Sayısal mı, Dil mi?

rauu

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar, yaklaşık 1 hafta sonra bölüm seçimi yapacağız ve şu an sayısal ve dil arasında gidip geliyorum. İstediğim bölüm yazılım mühendisliği (modelleme) sayısal bir bölüm. Dil ve sayısal arasında gidip gelmemin sebebi ise şu: Dilim gayet iyi ve dil seçersem 11. ve 12. sınıfı çok rahat ve özgür bir şekilde geçirebilirim ve bu özgür süreyi üniversitede alacağım yazılım ve modelleme derslerini internet üzerinden alarak kendimi geliştirebilirim. Sonrasında mütercim tercümanlık gibi bir bölüm seçip bu iki işi aynı anda yürütebilirim. Eğer sayısal seçersem istediğim bölüm için 2 sene kendimi kapatıp sadece derse odaklanmam gerekecek. Sayısalım kimya harici iyi. Siz ne diyorsunuz dostlar? Sizce hangi bölümü seçmeliyim? Ayrıca sizce hangi bölümün yurt dışına çıkma olasılığı daha yüksektir?

Merhabalar, yaklaşık 1 hafta sonra bölüm seçimi yapacağız ve şu an sayısal ve dil arasında gidip geliyorum. İstediğim bölüm yazılım mühendisliği (modelleme) sayısal bir bölüm. Dil ve sayısal arasında gidip gelmemin sebebi ise şu: Dilim gayet iyi ve dil seçersem 11. ve 12. sınıfı çok rahat ve özgür bir şekilde geçirebilirim ve bu özgür süreyi üniversitede alacağım yazılım ve modelleme derslerini internet üzerinden alarak kendimi geliştirebilirim. Sonrasında mütercim tercümanlık gibi bir bölüm seçip bu iki işi aynı anda yürütebilirim. Eğer sayısal seçersem istediğim bölüm için 2 sene kendimi kapatıp sadece derse odaklanmam gerekecek. Sayısalım kimya harici iyi. Siz ne diyorsunuz dostlar? Sizce hangi bölümü seçmeliyim? Ayrıca sizce hangi bölümün yurt dışına çıkma olasılığı daha yüksektir?
Translate ve yapay zeka bu kadar gelişmişken dil okunmaz. Kaliteli sayısal bölümde hazırlıkta dil öğretiyorlar zaten.

Ben de aynı durumdayım. Normalde dil seçmeyi planlıyordum fakat bazı gerçekler var. Dil bölümünden mezun olacağın bölümler çok kısıtlı. Bilgisayar mühendisliği hedefleyen biriyim ben de, yurtdışı garantili bir bölüm. Tabii, senin yönelimin de önemli. Fikrimi soracak olursan, sayısal seçmen daha mantıklı. Dilim iyi diyorsun zaten, vakit buldukça (tatillerde vs.) dil kurslarına gidersin. Yks ile dil sınavına birlikte de girebilirsin. Fazlasıyla seçeneğin var. Pişman olmayacağın bir tanesini seçmen yeterli.

Yurt dışı o kadar kolay değil dil bilmek ile.
Akademik kariyer için evet sadece dil bilmek yetmeyebiliyor. Ama çöpçülük, garsonluk vs. tarzı işlerde dil bilmek yetiyor.

Çok kararsızım, sayısala tereddüt etmemin sebebi ders çalışma disiplini olan biri değilim. Dil seçerek ise maksimum nereye gelebilirim ki? Yurt dışı olasılığıda düşük demişsiniz. Düşük maaşlı bir öğretmen veya çevirmenden ötesi yok gibi. Ne yapacağım ben?

Ben dil bölümü sectim ve hiç de zevk almiyorum, benim seviyem B1-B2 sinifin kalani dogru duzgun cumle bile kuramiyor ve bu yuzden cok kolay seviye İngilizce anlatiliyor. Tavsiyem aciga gecip İngilizce kursuna yazilman veya sayisal okurken İngilizce kursuna yazilman.

Geri
Yukarı