamirbatuhan

Decapat
Makaleler
1
Yer
Hatay
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Çok saçma değil mi? XT'nin blower fanlı versiyonunu 2,884 liraya satıyor adamlar. Gerçekten ülkedeki satıcıları anlamakta zorluk çekiyorum. XT olmayan modelini hepsiburada dün 2k'ya satıyordu, yani arada sadece 10 dolar var abi o 10 dolar bize 800 lira olarak mı geliyor? Çıldıracağım az kaldı. Yani bu kartı normal bütçe ile sistem dizmek isteyen biri alır benim çok param olsa gider 2080 alırım. Bu kadar da fark koyulmaz gerçekten saçmalık. Ülkeye dair umutlarım her saniye daha da sönüyor.

Adam karini koyuyor ama 800TL koymak birazcik fazla degil mi diyecegim, diyemiyorum. 500-600TL tamam da 800TL biraz abarti degil mi be?

az önce hesapladım dolar 7 lira olsa bile ürünün fiyatı 2,5k lira oluyor. Bu adamlar doları 7,87den hesaplıyorlar lol
Adam karini koyuyor ama 800TL koymak birazcik fazla degil mi diyecegim, diyemiyorum. 500-600TL tamam da 800TL biraz abarti degil mi be?
Abartı tabii. Hem de ne abartı. Anlamadığım noktalardan biri de yurt dışındaki satıcılar kar etmiyor mu da bunlardan kat kat daha uyguna satıyorşar?

Beyler sadece dolar kuru değil olay. Hepsiburada aynı ürünü ithalatçıdan 1000 tane alir, Yukko 100 tane alır. Haliyle adamlar Hepsiburada 1000 tane aldığı için özel fiyat tanımlar. Bu tarz bir sürü unsur var. Sadece kurla bitmiyor yani çok bilmiş arkadaşlar.
Ayrıca gördüğüm kadarıyla şu anda Pulse modeli HB'de yok.

Ben aldım o RX 5700 Pulse’ ama tavsiye etmiyorum. Yazılımsal sıkıntıları çözene kadar almayın ben de iade edeceğim.

Beyler sadece dolar kuru değil olay. Hepsiburada aynı ürünü ithalatçıdan 1000 tane alir, Yukko 100 tane alır. Haliyle adamlar Hepsiburada 1000 tane aldığı için özel fiyat tanımlar. Bu tarz bir sürü unsur var. Sadece kurla bitmiyor yani çok bilmiş arkadaşlar.
Ayrıca gördüğüm kadarıyla şu anda Pulse modeli HB'de yok.
Tam tersine ne yazık ki. Yukko, Arena Bilgisayar'ın vitrini.

Eskiden Arena bilgisayar Türkiye'nin en büyük gümrükçü ve dağıtıcısıydı. Ben de dahil, tüm ülke çapında binlerce bilgisayarcı ondan toptan ürün alıyoruz. Hatta zaman zaman Vatan gibi büyük bilgisayar satıcılarının bile onlardan ürün almışlığı vardır. Kısacası Yukko'yu kuran Arena, ülkemizdeki ürünlerin fiyatlarını tek başına belirleyecek kadar büyük bir mekanizmadır.

Son 5 yılda bayilerinin sayısı yarıya yakın azaldı. Bunun sebebi Arena değil elbette, yaşanan krizler ve küçük bilgisayar dükkanlarını bir bir kapanması. Arena da Yukko'yu açarak "bayilerin pazarlığı ile uğraşacağıma kendim de bir bayi gibi satış yaparım" dedi.

Gördüğünüz fiyat, başka hiç bir gideri, ara firma masrafı olmayan; doğrudan ürünü gümrükten kendi adına geçirn bir firmanın doğrudan piyasaya sunduğu fiyat ne yazık ki. Bunda giderek çirkinleşen gümrük vergilerinin/uygulamalarının ve lojistik masrafların da payı var ama yine de ülkemizde bir şeyi dünya ortalaması fiyatlarla almanın hayal olduğunun en büyük göstergesi bu durum.

Şu an bir bayi olarak ben bu ürünü vitrinime koymak istediğimde (Arena ve diğer tedarikçilerim dahil), ürünün bana gelişi en az 2700 lira.

Tam tersine ne yazık ki. Yukko, Arena Bilgisayar'ın vitrini.

Eskiden Arena bilgisayar Türkiye'nin en büyük gümrükçü ve dağıtıcısıydı. Ben de dahil, tüm ülke çapında binlerce bilgisayarcı ondan toptan ürün alıyoruz. Hatta zaman zaman Vatan gibi büyük bilgisayar satıcılarının bile onlardan ürün almışlığı vardır. Kısacası Yukko'yu kuran Arena, ülkemizdeki ürünlerin fiyatlarını tek başına belirleyecek kadar büyük bir mekanizmadır.

Son 5 yılda bayilerinin sayısı yarıya yakın azaldı. Bunun sebebi Arena değil elbette, yaşanan krizler ve küçük bilgisayar dükkanlarını bir bir kapanması. Arena da Yukko'yu açarak "bayilerin pazarlığı ile uğraşacağıma kendim de bir bayi gibi satış yaparım" dedi.

Gördüğünüz fiyat, başka hiç bir gideri, ara firma masrafı olmayan; doğrudan ürünü gümrükten kendi adına geçirn bir firmanın doğrudan piyasaya sunduğu fiyat ne yazık ki. Bunda giderek çirkinleşen gümrük vergilerinin/uygulamalarının ve lojistik masrafların da payı var ama yine de ülkemizde bir şeyi dünya ortalaması fiyatlarla almanın hayal olduğunun en büyük göstergesi bu durum.

Şu an bir bayi olarak ben bu ürünü vitrinime koymak istediğimde (Arena ve diğer tedarikçilerim dahil), ürünün bana gelişi en az 2700 lira.

Artık Endeks'te Sapphire ürünlerini getiriyor. Ondan bilginiz var mı?

Ayrıca Yukko'da bir Arena Bayisi. Yani Arena kendi ürünlerini son kullanıcıya Yukko üzerinden satmıyor. Yukko onların çatısı altında olan farklı bir kuruluş.

Artık Endeks'te Sapphire ürünlerini getiriyor. Ondan bilginiz var mı?

Ayrıca Yukko'da bir Arena Bayisi. Yani Arena kendi ürünlerini son kullanıcıya Yukko üzerinden satmıyor. Yukko onların çatısı altında olan farklı bir kuruluş.

Endeks, Çözüm ve bir kaç büyük firma daha getiriyorlar. Zaten Sapphire'in RX serisiyle birlikte artan popülerliğini göz ardı edemezdi hiç birisi.

Yukko, Arena'nın bir uzantısı sonuçta. Yani birinin ettiği kar = diğerinin ettiği kar. O yüzden aralarında fiyat pazarlığı/fiyat anlaşmazlığı/kar eşitsizliği gibi tartışmalar olamaz. Arena deposundan Yukko müşterisine giden ürün bir aracı firmaya uğramadığı için aracı karı da söz konusu değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı