Sapphire RX 5700 XT Nitro+ Time Spy Testi

Selamlar. Yakın zamanda bir adet RX 5700 XT aldım ve performansı açıkçası şaşırttı. -119mV voltaj, +40MHz GPU ve +50MHz VRAM frekansı sonrası asıl kullandığım RX 6600 XT'yi çok farkla olmasa da geride bıraktı. Güç tüketimi genel olarak 180W civarları ancak aşırı değişken. Nadir de olsa 160W'a düşüp 200W peek atabiliyor.

Ekran görüntüsü_20230208_145355.png

Adrenalin ayarlarım:

Ekran görüntüsü_20230208_145446.png

Sıcaklık konusuna gelirsek, adam akıllı ısınmıyor bile. Test sırasındaki sıcaklıklar (peek sıcaklık işaretli):

1675857579250.png

Şimdilik bu kartı kullanacağım. Hala güncelliğini koruyan, orta düzey bir kart denilebilir. Eksikleri ray tracing ve AV1 gibi ancak RX 6600 XT'nin RT performansı maalesef yetersiz. Karşılaştırmada çok büyük bir etken değil açıkçası. 3000-3500 TL arası tercih edilebilir bir kart diyebilirim. Ancak alırken soğutması iyi bir model seçmek gerekiyor.

Son düzenleme:
Güzel değerler, 5700 XT kas gücü olarak sağlam karttır lakin mimarisi çok iyi değil. Power spikelar çok agresif yaşanabiliyor bu da fabrika çıkış stok değerleri ve performans sürücüleri ile çakışabiliyor üzerine PSU seçiyor.

Radeon Software overclock sekmesini iyi bilen ve AMD'ye aşina kişiler için güzel seçenek tabii, acemilere ise hayatı zehir etme riski mevcut yukarıda saydıklarımdan ötürü.

@kino PSU seçme olayı referanslar dahil bu seride bir problemdi. Neyse ki daisy chain bağladığım halde hiçbir sıkıntı çıkmadı. Stok halde asla kullanılmamalı. Üzerine 40MHz OC yaptığım halde güç tüketimi peek 200W. Stok halde hem 225W çekiyor, hem frekansı daha düşük oluyor (1900 civarı), üstüne ekstra ısınıyor. Kartın ASIC kalitesi %47,3 ancak silikon o kadar kötü durmuyor. Bu veriyi nasıl elde ediyorlar bilmiyorum açıkçası. OC potansiyeli ile bağdaştıran çok ancak 2000MHz için 1050mV'a iyi deniliyor. Bu kart 987mV ile 2000'i rahat yakalıyor.

1675859507754.png

1675860139389.png

Son düzenleme:
2019 yılında sıfır aldığım 5700XT nitro+ kartla 1 sene hiç hata vermeden oyun oynadım. Daha sonra 1yıl 4 ay kadar mining yaptırdım. Bu süreçte öğrendiğim en önemli şey bu kartın stok değerleri kesinlikle kullanılmamalı. MPT yönünden bilgi sahibiysen ve soğutma performansı iyi modele sahipsen tadından yenmez bir kart. Kartın içini hiç açmadan temizledim ve kutulayıp dolabıma kaldırdım. İnanıyorum önümüzde hala maçlar var. Mevcut şartlarda temizini bulmak zor olsa da iyi soğutmaya sahip ve temiz kullanılmış bulunursa tercih edilebilecek kartlardan. @Tolga Samet silikon kalitesine göre 1030 mv ile yaklaşık 2090-2100 MHz yakalayabilen kartlar var. 2000 MHz için 1050 mv verenler sağlam güç beslemesine sahip olmayıp enerji yönünden wattman hatası alan arkadaşlar oluyor. Elinizde enerji yönetimi yönünden cevher yatıyor bunu kurcalayıp keyfine varmanız dileğiyle. 😉

@mehmetdu 2100MHz üzerinde çok durmadım ancak 1050mV'tan aşağı bir değerde garanti çalışabiliyor bu kart, muhtemelen dediğiniz değerde stabil kalır. MPT'ye ayrı bir ihtiyaç duyar mıyım bilmiyorum. Şimdilik power limit tarafında bir sıkıntım yok ancak bellekleri adam akıllı hız aşırtamıyorum. 1850MHz'de yükte olmasa bile flicker mevcut. 1820 max olabilir. Okuduğum kadarıyla belleklerden ziyade bellek kontrolcü kaynaklı ancak rehber ve kaynak az. VRAM için öneriniz var mı?

@Tolga Samet Referans kartlar çıktığında bellek kontrolcü voltajı 1250mV ile gelmişti. Üreticiler bu enerjiyi 1050-1070 mV civarında değiştirip piyasaya sürdü. Nitro+ model için 1250 mV kullanan tanıdıklarım oldu fakat ben 1150 mV'ların güvenli değerler olduğunu düşünüyorum. Samsung bellekler için SoC değerini 1150 mV ayarlayıp belleği 1900 Mhz değerlerde sorunsuz kullanabilirsiniz. Flicker konusunda bu sorununuzu çözebilir. Bir diğer nokta ise kullandığınız sürücü sürümü nedir? Bazı durumlarda monitör yenileme hızı 144 Hz ve üzerine ayarlandığında bellekler boşta bile olsa ayarlanmış olan frekans değerinde takılı kalıyorlar. Dinamik olarak frekans değişmiyor ve flicker olayına sebebiyet veriyordu. Bunu Sevgili AMD bir türlü çözmemişti.

@mehmetdu Son sürümü kullanıyorum, 22.11.2. Modlu sürücülerle bazı oyunlarda ciddi FPS artışı yaşanıyor gördüğüm kadarıyla. Ona sonra bakacağım. SoC arttırıp deneyeceğim ancak 1900'de asla stabil kalamayacağına eminim 😀 144Hz kullanırken bellek frekansı sona vuruyor, bu sebepten oyun harici 120 kullanıyorum. RX 6000'lerin bazılarında da var bu sıkıntı.

@Tolga Samet paylaştığım değerler sadece test etmeniz açısından. Bir kere ayarlayayım ve uzun süre elimi değmeyeyim derseniz (ki sizi takip ettiğim kadarıyla RAM ve GPU kısmında sınırları zorlayıp farklı değerler girmeyi seviyorsunuz) SoC değerini 1100 mV olarak ayarlayıp kontrolcü frekansını birazcık artırabilirsiniz. Bellekleri 1820-1850 değerlerde kullanıp hem ısıdan kurtulursunuz hem de uzun ömürlü ve istikrarlı frekansa sahip olursunuz. Flicker sorunundan kurtulduktan sonra Core kısmında hafif dokunuşlar ile güzel performans elde edebilirsiniz.

Geri
Yukarı