SE 2020 Pil sağlığı nasıl?

Haluk Albayrak

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar telefonumu alalı 3 ay oldu kullandığım model SE 2020. Pil sağlığımın durumunu sormak için açıyorum aslında bu konuyu döngüsüne göre sağlığı nasıldır. Genelde bilgisayardan 3W ile şarj ederim eğer dışarıda bir işim varsa Spigen'in 27W adaptörü ile şarj ediyorum. Ve dışarı çıkarken 95 civarında evde iken 80 civarında çekiyorum 20'nin altına hiç düşürmedim. Ve ek olarak sormak istediğim bir şey daha var actual capacity ile design capacity farkı tam olarak nedir? Anladığım kadarıyla sanırım actual capacity pil sağlığı düştükçe azalıyor.

Screenshot_1.png

Her şey olması gerektiği gibi ve herhangi bir sıkıntı görünmüyor.

Merhaba arkadaşlar telefonumu alalı 3 ay oldu kullandığım model SE 2020. Pil sağlığımın durumunu sormak için açıyorum aslında bu konuyu döngüsüne göre sağlığı nasıldır. Genelde bilgisayardan 3W ile şarj ederim eğer dışarıda bir işim varsa Spigen'in 27W adaptörü ile şarj ediyorum. Ve dışarı çıkarken 95 civarında evde iken 80 civarında çekiyorum 20'nin altına hiç düşürmedim. Ve ek olarak sormak istediğim bir şey daha var actual capacity ile design capacity farkı tam olarak nedir? Anladığım kadarıyla sanırım actual capacity pil sağlığı düştükçe azalıyor.

Eki Görüntüle 1194285
Durumun gayet normal. Hangi program bu?

Yüzde 20'nin altına düşürmeme yöntemin doğru. Onun haricinde yüzde 100 olduğunda şarjdan çekebilirsin sorun yok. İlla 3W ile şarj etmene de gerek yok. PD özellikli bir şarj aleti olduğu sürece kaç W olduğu fark etmez. Telefon ne kadar alırsa adaptör de o kadar verir zaten. Yüzde 20'nin altına düşürmeme ve telefon şarj olurken uğraşmaman pile fayda sağlar. Geri kalanlar çok etkilemez. Neticede batarya bunlar. En iyi senaryo ile en kötü senaryo kullanımı arasında dağlar kadar fark olmaz. Bataryan gayet iyi durumda. Bende de iPhone 11 var. 1 yıldır kullanıyorum. 25W Samsung Type-C adaptörü ile şarj ettim hep. Pil sağlığım yüzde 97 halen.

Durumun gayet normal. Hangi program bu?

3uTools hocam teşekkürler.
Telefonu 10 aydır kullanıyorum. Pil sağlığım %97, pil döngüsü 70 ya da 80 olması lazım tam hatırlamıyorum.
Not: Şimdi baktım %96'ya düşmüş.

Hocam ne kadar az kullandınız telefonu 70 80 döngü yaptınız 10 ayda 😅
Yüzde 20'nin altına düşürmeme yöntemin doğru. Onun haricinde yüzde 100 olduğunda şarjdan çekebilirsin sorun yok. İlla 3W ile şarj etmene de gerek yok. Pd özellikli bir şarj aleti olduğu sürece kaç W olduğu fark etmez. Telefon ne kadar alırsa adaptör de o kadar verir zaten. Yüzde 20'nin altına düşürmeme ve telefon şarj olurken uğraşmaman pile fayda sağlar. Geri kalanlar çok etkilemez. Neticede batarya bunlar. En iyi senaryo ile en kötü senaryo kullanımı arasında dağlar kadar fark olmaz. Bataryan gayet iyi durumda. Bende de iPhone 11 var. 1 yıldır kullanıyorum. 25W Samsung Type-C adaptörü ile şarj ettim hep. Pil sağlığım yüzde 97 halen.

Anladım çok teşekkürler. Aslında yanımda priz olmadığı için telefonu bilgisayardan şarj ediyordum genelde evde olduğum için. Yanımdayken şarjı doluyor nasıl olsa çok işim olmuyor. Ek olarak yüksek voltajda daha çok aşındığından yavaş şarj etmenin daha sağlıklı olduğunu okumuştum fakat sanırım onun pek bir önemi yok.

Geri
Yukarı