Şarbondan nasıl korunuruz?

Savia

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar çoğumuzun bildiği gibi kurban bayramında sürülerce ne idiği belirsiz etler girdi ülkeye dolayısıyla ülke gündeminde şarbon var. Sormak istediğim şey şarbon her türlü restoran/kafe/fast food'cu etkilenmiş olabilir mi ve korunmak için neler yapmalıyız veya yapmamalıyız? Bütün günüm dışarda koşturmaca ile geçiyor ve eninde sonunda bir kafede, fast food'cuda ya da başka bir şey yemek zorunda kalıyorum. Birkaç gündür de yediğim her şeyden kıllanıyorum.

Biraz araştırdım fakat bazıları sadece kurbanlıklarda olduğunu söylerken, bazıları da her yerdeki etlerin riskli olduğunu söylüyor. Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa çok makbule geçer ve @Rasihcan Küçük hocam senden bir yorum alabilirsek sevinirim.

Hocam ben kendimce şöyle bir tedbir aldım.

1- Eve 3 4 ay boyunca et, tavuk ve balık ne olursa olsun sokmayacağım. Hep sebze ve meyve ağırlıklı besleneceğim bide tarla ürünleri pilav bulgur gibi.
2- Dışarı çıkıncada sefer taslarına kendim ev yemeklerini koyup dışarıda yiyeceğim.
3- Hastanelerde takılan ağızlıklardan alıp dolaşacağım.
4- Hiç bir hayvana temas etmeyeceğim.

Ne olursa olsun ne kadar güvenilir denilsede benim içime şüphe düştü ve bu tedbirleri aldım kendimce.

1- Eve 3 4 ay boyunca et, tavuk ve balık ne olursa olsun sokmayacağım. Hep sebze ve meyve ağırlıklı besleneceğim bide tarla ürünleri pilav bulgur gibi.
2- Dışarı çıkıncada sefer taslarına kendim ev yemeklerini koyup dışarıda yiyeceğim.

Ne olursa olsun ne kadar güvenilir denilsede benim içime şüphe düştü ve bu tedbirleri aldım kendimce.
Hocam, B12 ve Omega-3 takviyesi de alsanız iyi olur kanımca. Okadar uzun süre et/balık yememek kan değerlerinizin düşmesine neden olabilir :)

Hocam ben kendimce şöyle tedbirler aldım:

1- Eve 3 4 ay boyunca et, tavuk ve balık ne olursa olsun sokmayacağım. Hep sebze ve meyve ağırlıklı besleneceğim bir de tarla ürünleri pilav, bulgur gibi.
2- Dışarı çıkınca da sefer taslarına kendim ev yemeklerini koyup dışarıda yiyeceğim.
4- Hiçbir hayvana temas etmeyeceğim.

Ne olursa olsun ne kadar güvenilir denilse de benim içime şüphe düştü ve bu tedbirleri aldım kendimce.
Bazıları biraz abartı gibi geldi hocam fakat teşekkürler naçizane fikirleriniz için :)

Hocam, B12 ve Omega-3 takviyesi de alsanız iyi olur kanımca. Okadar uzun süre et/balık yememek kan değerlerinizin düşmesine neden olabilir :)

Hocam güvenilir tanıdık bir balıkçı yok. Olsaydı balık yerdim bu yüzden balıktan da uzak duruyorum mecburen ama balık yenebilir eğer tanıdık güvendik birileri varsa.

Düştüğümüz hallere bak... Tarım ülkesi kendi kendine et üretemiyor, üstüne Polonya yetmedi birde Brezilya'dan alıyoruz. Ve üstüne aldıklarımız da hastalıklı çıkıyor. Cidden artık utanıyorum. Sadece 1 Tweet ile paramız değersizleşiyor, Kurban Bayramı harici zaten et yenmiyordu şimdi Kurban Bayramındakiler hastalıklı çıkıyor. Tavuğun kilosu bile 10 TL olmuş hatta daha da artmıştır. Kuşbaşı, kıyma falan bunlar zaten hayal. Cidden bunları hak etmedik ülkece. Son olarak Amerika ve Avrupa bizi şimdi gerçek anlamda kıskanıyor...

Hocam güvenilir tanıdık bir balıkçı yok. Olsaydı balık yerdim bu yüzden balıktan da uzak duruyorum mecburen ama balık yenebilir eğer tanıdık güvendik birileri varsa.
Babamla ben balık tutmaya gidiyoruz. En son baya balık tutmuştuk, mangal falan derken bitti bütün balıklar. Kendi balığımızı tuttuğumuz için, pahallı olan balıkları hem bedavaya getiriyoruz hem çok zevkli. Eğer denize yakın olan varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Zaten ben kurban etini pek sevmiyorum. Tadı nedense kasap eti gibi olmuyor. Bana çok değişik geliyor, neden böyle anlamadım. Bu yüzden kurban eti yiyemiyorum.
Şu sıralar kesinlikle et yememek lazım. Neyin ne olduğu belli değil. Ortalık sakinleşene kadar et yememek bana göre en mantıklısı.

Bu kısım hariç kesinlikle katılıyorum hocam. Ona da neden katılmıyorum; bir kısım hak etmemiş olabilir fakat hak etmiş olan gerçekten büyük bir güruh var. Kuru yaş meselesi.
O kısımda para değersizleşince neden bir şey üretmiyoruz, bu kadar mı dışa bağımlıyız demek yerine iPhone parçalıyor, turp ısırıyor, Amerikan tıraşı yapmama kararı alıyor...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı