Sapphire RX 590 Nitro+ Special Edition Wattman Sorunu

atar1993

Megapat
Makaleler
8
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 7700X İşlemci
32 GB 6000 Mhz Ram
1+1+2 TB PCIe 4.0 SSD
Sapphire RX 6900 XT SE Ekran kartı
ASUS ROG Strix X670E-A Anakart
Meslek
Yazılım Mühendisi
3 ay önce almış olduğum RX 590 Nitro+ SE ekran kartımda "Default Radeon WattMan settings have been restored due to an unexpected system failure" hatası alıyorum. 2 hafta önce ekran kartı sürücüsünü güncellediğim de başlayan bu hatayı halen giderememekteyim. Apex legends oyununa girdiğimde ultra ayarlarda 100-120 FPS arası alıyorum. 10-15 dakika oynadıktan sonra kapanıyor. bazen 2-3 dakika geçince kapanıyor. Battlefield 3, Assassin's Creed Black Flag gibi eski oyunlarda düşey senkronizasyonu 60 FPS'ye sınırladığım da kapanmıyor fakat düşey senkronizasyonu kapatınca 3-5 dakika sonra kapanıyor. Düşey senkronizasyonu kapadığımda FPS artıyor fakat oyunu oynarken yine de kapanıyor. PC yeniden açıldığında bu hata karşıma çıkıyor.
58381714_368244613792978_4550087653302730752_n.png

Denediğim yöntemler:
  1. 4 defa format attım. her birinde eski yeni denenebilecek her sürüm driverı denedim.
  2. DDU ve cleanuputility ile sürücü kaldır yükle yaptım.
  3. Başka bir pcye takıp denedim.
  4. Ekran kartı bios sürümünü geri aldım.
  5. İnternet üzerinde bulmuş olduğum Wattman settingsleri denedim.
  6. BIOS geçişleri yaptım.
  7. Güç seçeneklerindeki hızlı açma seçeneğini değiştirip denedim.
Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Sistem özellikleri:
-Ryzen 3 2200G
-16 GB Corsairs vengance 3000MHZ RAM (Tek slot)
-MSI A320M Grenade Anakart (Biosu en güncel sürüm)
-512 GB intel 660P serisi NVMe SSD
-4 TB Disk+ 2 TB disk + 480GB SSD (Hepsini çıkarıp denedim HDD kaynaklı değil)
-LG 2560*1080 34" ekran (İnternette ekran kaynaklı problem olabilir yazıyor başka ekranlarımda var onlarda da aynı) (freesync desteği yok) (Farklı kablolarla da denedim fark yok)

Son düzenleyen: Moderatör:
Psu 750w coolermaster tam moduler- Rayzen 5 2600 - MSİ B450 - gskill 8+8 16gb ram var. Wattman hatası alıyorum ve mavi ekrana düşüyor bilgisayar. 1 hafta oldu sistemi kuralı, gerekirse iade edip başka bir ekran kartı alabilirim 15 gün yasal olarak iade hakkım var. Fakat inanılmaz ucuz bir fiyata aldığım için çözüm yolu arıyorum. Özellikle atar1993 bana ne gibi tavsiyeler verebilirsin.

Yine bir "Wattman" hatası kurbanı. Hala sürekli AMD ekran kartlarını övmeye, tavsiyede bulunmaya devam edin.
Yapacak bir şey yok ben uygun olduğu için aldım arada fiyat farkı ciddi anlamla etkiliyor insanın cebini. Malum döviz de uçuk olduğu için AMD ye yöneliyor insanlar.
Psu 750w coolermaster tam moduler- Rayzen 5 2600 - MSİ B450 - gskill 8+8 16gb ram var. Wattman hatası alıyorum ve mavi ekrana düşüyor bilgisayar. 1 hafta oldu sistemi kuralı, gerekirse iade edip başka bir ekran kartı alabilirim 15 gün yasal olarak iade hakkım var. Fakat inanılmaz ucuz bir fiyata aldığım için çözüm yolu arıyorum. Özellikle atar1993 bana ne gibi tavsiyeler verebilirsin.
Ekran kartın ne ?

Yapacak bir şey yok ben uygun olduğu için aldım arada fiyat farkı ciddi anlamla etkiliyor insanın cebini. Malum döviz de uçuk olduğu için AMD ye yöneliyor insanlar.

Ekran kartın ne ?
valla sorun çıkaracak olduktan sonra ucuza almışsın veya almamamışsın bir anlamı yok. Ha illa sorun cıkaracak diye birseyde yok ama malum karar sizlerin... Ben olsam 1700 tl civarına ınno3d gtx 1660 6gb twin x2 alırım veya galax 1060 exoc 6 gb alırım 1800 tl ye.

Bu problemin birçok sebebi var.
1-Ekran kartı bios sürümünün anakart PCIe denetleyicinin sürümleriyle eşleşmemesi.GPU-Z uygulamasını açıp pcie x16 3.0da çalıştığından emin olun. Ekran kartını ve Anakart Bios'unu son sürüme yükseltin.
2-Sistem kaynaklı hatalar. Windows 10 1803 güncelleştirme 05 AMD sürümü yüklenmemiş olan rx 590 nitro+ sürümler sıkıntı çıkartıyor. Sistemi güncelleyin.
3-BIOS üzerinden PCIe yapılandırması seçeneklerini kontrol edin. 4G mining gibi seçenekleri kapatın. kanat sayılarını x8+x8 yada x4+x4+x4+x4 seçeneklerinden x16 seçeneğine getirin.
4-A-XMP kapatıp ram bellek frekansını manuel olarak girin. overclock varsa kapatın. ram bellek voltaj ayarlarını default ayarlara alın.
5-Ekran kartını başka bir sistem üzerinde deneyin. (Problem çıkarsa ekran kartını geri yollayın ekran kartı problemli demektir.)
6-Ekran kartının üzerinde bulunan 8+6 pin güç girişlerinin 6 pinlik kısmını çıkartın sadece 8 pin ile benchmark testine girin. Wattman hatası almazsanız 8 pin ile ekran kartını kullanın.
7-benchmark esnasında GPU-> üzerinden VDDC max 175W olması gerekiyor. GPU only power draw input mod için 175W genel mod için ise 225W'e kadar çıkmalı fazlasını görüyorsanız ekran kartını iadeye gönderin.
8-Windows 10 kullanıyorsanız windows 7 sistem üzerinde deneme yapın.(Service pack güncellemelerini yapın)
9-Directx web installer'ı indirin güncellemelerini yapın. .net framework 3.5 ve 4.0 yüklemelerinin yapıldığından emin olun.
10-NVMe PCIe denetleyicisi üzerinde m.2 ssdniz varsa sökün. hdd ile sistemi kullanın.

Aynı sorun bende de var teknik servisi aradığım da donanımsal olduğunu söylediler sizce doğrumu değişim yaparlar mı ? Veya hatayı giderip aynı ekran kartını gönderirler mi?

Geri
Yukarı