SDÜ'de mühendislik okunur mu?

Kim dedi bunu? Kaç firmada çalıştın? Kaç firmanın işe alım sürecine dahil oldun?

Büyük firmalar önde gelen üniversitelerden mezun olma şartı yazıyor kaldı ki kariyernette filtrelemede üniversite isimleri var oradan istediği üniversiteyi filtreleyebilirler ik şirketinde staj yaptım oradan biliyorum 2 kişi alınacaksa 500 kişi başvuruyor tek tek CV'ye bakmaktansa yukarıdan üniversiteleri seçip CV azaltılıyor

Son düzenleme:
Üniversite marka değeri mezun olduktan sonra ilk kez iş ararken daha kolay iş bulmanı sağlar fakat sonrası senin kişisel kabiliyetlerine ve şirkete ne kattığına bakar. Tabii ki ODTÜ, Bilkent, İTÜ vs. okullar sana SDÜ'de asla alamayacağın bir eğitim verir ama üniversite sadece başlangıç bunu unutma. Çok iyi bir üniversiteye yerleşemeyip, sonradan üniversitede kafası dank edip kendini aşıp başarılı olan bir çok insan var.

En son akbankın alım ilanında görmüştüm 5 tane üniversite ismi yazmış sadece kaldıki 500 tane başvuruyu tek tek incelemiyorlar üniversite ismine göre filtreleyip az cv inceliyorlar üniversite ismi sanıldığından çok çok daha önemli
Evet maalesef makine, endüstri gibi mühendisliklerde bu çok var. İsmi olan üni mezunu değilseniz ilk alımlarda zorlanmanız doğal. Bu yüzden küçük ama düzgün işler yapan bir firmaya girebilirseniz gelecekte çok güzel yerlere girebilirsiniz.

Yine de İTÜ,ODTÜ gibi ünilerden mezun ve kendini salmamış insanları asla geçemezsiniz. 1'den 10'a şeklinde iyi işleri sıralarsak siz 2'den 6'ya çıkmayı denerken iyi üni mezunu adam 5'ten 9'a geçebiliyor.

Ayrıca iyi üniye girmek demek çevre demek. Bu da iyi yerlerde iş bulmayı kolaylaştırıyor.

Evet maalesef makine, endüstri gibi mühendisliklerde bu çok var. İsmi olan üni mezunu değilseniz ilk alımlarda zorlanmanız doğal. Bu yüzden küçük ama düzgün işler yapan bir firmaya girebilirseniz gelecekte çok güzel yerlere girebilirsiniz.

Yine de İTÜ,ODTÜ gibi ünilerden mezun ve kendini salmamış insanları asla geçemezsiniz. 1'den 10'a şeklinde iyi işleri sıralarsak siz 2'den 6'ya çıkmayı denerken iyi üni mezunu adam 5'ten 9'a geçebiliyor.

Ayrıca iyi üniye girmek demek çevre demek. Bu da iyi yerlerde iş bulmayı kolaylaştırıyor.
Hocam ben mühendislik mezunu değilim iibf mezunuyum ama üniversite ismi çok çok çok önemli iş ararken buna şahit oluyorum

Hocam ben mühendislik mezunu değilim iibf mezunuyum ama üniversite ismi çok çok çok önemli iş ararken buna şahit oluyorum
Hocam ben daha yeni üni tercihimin sonucunu öğrendim. Ama çok fazla tanıdığımın iş bulma ve işe alma olaylarına şahit olurken bu olayı çok gördüm.

Örneğin birkaç yıl önce yaşanan bir olayı anlatayım: İsim vermek istemediğim bir firma işe alım yapıyor. Müdür alacaklar. İlk şartları İTÜ mezunu olmak. Bölüm önemsiz.

Yani matematik okuyup çok alakasız bir yerde müdür olabiliyorsunuz böyle güzellikleri de var.

Hocam ben daha yeni üni tercihimin sonucunu öğrendim. Ama çok fazla tanıdığımın iş bulma ve işe alma olaylarına şahit olurken bu olayı çok gördüm.

Örneğin birkaç yıl önce yaşanan bir olayı anlatayım: İsim vermek istemediğim bir firma işe alım yapıyor. Müdür alacaklar. İlk şartları İTÜ mezunu olmak. Bölüm önemsiz.

Yani matematik okuyup çok alakasız bir yerde müdür olabiliyorsunuz böyle güzellikleri de var.
Aynen artık bölümün hiç önemi yok önemli olan üniversite

En son Akbank'ın alım ilanında görmüştüm 5 tane üniversite ismi yazmış sadece kaldı ki 500 tane başvuruyu tek tek incelemiyorlar üniversite ismine göre filtreleyip az CV inceliyorlar üniversite ismi sanıldığından çok çok daha önemli.

Bilhassa mühendisliklerde çok ama çok önemli.

Geri
Yukarı