SATA 2 Sisteme SSD Almak Mantıklı mı?

arda511

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, artık 5. senesini dolduracak bir sistemim mevcut. Sisteme SSD alıp canlandırmayı planlıyorum. Almayı düşündüğüm SSD Samsung 750 EVO 120 GB. Sistem G31 çipsetli baya eski bir sistem. İstediğim şeyler ise açılış-kapanış hızlarının kısalması ve CS:GO giriş ve oyuna girerken sürenin azalması. Sizce G31 çipsete SSD fayda eder mi? Şu an IDE Harddisk var. SSD'ye geçtiğimde farkı anlayabilir miyim?

SSD'yi iki gün önce aldım. SATA 2 ve AHCI mod olmamasına rağmen bilgisayar uçuyor. Anakartım G31/ICH7 chipsetli. Bu yüzden AHCI'yi kullanamıyorum.

Sadece okuma ve yazma hızı SATA 2 standartlarında olur. Ama bilgisayarın açılış, kapanış hızı SATA 3 kullanıyormuş gibi hızlı olur.

SSD' yi hızlı yapan okuma/yazma hızından ziyade tepki süreleridir. En kötü SSD bile en iyi HDD' den kat ve kat farkını atar.

Bende sata 2 laptopuma SSD aldım. Fark var çok iyi. SSD alabilirsin ama en üst seviye SSD alınmasına karşıyım, giriş seviyesi SSD alınmalı. Bende Kingston HyperX Fury var. Savage almak bana göre Sata 2 için gereksiz. Bunun dışında alabiliceğin marka model olarak Samsung un Evo ları. Ocz trion 100 gibi.

Yukarıdaki yazdıklarımı örnek olarak söyledim. Mümkün olduğunca bazı marka ve model sorunlu SSD' lerden uzak durulmalı. Çünkü çoğu çabuk arızalanıyor ve etiketteki değerlerinin yarısını bile veremeyebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca giriş seviyesi SSD' lerden uzak durulmalı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı