Sapphire RX 6800XT vs RTX 3070 MSI Ventus

Arda yukarida demistim tekrra diyeyim. 6800XT ve 3070 arasindaysan RX 6800 XT almalisin. 6800XT'nin rakibi 3080 ve gucu 3080'e yakin. RX6800 ve 3070 arasindaysan Ultra ayarlarda yuksek FPS olsun ama RTX ve dlls zayif olsun diyorsan RX6800 derim. Ma RTX olsun ustunede dlls acip son teknolojiden faydalanayim diyorsan 3070 almani tavsiye ederim. Yalniz suanda RTX ve dlls birkac oyunda mevcut. İleride artacak elbet. Bir de AMD 6000 serisi için RTX'i gelistirecegini soyluyor. Dlls benzeri bir teknolojiyi de getireceklerini soyluyoralr. Ne kadar iyi olur bilinmez biraz riske giriyor bu durum. Ama bu sene AMD'nin en yuksek karti 3070 ile rekabet ederse iyi deniliyordu ama 3090'a bile rakip cikardilar. Bu yuzden AMD'den umitliyim bu 2 teknoloji acisindan. Konsol oyunlarida bilindigi gibi AMD grafik islemcisi uzarine yaziliyor. Bu da bilgisayara cikarken daha optimize sekilde cikiyor. AAA testlerde ki farkda buyuk ihtimal bundan dolayi ortaya cikiyor. NVIDIA'nin donanim acisindan +si RAM'lerin GDDR6X olmasi AMD'ninde 16 GB GDDR6 olmasi. Ben burada 16 GB tercih ederim. Testlerde bazi oyunlarda RAM'in Full'e yakin kaldigi oluyor 8 GB'da. Bunun negatif etkisi olur mu uzun vadede virsey diyemem. Benim soyleyeceklerim bu kadar. En guzel karari profesyonel kisilerin incelelerine bakarak karar verirsin. Saglicakla kalin.

Eğer AMD alırsam DLSS olmadığından Ray Tracing açamayacağım ama 16 GB VRAM ile oynayacagım.
NVIDIA 3070 alırsam Ray Tracing açıp DLSS ile durumu toparlicam fakat 8 GB VRAM ile oynayacagım.
Bu durumdan dolayı karar veremedim. 8500TL bütçem var RTX 3080 Palit alcaktım ama alamadım şu an 3080'ler 10 bin TL'den başlıyor @Rick2078.
DLSS yerine oyun içi render scale'i %50'ye getirip veya oyun çözünürlüğünü yarıya düşürüp ve Radeon Image Sharpening'i %100 ayarında açabilirsiniz. Görüntüden feragat etmeden fps artışı.
Hocam DLSS kadar iyi bir teknoloji yok AMD'de.
@temmuzz hocam RTX ile 4K'da oynayacağım ama FPS çok düşük DLSS ile durumu toparlayım desem oda yok.
RTX'in zayıf olması optimizasyonla ilgili yeni oyunlards ve yeni driverlarla sorun çözülecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı