Schrödinger'in Kedisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Makaleler
80
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcısı
Profil Kapağı
1525088093
Olayı önce buralardan izleyin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilimin "bilinmezlik" dediği bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
İhtimaller, ihtimaller..

Kuantum dünyasına yazılımsal olarak bakmak isterim. Yazılımda her şey 0 ve 1 den oluşur. Ancak kuantum bilgisayarlarında bir de 2 faktörü vardır. Bu hem 1 hem de 0 olarak davranıe bu nedenle daha az malzemeyle daha yüksek hafıza, daha hızlı işlemler, pi sayısının hesaplanması gibi konularda kullanılırlar. Dediğim gibi kuantum dünyasını herkes anlayamayabilir ve kuantum dünyası ihtimaller dünyasının birleşimi olduğundan fiziki dünyaya göre yargılanmamalı tamamen farklı bir çerçevede ele alınmalıdır.

schrödinger'in kedisi öncelikle bir zihinsel deney. yani bu deneyde hiçbir kediye zarar gelmiyor. schrödinger isimli kişi, quantum fiziği ile "normal" boyuttaki dünyanın fiziği arasındaki geçiş sorununu anlatabilmek için zihinsel bir deney tasarlar. bu deneyde bir kedi, dolu bir tabanca, fotona duyarlı bir tetik ve bir foton kaynağı kullanılır. düzenek şöyle kurulur; tetik mekanizmasına bir foton çarptığında tabanca ateş almakta ve karşısında duran kediyi öldürmektedir. buraya kadar herşey gayet açık. ama gelin görün ki, foton seviyesindeki büyüklüklerde geçerli olan quantum fiziğine göre, parçacıklar quantum haline sahiptir. bu da şu demektir; her foton bir olasılık çiftiyle donatılmıştır. yani aynı foton tetiğe hem çarpar, hem çarpmaz. bu durumda, bu quantum çiftinin tetik vasıtasıyla kediye yansıması, kafamızı karıştıran bir sonuç verir. namlunun ucundaki kedi aynı anda hem ölü, hem diri olmak durumundadır. hatta rivayet edilir ki; aslında normal ölçekli dünyamızda olasılık çiftleri halinde gerçeklik katmanlar halinde birbirinin içinde yaşanmaktadır. değişik olasılıklar aynı anda. yani bir gerçekliğe göre de kedi ölüdür.

Kuatum fiziğine göre her yaşanan olay yeni bire evren yaratmaktadır buna paralel evren teorisi de denir. Hatta bazı bilim insanları dejavu olayının bize yakın bir evrende yaşanan olayları evren yaklaşınca bizim zamanımıza karışmasıyla anlık olarak meydana gelir. Ben böyle bir şey okumuştum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı