Savunmadaki ve saldırıdaki gücümüz nedir?

Türk Savunma ve Saldırı Sanayileri hakkında çok az bilgiye sahibim bu yüzden bilgili hocalarımı burada dinlemeyi çok isterim.
1. Sorum: Hava Savunma Sistemimiz gelişmiş midir?
2. Sorum: Saldırı Sanayimizi de merak ediyorum açıkcası aynı şekilde saldırı bakımından gelişmiş miyiz?
3. Sorum: Diyanetin bütçesi bildiğiniz üzere 12 Milyar TL bu Savunma ve Saldırı bütçesine eklenseydi ABD gibi ülkelerin Savunma sistemleriyle yarışabilir miydi?

Not: Lütfen tartışmalarımızı saygı çerçevesi içinde yapalım, herkesin fikrine saygı duyalım.
Üç hayır ile seni uğurluyoruz.

2018 yılında yeni açılan seri üretim ihalesi ile BMC'ye seri üretimi verildi.

Ben de diyorum ki, seri üretim yapmak için prototip yapmak yetmiyor.

2018 yılında tank yapımına başlanmadı tank zaten hazırdı.

Bak aynısı MMU'da olacak. Hazır hale getirebilirsin. Lisanslar Yemenden gelir gibi gelirse o iş yürümez.
Ama TS1400 tamamen yerli üretildi. Yerli olunca sorun çıkartılmıyor.
En başını izle...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de diyorum ki, seri üretim yapmak için prototip yapmak yetmiyor.
Siz projenin 2018 de başladığını sadece 3 yıl harcandığını söylediniz. Tabii ki protetip yatmak yetmiyor ama projenin büyük kısmı tamamlanmış oluyor.
Ne gerekiyor fabrika gerekiyor BMC de tank fabrikası var mı? İmzalar atıldığından beri tank için seri üretim hattı kurdu mu? Hayır aksine devlet kendi fabrikasını bahaneler üreterek BMC ye verdi tankı üretebilsin diye.
Motor lazım evet bazı engellemeler mevcut ama o engellemeleri aşmaları gerekli bu ihaleyi aldılarsa bu da onların göreviydi Almanya vermiyorsa başka ülkeden bulucaklardı. Bu bir bahane olamaz.
Zaten sözümü tekrar ediyorum tanka gelene kadar üretim hattı yok her şey hazır üretilmiş sanki motor gelicek koyucaklar hemen her şey biticek.

Siz projenin 2018 de başladığını sadece 3 yıl harcandığını söylediniz.

Seri üretim kısmını kast etmiştim. Öncesini biliyorum zate...

Ama projenin büyük kısmı tamamlanmış oluyor.

İşte demek istediğim olay: Gene lisans...
Eğer ABD izin vermeseydi biz o helikopteri satamayacaktık. Hatta üretemeyebilecektik.

Bu ihaleyi aldılarsa bu da onların göreviydi.

Evet. Zaten başvuru yapıldı ama cevap yıllar sonra geliyor.

Almanya vermiyorsa başka ülkeden bulucaklardı.

Ne bu? Tofaş'ın ön tamponu mu? Kafana göre almıyorsun parçaları. Lego değil bu. Her parça öyle sök tak değil...
Motoru Almanya ile şanzımanı İngiltere ile üret. Sonra al bunları birleştir. Sonuç:
Kore.
Motoru ayrı şanzımanı ayrı yaptılar. Sonuç dağıldı tank.

Tam olarak derken?
S-400’ler NATO ağına entegre edilmedi. TSK’ye edilip edilmediğine dair bir şey bulamadım fakat ona da entegre edilmemişse bu sistemler anlamı kalmaz. Çok rahat bir biçimde imha edilebilirler, savaş durumunda. Ki bu S-400’lerin alınmasıyla F-35 projesinden atıldık, bize iyi bir miktarda para sağlayan bir proje. 500 küsür parçası Türkiye’de üretiliyordu. Ayriyeten Orta Doğu’daki durumumuz için de olumsuz. İsrail’in avcı filosu daha üstün ve yeni nesil. Yunanistan Rafaele’ler aldı, F-35 alması da kongrede onaylandı.

Zaten bu sistemler vurulması olası sistemler.

Türkiye'nin şu an yapmak istediği katmanlı hava sahası İsrail'in yaptığı gibi.
Çok daha güvenli hale gelecek böylece.
TSK veya NATO’ya entegre edilmeden radar çapı çok daha düşük olacaktır, başka araçlardan istihbarat alamayacak.
Katmanlı hava savunması için entegrasyon oldukça mühim. Yanlış bilmiyorsam İsrail’de bataryalar entegre bir biçimde çalışıyor.

1- Birçok yerli hava savunma sistemimiz var ve bunların daha uzun menzillileri geliştirilmeye devam ediliyor. 10 yıl içinde Türkiye'nin hava savunması çok daha iyi bir seviyeye gelecektir. Şu anda konuda kötülenen gibi ne kötü, ne de çok iyi bir savunmamız var.

2- Türkiye emperyalist bir ülke olmadığından ve bir bölgesel güç olduğundan hakkımız olan topraklar ya da tehdit edilen bölgelere yapılacak saldırılar/savunmalar dışında saldırı stratejisi kasan bir ülke değil.

3- ABD kadar hiçbir ülkenin savunma bütçesi yok. ABD bu bütçesiyle, gelişmiş endüstri ve silah sanayisiyle, iyi ekonomisiyle tüm dünyaya kök söktürebiliyor. Dolayısıyla Türkiye'yi bırak, İngiltere gibi ülkeleri bile ABD'nin savunmasıyla karşılaştıramazsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı