Sayısal bölüm zor mu?

Queryss

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Bugün farklı bir konu açayim dedim. 10. sınıftayım ve alan seçme vakti geldi. Hayalim bilgisayar mühendisliği olduğu için sayısal istiyorum. Ancak sayısal derslerim pek iyi değil. Sizce sayısal bölüm çok mu zor. Gidilir mi? Çok kararsızım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eşit ağırlık veya sözeldeysen aşırı çalışmana gerek yoktur. Normal bir çalışmayla derece yapabilirsin.(Kapasite varsa) Ancak sayısalda kesinlikle derslerine sıkı sıkı çalış ve konuları son seneye bırakma. Seçeceksen 11. sınıfın başında sistemli bir şekilde başla çalışmaya. Sonra sıkıntı çekersin.

Bende şu an da mezunum ve üniversite sınavına çalışıyorum. Sayısalcıyım. Sözel ve EA yapamam diye düşünüyorum çünkü ben ezberci değil çözüm odaklı biriyim. Bilgisayar Mühendisliği benimde hayalim.Şu anda Matematiğe çalışıyorum. Son 3 , 4 ay kala Fen çalışacağım. Sana da önerim eğer gerçekten hayalin mühendislik ise sıkı sıkı sarıl sayısal derslere , benim gibi son sınıfta zorlanıp mezuna kalma.

Okul desleri düzenli ve doğru çalışma ile halledilebiliyor. O konuda takılmanı tavsiye etmem. Çünkü sayısal alan istiyorsan sayısal derslerinin ağırlıkta olması avantaj olacaktır diye düşünüyorum.
Yapmak istediğin işte eminsen o işi yapmalısın. Her meslek zor. Hepsi farklı açılarda zorluyor insanları. Bu yüzden zordur veya zor değildir demek doğru bir yaklaşım olmaz.
Bende şu an da mezunum ve üniversite sınavına çalışıyorum. Sayısalcıyım. Sözel ve EA yapamam diye düşünüyorum çünkü ben ezberci değil çözüm odaklı biriyim. Bilgisayar Mühendisliği benimde hayalim.Şu anda Matematiğe çalışıyorum. Son 3 , 4 ay kala Fen çalışacağım. Sana da önerim eğer gerçekten hayalin mühendislik ise sıkı sıkı sarıl sayısal derslere , benim gibi son sınıfta zorlanıp mezuna kalma.
Size de tavsiyem ayırmayın dersleri. Şimdi matematik bitti dediğiniz anda o konulardaki pratiğiniz eksiye düşmeye başlıyor. Yavaş yavaş biriktirerek ilerlemek hem bilgilerinizi taze tutmanızda - çünkü bir sonraki konular genelde bir önceki konuların bilgisine muhtaç ediyor- hem de pratiğinizi hazır tutmanıza yardımcı olur.

Sayısalda temelin sağlam olmalı, şimdiden sağlam tut. Sağlam tutmaktan kastım kendini bunalt, ders çalışma programı yap falan demiyorum. Anla, bil konuları. Üniversite okurken, temelden atladığın konuyla ilgili püf noktaları zorluk çıkartır. İleride soru çözümüne baktığında "bu ifade nereden geldi şimdi?" dememen gerek :) Ben de mühendisim, sözel ezberlemektense formülle, işlemle sonuca gitmek daha basit geliyor. Sonuca gelirsek; tabii ki okunur ve geleceğin için mantıklı bir tercih olur.

Senin yapına göre bu durum aslında biraz. Sayısal zekan güçlüyse kolay gelir sana. Ama mesela sözel zekaya sahip birine zor. Benim için zor değildi mesela ama kardeşim için sayısal bölüm olmazdı açıkçası:)

Eğer bölüm tercih edeceksen derslerini ve konuları karşılaştır. Hangi derslerinde daha başarılı isen ona göre tercih etmen daha yerinde bir karar olur.

Okul desleri düzenli ve doğru çalışma ile halledilebiliyor. O konuda takılmanı tavsiye etmem. Çünkü sayısal alan istiyorsan sayısal derslerinin ağırlıkta olması avantaj olacaktır diye düşünüyorum.
Yapmak istediğin işte eminsen o işi yapmalısın. Her meslek zor. Hepsi farklı açılarda zorluyor insanları. Bu yüzden zordur veya zor değildir demek doğru bir yaklaşım olmaz.

Size de tavsiyem ayırmayın dersleri. Şimdi matematik bitti dediğiniz anda o konulardaki pratiğiniz eksiye düşmeye başlıyor. Yavaş yavaş biriktirerek ilerlemek hem bilgilerinizi taze tutmanızda - çünkü bir sonraki konular genelde bir önceki konuların bilgisine muhtaç ediyor- hem de pratiğinizi hazır tutmanıza yardımcı olur.
Yok dersleri ayırmayı düşünmüyorum. Yarın AYT matematiğe başlıyorum TYT ile beraber götürücem (TYT Konuları bitti zaten). Son 3 ay kala da Fen başlayıp beraber yürütücem. Bakalım hakkımızda hayırlısı.

Yeni konular

Geri
Yukarı