Sayısal öğrencisi olarak hangi mesleği seçmeliyim?

Yakında "tuvalete saat kaçta gitmeliyim?" Başlıklı konular açacaksınız...

Hangisi uygunsa, hangisini istiyorsan onu seçmek sağlıklı olur. Bize değil, kendine sor.
Yazılım bölümü ile de Tıp arasında kalman zor puanlar ve sıralama ortada. Tıp kazanmak kolay değil ama imkansız da değil.
Bilgisayar alanında bölüm okumak potansiyel işsiz yapar sizi. Unutun düzenli maaşı, aylık güzel maaşı. Şuanlık Türkiye şartlarında böyle ancak zamanla işler değişebilir.
Ayrıca şunu eklemek isterim; bilgisayar mühendisi olursanız öğrenme hiç bitmeyecek. Zor bir bölüm. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu tanıdıklarımız var. Komik maaşlar alıyorlar.

Ayrıca şunu eklemek isterim; bilgisayar mühendisi olursanız öğrenme hiç bitmeyecek. Zor bir bölüm. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu tanıdıklarımız var. Komik maaşlar alıyorlar.
Evet, maalesef formasyon alıp bilgisayar öğretmenliği yapıyorlar veya alan dışı meslekler yapıyorlar.
Maalesef dedim çünkü okuduğu bölüm değil o yüzden. Yoksa her meslek kutsaldır benim için. Helalinden geçimdir. Ancak okuduğun bölümün boşa gitmesi acı verici olabilir.
Dediğiniz gibi maaşlar da halkımızın sandığı gibi değil ama bizler diyince inanılmıyor. :)

İşe başlayınca 9000 TL maaş alıyorlar.
Okul bitinceki süreçte direkt işe başlanmıyor maalesef. Asistanken alınan maaşları hesaba katmıyorsunuz. Ama işin sonunda iyi paralar kazanılıyor. Daha sonraki süreçte iyi paralar geliyor. Ne demişler ne kadar ekmek o kadar köfte.

Son düzenleme:
Hocam bunun sebebi artık bilgisayar mühendisliğinin bir anlamının kalmaması. Adam okuyor 1 tane dili ya öğrenmiş ya öğrenmemiş onu da stackoverflow olmadan kodlayamıyor. Algoritma bilgisi desen sıfıra yakın. Artık yazılım üzerine yürümek isteyenlerin bilgisayar mühendisliği okuması saçma olmaya başladı. Adam 4 sene okuyor örneğin sadece C öğreniyor. Ben elektrik-elektronik okuyorum ben de öğreniyorum üstüne devre analizi elektromanyetizma teknik çizim alanında uzmanlaşıyorum. Komik maaş alması gayet normal yani. Ben varken bilgisayar mühendisini hiçbir firma işe almaz.

Okul bitinceki süreçte direkt işe başlanmıyor maalesef. Asistanken alınan maaşları hesaba katmıyorsunuz. Ama işin sonunda iyi paralar kazanılıyor. Prof falan olurlarsa iyi paralar o zaman geliyor. Ne demişler ne kadar ekmek o kadar köfte.
Kısa sürede ise başlıyorlar. Doktor ihtiyacı var. Profesör olmasa bile sözleşmeli hekim olursa veya aile hekimi olursa 15000 TL kazanabilir.

Bu maaşlar sizin için azsa bir şey diyemem.

Kısa sürede ise başlıyorlar. Doktor ihtiyacı var. Profesör olmasa bile sözleşmeli hekim olursa veya aile hekimi olursa 15000 TL kazanabilir.

Ekran Resmi 2021-06-08 ÖÖ 11.18.01.png

Bahsettiğim maaşlar ekin aşağısında yazan 1.500-2000 arası maaşlar. Bu maaşlar sizce iyi bir maaş mı? Asgari ücret 2800. 6 yıl okuyan bir daha sınava hazırlanıp tus sınavına giren öğrenciye bu para. Takdiri size bırakıyorum.

Profesör olmasa bile sözleşmeli hekim olursa veya aile hekimi olursa 15000 TL kazanabilir.

Mesajımı dikkatli okusaydınız bu yorumu yapmazdınız.

Eki Görüntüle 1060217

Bahsettiğim maaşlar ekin aşağısında yazan 1.500-2000 arası maaşlar. Bu maaşlar sizce iyi bir maaş mı? Asgari ücret 2800. 6 yıl okuyan bir daha sınava hazırlanıp tus sınavına giren öğrenciye bu para. Takdiri size bırakıyorum.

Birkaç ay sonra doktor olarak alınıyorlar. Şu an doktora çok ihtiyaç var.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı