Kodlamaya nereden ve nasıl başlanmalı?

Sabah 5'te kalkmalı 20 dakika egzersiz yapmalı ve ardından soğuk duş almalısın. Tebrikler 2 sene sonra 3 milyar 750 milyon paran olacak. Makara bir yana öncelikle ingilizce öğrenmelisin akıcı olacak şekilde. İngilizce öğrenmen 3-4 aydan fazla sürerse vazgeç bu sevdadan. Yazılım dili ingilizceden çok daha zor.

Şimdi en büyük sorun şu: Hocam kodlamaya nereden başlamalıyım diye soruyorsunuz. Ama ne yapacaksınız? Oyun mu? Websitesi mi? Robot yapmak gibi fiziksel şeylere mi yöneleceksin? Bunlar hep önemli şeyler. Yazmışsınız nereden başlamalıyım diye. Hocam biz sizin ne yapmak istediğinizi nereden bilelim? Eğer kolay bir şeyler istiyorsanız Python. Python ile mantığı kavradıktan sonra C# ile oyun yapımının temellerini atarsınız. Gerisi tamamen kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalı.

Sabah 5'te kalkmalı 20 dakika egzersiz yapmalı ve ardından soğuk duş almalısın. Tebrikler 2 sene sonra 3 milyar 750 milyon paran olacak. Makara bir yana öncelikle İngilizce öğrenmelisin akıcı olacak şekilde. İngilizce öğrenmen 3-4 aydan fazla sürerse vazgeç bu sevdadan. Yazılım dili İngilizceden çok daha zor.

Yok hocam, sadece kelime ve pratik. Uğraşırsam hemen 1 ayda öğrenirim. Makara yapmayın ya, ciddi bir şey söylüyorum.
Şimdi en büyük sorun şu: Hocam kodlamaya nereden başlamalıyım diye soruyorsunuz. Ama ne yapacaksınız? Oyun mu? Websitesi mi? Robot yapmak gibi fiziksel şeylere mi yöneleceksin? Bunlar hep önemli şeyler. Yazmışsınız nereden başlamalıyım diye. Hocam biz sizin ne yapmak istediğinizi nereden bilelim? Eğer kolay bir şeyler istiyorsanız Python. Python ile mantığı kavradıktan sonra C# ile oyun yapımının temellerini atarsınız. Gerisi tamamen kişinin kendisini geliştirmesiyle alakalı.

Küçük bir web sitesi olabilir, küçük işlevli bir program olabilir, 2D pixel bir oyun olabilir. Hangi dil ile başlamalı, nasıl devam etmeliyim bunu soruyorum.

Amacım küçük programlar yazmak, minik 2D oyunlar yapmak vs. Hangi dil ve hangi uygulama ile başlamalıyım, daha çok ayrıntı verir misiniz?

Minik 2D oyun dediğinin kopyalama yapıştırması 4 gün sürdü. Küçümseme zor işler.
Küçük bir web sitesi olabilir, küçük işlevli bir program olabilir, 2D pixel bir oyun olabilir. Hangi dil ile başlamalı, nasıl devam etmeliyim bunu soruyorum.

Web tasarımı programlamaya girmiyor.

Yok hocam, sadece kelime ve pratik. Uğraşırsam hemen 1 ayda öğrenirim. Makara yapmayın ya, ciddi bir şey söylüyorum.
Belki de yazılım senin bir hedefin değil de kısa süreli hevesindir. Bunu henüz bilmiyorsun. O yüzden ücretsiz programlarla başla. Ayrıca ingilizce işin basit kısmı matematiğe de hakim olman gerekli. Özellikle robot veya oyun üzerine çalışacaksan.

Minik 2D oyun dediğinin kopyalama yapıştırması 4 gün sürdü. Küçümseme zor işler.

Web tasarımı programlamaya girmiyor.

Küsur aramak yerine yardım edip mesaj kasmasan daha iyi olurdu ama neyse.

Minik 2D oyun dediğim bende biliyorum, bilgisayar öğretmenim bile elma toplama oyununu 1 ayda yaptı.

Web tasarımı kodlamaya giriyor diye biliyorum, konularda o yok diye programlama seçtim zaten.
Belki de yazılım senin bir hedefin değil de kısa süreli hevesindir. Bunu henüz bilmiyorsun. O yüzden ücretsiz programlarla başla. Ayrıca İngilizce işin basit kısmı matematiğe de hakim olman gerekli. Özellikle robot veya oyun üzerine çalışacaksan.

Bu benim hedefim, heves değil. Oyunlardan sıkıldım, kendime faydalı olacak bir şey yapmak istiyorum. İlk önce eğitimim, o olmaz ise kodlamaya ağırlık vereceğim.

Unity2D ile oyun yapacağını ve Unity'de de C# kullanıldığını varsayarsak, hemen C# olmaz. Önce mantığı kavraman gerekiyor. Onun için önce Python öğren. Gayet kolaydır kendisi. Onunla kendini geliştirdikten sonra (Kaldı ki hemen olacak bir şey değil.) C# temellerini atarsın. Bununla da az çok Python kadar kendini geliştirdikten sonra, Unity'ye ufak ufak başlayabilirsin. Arayüzlerini falan öğrenirsin önce. Ha bu arada, matematiğinin gerçekten iyi olması gerekiyor. Yazılımlar, matematikten ibaret. Matematiğin pek iyi değilse, İngilizce'nin yanında onu da geliştirmeni öneririm.

Ekstra öneri: İlk başta kendi oyunlarını sıfırdan yapamayacaksın ve hazır Sprite paketleri kullanacaksın. Bunlar oyun içinde karakterlerin görselleri. Animasyon eklenip oyuna aktarılıyorlar. Bunları kısıtlı da olsa bedava sağlayan siteler var ancak her zaman projene uygun Sprite'lar bulamayabiliyorsun. Kendin yapmak istersen, pixelart konusunda kendini geliştirmen gerekir. Bu da en kolayı. Ekstradan söyleyeyim dedim :)

Unity2D ile oyun yapacağını ve Unity'de de C# kullanıldığını varsayarsak, hemen C# olmaz. Önce mantığı kavraman gerekiyor. Onun için önce Python öğren. Gayet kolaydır kendisi. Onunla kendini geliştirdikten sonra (Kaldı ki hemen olacak bir şey değil.) C# temellerini atarsın. Bununla da az çok Python kadar kendini geliştirdikten sonra, Unity'ye ufak ufak başlayabilirsin. Arayüzlerini falan öğrenirsin önce. Ha bu arada, matematiğinin gerçekten iyi olması gerekiyor. Yazılımlar, matematikten ibaret. Matematiğin pek iyi değilse, İngilizce'nin yanında onu da geliştirmeni öneririm.

Yani kısacası matematik ve ingilizce seviyemin iyi, Pyhton ile başlayıp kendimi bayağı bir geliştirip C# diline başlayıp Unity ile 2D oyun yapacağım, öyle mi?

Oyunlardan sıkıldım, kendime faydalı olacak bir şey yapmak istiyorum.

Amacın oyun yapımı olduğunu varsayıyorum ve c++ veya C# öğreneceksin. Bunun içinde en iyi başlangıç C öğrenmek çünkü c++ ve C# öğrenmek için rahat edersin.

Direk c++ ile başlamanı tavsiye etmem. C başlangıç için iyidir.

Yani kısacası matematik ve ingilizce seviyemin iyi, Pyhton ile başlayıp kendimi bayağı bir geliştirip C# diline başlayıp Unity ile 2D oyun yapacağım, öyle mi?

Mantıken öyle.
Amacın oyun yapımı olduğunu varsayıyorum ve c++ veya C# öğreneceksin. Bunun içinde en iyi başlangıç C öğrenmek çünkü c++ ve C# öğrenmek için rahat edersin.

Direk c++ ile başlamanı tavsiye etmem. C başlangıç için iyidir.

C# da çok zor değil aslında. Python kadar da kolay değil ama. Bence C değil direkt C# öğrenebilirsin Python'dan sonra. @EZİC AJANI

Yeni konular

Geri
Yukarı