Satranç'ta E4'e verilebilecek sert devam yolu önerisi

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Bu ara karşılaştığım tüm rakipler e4 sürmeye başladı. Her seferinde Sicilya savunması yapıyorum ancak iyice sıkılmaya başladım, başka karşılamalara geçmek istiyorum. Sizin kullandığınız, -kullanmasanız da olur- e4 sürüşüne karşılık verilebilecek sert karşılıklar var mıdır? Öyle hamleler olsun ki, oynadıktan sonra 5 saniye falan düşündürsün :) Beğenip mantığını kavrayabilirsem gambitlere de açığım. Şu an aklımda d5 var, merkezi bıraktığı için -ya da ben ruhuna uygun oynayamıyorumdur- pek hoşlanmadım. Lichess platformunda en sık tercih edilen devam yolları şu şekildeymiş:

1613986567863.png

Cevaplarınızı bekliyorum.

Fransız Savunması, yani e6 önerebilirim. Genellikle merkez kapanır ve iki tarafta gelişimini tamamlayarak karşı taraf üzerinde baskıyı arttırmaya çalışır. Ben genellikle e5-c5-e6 üçlüsünü tercih ediyorum. Beyazda da vezir gambiti tercih ederim, eğer rakibim vezir gambiti oynarsa Budapeşte Savunması oynuyorum. Genelde şaşırıyorlar.

Böyle yazınca canım satranç oynamak istedi. Görüşürüz. :D

Fransız Savunması, yani e6 önerebilirim. Genellikle merkez kapanır ve iki tarafta gelişimini tamamlayarak karşı taraf üzerinde baskıyı arttırmaya çalışır. Ben genellikle e5-c5-e6 üçlüsünü tercih ediyorum. Beyazda da vezir gambiti tercih ederim, eğer rakibim vezir gambiti oynarsa Budapeşte Savunması oynuyorum. Genelde şaşırıyorlar.

Böyle yazınca canım satranç oynamak istedi. Görüşürüz. :D
Satrançla ilgilenen bayağı kişi olduğunu görüyorum, önümüzdeki hafta bi' turnuva açabilirim. Aslında açmıştım ancak cezalı olduğum için konuyu uplayamayınca kimse katılmamıştı. Sağ olun araştıracağım.

Fransız savunması ile çok kapalı kalıyorsun, dene istersen ama ben pek sevemiyorum.

Eğer 1700 altı bir elo ise şah gambiti en sert açılışlardan biridir. Oyun çok karışıyor fakat doğru hamleler ile 25 hamleden önce bile bitirmek mümkün.

Bir diğer hamle ise d5 sürmek, yani İskandinav savunması, biraz fazla teorik bir açılış ama iyi oynarsan üstünlüğü alabilirsin. Lichess açılış tahtasından ayrıca sana uygun olan diğer açılışları da deneyebilirsin.

Fransız savunması ile çok kapalı kalıyorsun, dene istersen ama ben pek sevemiyorum.

Eğer 1700 altı bir elo ise şah gambiti en sert açılışlardan biridir. Oyun çok karışıyor fakat doğru hamleler ile 25 hamleden önce bile bitirmek mümkün.

Bir diğer hamle ise d5 sürmek, yani İskandinav savunması, biraz fazla teorik bir açılış ama iyi oynarsan üstünlüğü alabilirsin. Lichess açılış tahtasından ayrıca sana uygun olan diğer açılışları da deneyebilirsin.
Hocam, İskandinav'i ilk başladığımda uyguluyordum ancak bana tempo kaybettiriyor. Ya da ben hakim değilim. Şah gambitine bakayım ancak beyazlar uygulamıyor muydu, yanlış mı hatırlıyorum?

Hocam, İskandinav'i ilk başladığımda uyguluyordum ancak bana tempo kaybettiriyor. Ya da ben hakim değilim. Şah gambitine bakayım ancak beyazlar uygulamıyor muydu, yanlış mı hatırlıyorum?
Evet şah gambitini agresif diyince beyazlar için önerdim.

İskandinav'a ben de tam hakim değilim, internetten videoları izleyebilirsin oynamadan önce.
Karo-Kan savunmasını da tercih edebilirsin. Biraz kapalı kalıyor fakat fransız kadar değil.

Ben genelde teorik takılırım. Çünkü açılış ve gambitleri uygulamak zordur. Bunun nedeni karşı tarafın ne hamle oynayacağının çoğu zaman belirsiz olmasıdır. Turnuva olursa beni de etkietlersen sevinirim.

Geri
Yukarı