Satın almayı düşünenler için MSI GL65 9SC-041XTR

SrcnTSC

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim gibi ürünü düşünenler için bu paylaşımı yapma gereği duydum. Ürün ile ilgili internet üzerinde pek inceleme ve yorum yok. Daha önce ASUS TUF Ryzen 5 ve Ryzen 7 modelini kullandığım için kıyaslamalarımı bu cihazlar üzerinden yapacağım.

Öncelikle ürünü Gittigidiyor üzerinden aldım. 5900 TL seviyesinde seçeneklerim arasın ASUS ROG G531GT modelide vardı. Konu başında belirttiğim gibi TUF modelinde yaşadığım sorunlardan dolayı bu ürünü tercih etmek istemedim. İncelemelerimde TUF modelinde kullanılan klavye ve soğutma sistemi bu cihazda da kullanıldığını görünce bulaşmak istemedim. Cihazların ikisini de iade etmemin sebebi olarak birçok sorun vardı fakat en çok canımı sıkan olay Ryzen işlemcilerinin tam performans vermemesi ve soğutma konusunda fanların yerinden çıkarak kasaya vurması oldu.

MSI ürününden bahsecek olursam. Öncelikle kargolama konusunda içiniz çok rahat olsun. MSI çok güzel bir koruma ile ürünü göndermiş. Satıcının direkt kutusu ile göndermesi durumu beni şaşırtırken ürünü açırken cidden ne kadar korunaklı olduğunu görmüş oldum.

Ürün görünüş olarak cidden çok hoşuma gitti. Özellikle plastik bir kasa ile gelmemesi kalite hissi açısından yerinde olmuş. Cihaz diğer modellere biraz kalın fakat ağırlık olarak daha hafif bir model. Cihazın alt kapağı havalandırma açısından gayet güzel ve ferah bir taşarım yapılmış. Cihazda 2 adet fan 7 adet bakır soğutma var. 3 adet bu ısının dışarıya aktarılması için çıkış bulunmakta. MSI Gaming modellerde kasayı istediğiniz gibi açabiliyorsunuz. Klavye olarak MSI SteelSeries ile çalışıyor gayet güzel. ASUS modelinde olduğu gibi bastırınca kasa içerisine çökmüyor. ASUS TUF modelinde hiçbir işlem yapmasanız dahi fanlar 4000 devirde dönüyor fakat bu modelde herhangi bir zorlama olmadığında fan hiç dönmüyor ya da CPU fanı 2000 devir seviyesinde dönüyor. Ses açısından cihazda kullanılan hoparlörleri beğenmedim. Çok tiz bir ses vermekte fakat yine de idare ediyor. Sıcaklık konusuna gelecek olursak ısınma konusunda klavyenin sağ tarafında bir sıcaklık hissediyorsunuz.
Oyunlarda ekran kartı 65 dereceyi geçmezken işlemci ise 96 dereceye kadar geliyor. Turbo modunu açtığımda 86 dereceyi geçmiyor fakat bu şekilde kullanmak istemediğim için açmıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadalar varsa derece normal mi ya da Turbo modda kullanırsam fan konusunda bir zararı olur mu bilgi almak istiyorum. Cihazda kullanılan ekran kartı olarak düz 1650 kullanılıyor. Max_q modeli yazmış bazı arkadaşlar fakat öyle değil. Genel olarak çok memnunum.

Konu hakkında sorusu olan arkadaşlar konu üzerinden yazabilir. 6000 TL kadar F/P ürünü olduğunu düşünüyorum. Alacak arkadaşlara hayırlı olsun şimdiden.

Cihazda kullanılan ram: SK hynix HMA81GS6DJR8N-VK
SSD: KBG30ZMV256G TOSHIBA

Dosya Ekleri

• IMG_20200304_174715.jpg
    IMG_20200304_174715.jpg
    903,5 KB · Görüntüleme: 83
  • IMG-20200304-WA0018.jpeg
    IMG-20200304-WA0018.jpeg
    870,5 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG-20200304-WA0020.jpeg
    IMG-20200304-WA0020.jpeg
    957,5 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_20200305_174529.jpg
    IMG_20200305_174529.jpg
    801,4 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG_20200305_174537.jpg
    IMG_20200305_174537.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 96
  • IMG_20200305_174552.jpg
    IMG_20200305_174552.jpg
    1.020,5 KB · Görüntüleme: 79
  • IMG_20200305_174604.jpg
    IMG_20200305_174604.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 78
  • IMG_20200305_174619.jpg
    IMG_20200305_174619.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta belirttiğim gibi ürünü düşünenler için bu paylaşımı yapma gereği duydum. Ürün ile ilgili internet üzerinde pek inceleme ve yorum yok. Daha önce ASUS TUF Ryzen 5 ve Ryzen 7 modelini kullandığım için kıyaslamalarımı bu cihazlar üzerinden yapacağım.

Öncelikle ürünü Gittigidiyor üzerinden aldım. 5900 TL seviyesinde seçeneklerim arasın ASUS ROG G531GT modelide vardı. Konu başında belirttiğim gibi TUF modelinde yaşadığım sorunlardan dolayı bu ürünü tercih etmek istemedim. İncelemelerimde TUF modelinde kullanılan klavye ve soğutma sistemi bu cihazda da kullanıldığını görünce bulaşmak istemedim. Cihazların ikisini de iade etmemin sebebi olarak birçok sorun vardı fakat en çok canımı sıkan olay Ryzen işlemcilerinin tam performans vermemesi ve soğutma konusunda fanların yerinden çıkarak kasaya vurması oldu.

MSI ürününden bahsecek olursam. Öncelikle kargolama konusunda içiniz çok rahat olsun. MSI çok güzel bir koruma ile ürünü göndermiş. Satıcının direkt kutusu ile göndermesi durumu beni şaşırtırken ürünü açırken cidden ne kadar korunaklı olduğunu görmüş oldum.

Ürün görünüş olarak cidden çok hoşuma gitti. Özellikle plastik bir kasa ile gelmemesi kalite hissi açısından yerinde olmuş. Cihaz diğer modellere biraz kalın fakat ağırlık olarak daha hafif bir model. Cihazın alt kapağı havalandırma açısından gayet güzel ve ferah bir taşarım yapılmış. Cihazda 2 adet fan 7 adet bakır soğutma var. 3 adet bu ısının dışarıya aktarılması için çıkış bulunmakta. MSI Gaming modellerde kasayı istediğiniz gibi açabiliyorsunuz. Klavye olarak MSI SteelSeries ile çalışıyor gayet güzel. ASUS modelinde olduğu gibi bastırınca kasa içerisine çökmüyor. ASUS TUF modelinde hiçbir işlem yapmasanız dahi fanlar 4000 devirde dönüyor fakat bu modelde herhangi bir zorlama olmadığında fan hiç dönmüyor ya da CPU fanı 2000 devir seviyesinde dönüyor. Ses açısından cihazda kullanılan hoparlörleri beğenmedim. Çok tiz bir ses vermekte fakat yine de idare ediyor. Sıcaklık konusuna gelecek olursak ısınma konusunda klavyenin sağ tarafında bir sıcaklık hissediyorsunuz.
Oyunlarda ekran kartı 65 dereceyi geçmezken işlemci ise 96 dereceye kadar geliyor. Turbo modunu açtığımda 86 dereceyi geçmiyor fakat bu şekilde kullanmak istemediğim için açmıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadalar varsa derece normal mi ya da Turbo modda kullanırsam fan konusunda bir zararı olur mu bilgi almak istiyorum. Cihazda kullanılan ekran kartı olarak düz 1650 kullanılıyor. Max_q modeli yazmış bazı arkadaşlar fakat öyle değil. Genel olarak çok memnunum.

Konu hakkında sorusu olan arkadaşlar konu üzerinden yazabilir. 6000 TL kadar F/P ürünü olduğunu düşünüyorum. Alacak arkadaşlara hayırlı olsun şimdiden.

Cihazda kullanılan ram: SK hynix HMA81GS6DJR8N-VK
SSD: KBG30ZMV256G TOSHIBA

Bu sıcaklıklar intel işlemciler için gayet normal olarak kabul ediliyor. bende msi kullanıyorum undervolt ile max 80 derecede geziniyor tam yük altında. Turbo modda dediğiniz gibi daha da düşüyor sıcaklıklar ancak fan sesi oluyor baya. Kulaklık takarak kullanırsanız rahatsız etmez.

Bende de Asus TUF FX505DT kullanıcısıyım. Soğutma daha iyidir diye bu bilgisayardan alayım diye düşündüm ama CPU 96 derece ben Asus'ta hiç görmedim. Genel olarak hangi sıcaklıklarda çalışıyor, örneğin GTA 5 1 saatlik oyun süresi sonrasında kaç derece sıcaklıklar test ettiniz mi ?

Bende de ASUS TUF FX505DT kullanıcısıyım. Soğutma daha iyidir diye bu bilgisayardan alayım diye düşündüm ama CPU 96 derece ben ASUS'ta hiç görmedim. Genel olarak hangi sıcaklıklarda çalışıyor, örneğin GTA 5 1 saatlik oyun süresi sonrasında kaç derece sıcaklıklar test ettiniz mi?

GTA 5 3-4 saat oynadığım oluyordu Ultra ayarlarda 70-80 FPS ortalama ve 80-85 derece sıcaklıklarda geziniyordu. Full fan da 75 derecelerde geziniyor ama kulaklık olmadan baya ses oluyor. Full fan dediğim cooler boost açınca

GTA 5 3-4 saat oynadığım oluyordu Ultra ayarlarda 70-80 FPS ortalama ve 80-85 derece sıcaklıklarda geziniyordu. Full fan da 75 derecelerde geziniyor ama kulaklık olmadan baya ses oluyor. Full fan dediğim cooler boost açınca
Gayet iyiymiş o zaman. Ben ortalama 60-75 FPS ve sıcaklık olarakta 88-92 derece CPU, 75-77 derece de GPU sıcaklığı oluyor. Turbo mod'a alsam bile sıcaklıklar değişmiyor. İlk aldığımda sıcaklıkları iyiydi aslında ama aradan bi 3-5 ay geçince biraz durum değişti. Değişik bir kasa yapısı var hava alış ızgarası bile koymamış Asus.

Bu sıcaklıklar Intel işlemciler için gayet normal olarak kabul ediliyor. Bende MSI kullanıyorum undervolt ile Max 80 derecede geziniyor tam yük altında. Turbo modda dediğiniz gibi daha da düşüyor sıcaklıklar ancak fan sesi oluyor bayağı. Kulaklık takarak kullanırsanız rahatsız etmez.

Bende undervolt işlemi yaptım. - 130 ile kullanıyorum ve yükleme ekranlarında 90 görüyor fakat daha sonra 80 civarında geziyor sıcaklık. Sizin cihazda da aynı durum var mı bilmiyorum ama bende Turbo mod alınca ıslık sesi şekilde kısık bir ses duyuluyor.

Valla hocam bende asus tuf 505FX vardı, ilk 2 hafta fanlar aşırı rahatsız etmedi fakat sonrasında GPU fanından sürekli hırıltılı ses geliyordu. PC yatsa bile o fanlar çalışıyor,bir süreden sonra kafa ütülüyor cidden. Ben de zararına olsa da sattım ve eski külüstür laptop uma döndüm. TUF Serisine pek bulaşmayın arkadaşlar.

Bende aynı bilgisayardan almayı düşünüyorum 6.500TL'ye bulabildim.
Max Q ile düz 1650 arasında fark nedir?
Bir de oynadığınız oyunlarda yüksek ve düşük ayarlarda ne kadar FPS alıyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı