Satranç artık ezbere dayalı bir oyun mudur?

İsimsizahmet

Picopat
Daha fazla  
Neden insanlar satranç 960'a ön yargılı? Bende satrancı severim ama artık ezberden ibaret ne kadar çok açılış, tuzak, vs. bilirsen o kadar kardasın. Ortalama bir satranç maçında ilk 10 hamle ezbere neredeyse belki de fazla. Satranç 960'ın değeri ne zaman anlaşılacak?

Şahsen bu öznel bir durum olmakla beraber senin yapıcagın hamlerini ve rakibinin yapabileci açılıktaki hamleler dışında geri kalan her şey aslında hiç oynanmamış bir oyun tarzına dönüşen bir oyunda her şey ezber demek çok gaddarca oldugunu düşünüyorum ve biraz yeni açılışlaı denersen ezberlikten bir nebzede olsun kurtulcagını inanıyorum

Neden insanlar satranç 960'a ön yargılı? Bende satrancı severim ama artık ezberden ibaret ne kadar çok açılış, tuzak, vs. bilirsen o kadar kardasın. Ortalama bir satranç maçında ilk 10 hamle ezbere neredeyse belki de fazla. Satranç 960'ın değeri ne zaman anlaşılacak?

Açılışlar ezber, gerisi için gene kafa yormak gerek.

Fischer'ın aslında Chess960'ı icat etmesindeki sebebi sizin dediğiniz sebepler ama bana kalırsa ezbere dayalı gibi gözükse de tam olarak değil. Açılış varyantı ezberlerken fikirleri de ezberlemek gerekiyor ve fikirlere hakim olunca ezberden çok oyun bilgisine dönüşüyor.

Ezber demek satranca ihanettir, ezbere dayalı oyun olsa şu ana kadar oynanmış milyarlarca oyunun sonunda çoğu olasılık hesaplanmış olurdu. Ama halen en güçlü satranç robotları bile zorlanabiliyor. İlk 8-9 hamle sonunda bile bambaşka varyantlar açıldığı için belki açılış ezbere dayalı denilebilir, o da belki.

Daha çok açılış hamleleri ezber. Oyunda size denk bir rakip olunca ve biraz ilerleyince ezber diye bir şey kalmıyor.

Şahsen bu öznel bir durum olmakla beraber senin yapıcagın hamlerini ve rakibinin yapabileci açılıktaki hamleler dışında geri kalan her şey aslında hiç oynanmamış bir oyun tarzına dönüşen bir oyunda her şey ezber demek çok gaddarca oldugunu düşünüyorum ve biraz yeni açılışlaı denersen ezberlikten bir nebzede olsun kurtulcagını inanıyorum.

Ezber demek satranca ihanettir, ezbere dayalı oyun olsa şu ana kadar oynanmış milyarlarca oyunun sonunda çoğu olasılık hesaplanmış olurdu. Ama halen en güçlü satranç robotları bile zorlanabiliyor. İlk 8-9 hamle sonunda bile bambaşka varyantlar açıldığı için belki açılış ezbere dayalı denilebilir, o da belki.

Fischer'ın aslında chess960'ı icat etmesindeki sebebi sizin dediğiniz sebepler ama bana kalırsa ezbere dayalı gibi gözükse de tam olarak değil. Açılış varyantı ezberlerken fikirleri de ezberlemek gerekiyor ve fikirlere hakim olunca ezberden çok oyun bilgisine dönüşüyor.

Ben ezber derken açılış hamlelerini kastettim oyun bir yerden sonra elbette size kalıyor peki satranç960 neden hiç ilgi görmüyor?

Ezber dediğin hamleler açılışta oluyor. Oyun ortası ve oyun sonunda bir oyuncunun gerçek gücü ortaya çıkıyor. Hatta ezber dediğin hamleler için bir tane satranç programıyla oyna. Zaten bir program yaklaşık grandmaster seviyesinde. Ezber dediğin hamleler bitecek. Onları bile düzgün ayarlaman lazım.

Ben ezber derken açılış hamlelerini kastettim oyun bir yerden sonra elbette size kalıyor peki satranç960 neden hiç ilgi görmüyor?

Daha kaliteli siteler var.

Açılış ezbere dayalı olabilir ama isterseniz binlerce açılış ezberinizde olsun rakibiniz o açılışın dışında bir hamle yaptığında oyun görüşünüz ve düşünme kapasiteniz devreye girer.

Satrançta açılış tuzaklarına dayanan sınırlı sayıda hamleye dayanan matlar haricinde baştan sona bir oyunu ezbere oynayarak bitiremezsiniz.

Eğer satranç sizi tatmin etmiyorsa Go öğrenmeyi de düşünebilirsiniz ama Go ilk başlarda oldukça sıkıcı gelebilir (gerçi satrançta ilk oyunu kazanana kadar yeni öğrenenlerin canını sıkan bir oyun olabiliyor).

Go daha saf bir mantığa dayalı bir oyun. Taşların bir değeri yok taşları konumlandırarak onların konumlarını değerli kılan siz oluyorsunuz.

Onda da belli başlı açılışlar olsa bile kolay kolay ezberlenecek gibi değil..

Ben hem satrancı hem goyu seviyorum. Birinin diğerine üstün olduğunu düşünmüyorum. Satranç taşların farklı görevleri olması, tahtada taşların sürekli yer değiştirmesi sebebiyle daha aktif bir oyun deneyimi sunarken, go daha sakin bir stile sahip.

Geri
Yukarı