Şarj olmayan laptopta anakart kısa devre yapmış olabilir mi?

Alikiraz16

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
ASUS X54h model laptopa sahibim. Laptopumda önceden şarj soketinde problem vardı. 3 4 ay önce yapmıştık, kullanıyorduk. Bugün termal macun değiştirmeye karar verdim. Laptopu söktüm temizledim termal macunu sürdüm PC'yi açtım sorunsuz çalıştı.
Fakat şarj aletini takınca doldurmuyordu. Laptopu bir daha söktüm ve şarj soketine tekrardan lehim yapmaya çalıştım. Multimetre ile kontrol ettim bir sorun yok çalışıyor ama şarj aletini takınca şarj aletinin ışığı birden sönüyor. Şarj da olmuyor laptop. Sorun ne olabilir?(macun, anakart, şarj söketi). Şimdiden teşekkürler.

Herkese merhaba,
ASUS X54h model laptopa sahibim. Laptopumda önceden şarj soketinde problem vardı. 3 4 ay önce yapmıştık, kullanıyorduk. Bugün termal macun değiştirmeye karar verdim. Laptopu söktüm temizledim termal macunu sürdüm PC'yi açtım sorunsuz çalıştı.
Fakat şarj aletini takınca doldurmuyordu. Laptopu bir daha söktüm ve şarj soketine tekrardan lehim yapmaya çalıştım. Multimetre ile kontrol ettim bir sorun yok çalışıyor ama şarj aletini takınca şarj aletinin ışığı birden sönüyor. Şarj da olmuyor laptop. Sorun ne olabilir?(macun, anakart, şarj söketi). Şimdiden teşekkürler.

Her nereye lehim yaptıysan iyice bozmuşsun gibi geldi bana.

Adaptörün ışığı sönüyorsa kendini korumaya alıyordur. Bu da genellikle anakartta kısa devre sorunu sebebiyle olur. Hatta korumaya giren adaptör fişten söküp takmadan tekrar çalışmaz.

Adaptörün ışığı sönüyorsa kendini korumaya alıyordur. Bu da genellikle anakartta kısa devre sorunu sebebiyle olur. Hatta korumaya giren adaptör fişten söküp takmadan tekrar çalışmaz.
Sadece laptoptan çıkarınca da şarj aleti çalışıyor. Bir daha prizden çıkarmaya gerek olmuyor.
Kısa devre neresi yapmış olabilir. Soketin olduğu yer mi yoksa macundan dolayı falan mı?

@Alikiraz16
Bir fikrim yok maalesef. Şu an sorunu bilmiyoruz ki fiyat normal mi değil mi bilelim.
Son bir sorum olucak. Mor yerler şarj soketinin anakarta sabit olsun diye lehimli olan yerler. Yeşil kısım şarj olması için anakarta bağlı lehimli yer. Ben lehim yaparken yeşil şarj yerini mor lehimli yerlere temas ettirmişim. Bu kısa devre yapar mı?

Dosya Ekleri

• IMG_20220612_201650.jpg
    IMG_20220612_201650.jpg
    38,5 KB · Görüntüleme: 54

Geri
Yukarı