Sapphire RX 6800XT vs RTX 3070 MSI Ventus

Tamam, siz haklısınız. Konudan tamamen alakasız yorum yazıyor ve yazılım sorunu olmadığını iddaa ediyorsunuz. Zaten bir sürü insan WattMan hatalarını monitörden dolayı alıyor. (!)
Siz okuduğunuzu anlamadıysanız ben ne yapayım. 😀. Alakasız derken. 5000 serisi çıkartacak diyen sizsiniz. Geçen senenin modeli. Zaten çıkmış. Alakayı kendi yazılarınızda arayın. Yazılımı sorunlu değil tabii bilmediğiniz konularda ya da kullanmadığınız ürünlerle ilgili forumdan gözlem yapıp yorum yapmayın. Yazılımın sorunlu olması başka donanımsal bir sorunu yazılımla düzeltmeye çalışmak ve başarılı olamaması başka şeyler. Yazılım sorunu çözemeyince yazılım sorunlu demek değil. Donanım sadece ekran kartı değildir. RX5700 ile ilgili sorunlar da donanımsal. Wattman hatası da donanıma ait bir sorun bilmiyorsanız Wattman’ın ne olduğunu öğrenin. RAM voltajından da, SSD’den de PSU’dan da GPU’dan da kaynaklanabilir.

Hocam İncehesap referans tasarımı 7500 TL'den satmıştı. Belki bir kez daha yapabilir. Gözünüzü açık tutun 7500'den tekrar gelirse 6800XT alın derim.

8500 lira bütçenizi zorluyorsa 3070 alın geçin derim.

@tokhan arada 2000 lira var, 2000 lirayı sen sağlarsan neden 6800 XT önermesinler ki :)

Yanlis okumusum hocam. Arkadaş İki karttan biri arasinda secim yapacak sandim. 2bin lira az degil tabii ama uzun omurluluk acisindan 6800XT cok daha mantikli bir kart. 8 GB VRAM simdiden yeni nesil AAA oyunlarinda kapasitesinin 7500-8000 arasini kullaniyor. Ben o kadar para veripte riske atmazdim acikcasi. Konsol oyunlari AMD'ye OPT'ime bir sekilde cikacagindanda (konsollardan dolayi) daha mantikli goruyorum. Arkadas eger uzun sureli kullanacaksa ve 2K-4K için dusunuyorsa 8 GB VRAM'li bir model onermem. Yeni kartlari beklemesi daha dogru olur.

Bu arada RTX3070 kesinlikle 4K karti degildir. 2K kartidir. VRAM'den dolayi 4 K'da uzun sure sonra degil kisa sure sonra yuksek FPS alamayacaksiniz. 2080 Ti ve 3070 karsilastirmalarina bakarsan 3070 VRAM'den dolayi bazi oyunlarda 2080 Ti'nin arkasinda kalıyor.

Son düzenleme:
6800XT ve uzun ömürlülük konusunda haklısın. 3070 de yabana atılacak. Hele böyle kesin yargılarla 4K kartı değildir gibi söylemler çok yanlış. Tam bir 4K oyun kartı üzmeden uzun yıllar oynatır. Bütçeye göre ikisi de uygun uzun ömürlü olur. @tokhan
Sanki dört yıl sonra 6800xt’nin performansı yetse bile işlemci yetmeyecek bu sefer.
Donanım fetişi olmuş herkes. Güncel ve başarılı kartlar işte. İkisi de uzun yıllar üzmez.

6800XT ve uzun ömürlülük konusunda haklısın. 3070'de yabana atılacak. Hele böyle kesin yargılarla 4K kartı değildir gibi söylemler çok yanlış. Tam bir 4K oyun kartı üzmeden uzun yıllar oynatır. Bütçeye göre ikisi de uygun uzun ömürlü olur. @tokhan
Sanki dört yıl sonra 6800XT’nin performansı yetse bile işlemci yetmeyecek bu sefer.
Donanım fetişi olmuş herkes. Güncel ve başarılı kartlar işte. İkisi de uzun yıllar üzmez.

Hocam 3070 4 k karti degildir VRAM'den dolayi sadece göz kirpan bir karttir. Bunu cokca yerde soylendi. Adam o kadar para verip 1-2 yil sonra 40-50 FPS almak için ayar kismak zorunda kalacaksa o kart benim gozumde 4K karti olmaktan cikar acikcasi. AMD'nin 16 GB cikarmasi bosa degil. Konsollar ortalama 5-6 yil piyasada oldugundan ileriki zamanlarda belliki 16 GB'a yakin bir kullanim olacak. Kart alirken her zaman guncel konsolari takip etmek mantikli bir hareket olacaktir. 8 GB VRAM'de kesinlikle 4K'da uzun omurlu bir kart olmayacaktir(AAA oyunlarda).Bana gore 2K'da bilene bir sure sonra yetersiz kalacaktir. 1080P kartina donusecektir. Bu NVIDIA'nin paragozlulugudur. Kullanicinin gelecegini dusunmeden hareket etmesidir. Birkaç ay icinde Ti'ler superler 16 GB 20GB VRAM'lerle geri donecek. Ben buna dolandiricilik derim baska bir şey demem. Eğer ki yeterliyse 2-3X VRAM'li kart cikarmazdi.

Hocam 3070 4 k karti degildir VRAM'den dolayi sadece göz kirpan bir karttir. Bunu cokca yerde soylendi. Adam o kadar para verip 1-2 yil sonra 40-50 FPS almak için ayar kismak zorunda kalacaksa o kart benim gozumde 4K karti olmaktan cikar acikcasi. AMD'nin 16 GB cikarmasi bosa degil. Konsollar ortalama 5-6 yil piyasada oldugundan ileriki zamanlarda belliki 16 GB'a yakin bir kullanim olacak. Kart alirken her zaman guncel konsolari takip etmek mantikli bir hareket olacaktir. 8 GB VRAM'de kesinlikle 4K'da uzun omurlu bir kart olmayacaktir(AAA oyunlarda).Bana gore 2K'da bilene bir sure sonra yetersiz kalacaktir. 1080P kartina donusecektir. Bu NVIDIA'nin paragozlulugudur. Kullanicinin gelecegini dusunmeden hareket etmesidir. Birkaç ay icinde Ti'ler superler 16 GB 20GB VRAM'lerle geri donecek. Ben buna dolandiricilik derim baska bir şey demem. Eğer ki yeterliyse 2-3X VRAM'li kart cikarmazdi.
Bilmeden ezbere büyük ve küçük rakamlar üzerinden değerlendirme yapıp mantıklı bir şey söylediğiniz hissine kapılıyorsunuz sanırım. Nvidia 8GB GDDR6X belleklere sahip, Amd GDDR6. GDDR6X iki kat performans sunan bellekler olduğunu bir araştırın isterseniz. Büyük rakamı görünce bu daha iyi daha uzun ömürlü gibi yorum yapmak yerine teknolojisine bakmak daha mantıklı. Üretim sıkıntısı olmasa AMD de 8 GB GDDR6X belleklerle çıkacaktı. Ayrıca çözünürlük olayı GPU işlemcisinin çekirdeklerine dayanır. Herşey RAM ile ilgili değil. Niye sizce 16 Gb RX6800 ile 3070 birbirine yakın performansta neden iki kat değil hiç düşündünğz mü? Bu kartlar aynı derecede performans veren kartlar birinde 16 var diye uzun ömürlü olmuyor. İşin teknolojisine bakacaksınız. Spesikasyonuna değil.

NVIDIA boş boşuna DLSS ile uğraşmıyor. DLSS açtığınız zaman VRAM kullanımını ciddi boyutta düşürüyor.
@temmuzz hocamında dediği gibi RTX 3 serisinin bellekleri çok daha güçlü 6800 serisine göre.

Yeni konular

Geri
Yukarı