Sata 3 portunda HDD'den ses geliyor

uzalan

Kilopat
Yer
kartepe
Windows SSD'ye kurulu, HDD'yi depolama olarak kullanıyorum. Sorunum ise; HDD'yi sata 3 portuna taktığımda, PC açılırken tak tak diye şiddetli ses geliyor HDD'den ve görünmüyor. Sata 2 portuna kakıyorum açılırken ses olmuyor ve HDD'yi PC görüyor. Sata 3 portuna takıp açtığımda ilk siyah ekran çıkıyor, sol üste (- yanıp sönüyor) sağ altta (R2, 2R de olabilir) çıkıyor ve PC açılıyor. Biostan HDD'yi en sona taşıdım SSD'yi haliyle en başta. Bunun nedeni ne olabilir?

SATA 3'ü farklı, SATA 2'yi farklı kontrolcü yongaları kontrol ediyordur ve bu yongaların davranışları farklıdır. Kontrolcü yavaş ise açılış süresi uzar. Ya da SATA 3'de bir disk yokken BIOS kontrolcüyü atlıyordur. Ama sen diski takınca boot süresi uzuyordur.

Evet boot süresi uzuyor (HDD ve SSD SATA 3'e takılınca). SATA 2'de kullanıcam. HDD ve SSD, SATA 3'de çakışıyor sanıyorum ki... SSD SATA 3'de, HDD SATA 2'de takılı problem yok. Böyle kullanıyorum. Belki bendeki HDD SATA 3 desteklemiyor olabilir mi?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı