Seagate 1 TB HDD Bozuldu Mu?

Rellocated Sector Count; kabaca harddiskin sektör sayımı yaparak yedek sektörlerin kullanıma açması demek. Ancak buna rağmen harddisk kullanılamıyorsa atmak mı gerekiyor? Yine de kurtarılabilinir diyorum.

Bunuu iyi şekilde yapabilen yazılımlarla bad sectorler kapatılırsa ve üzerine yazılan veriler geri kurtarılamaz şekilde silinirse sağlıksız sektörlerin de iyileştirilmesi sağlanır.

Hiç bir çözüm önermeden söylediklerinizle konu anlamsız bir tartışmaya gidiyor...
Reallocated Sector Count demek diskin bozuk olduğuna kara verdiği sektörleri eğer içinde veri varsa kurtarıp yedek alandaki sektörlere aktarması demek. Arkadaşın diskinde 16 bozuk sektör var disk böyle sektörleri kullanıma kapatıyor veri filan yazılamıyor yazabilseydiniz hata verirdi veriyi yazamayacağı için. O yüzden böyle sektörleri onaramazsınız disk gerekeni yaptığı için.
Arkadaş verilerini nasıl kurtarabileceğini ve bu diski kullanabilir miyim diye soru sormuş. Ben zaten çözüm önerisi verdim.

Disk tarafından kapatılmış bir sektörü kapatmaya çalışmak mantıksızdır.
Diskteki yedek sektörler biterse yüzey testinde bozuk alanlar görülebilir.

Yüzey testinde durumuna karar verilmemiş kararsız sektörlerde görülebilir. C5 Current Pending Sector hatası gibi.

Son düzenleme:
Reallocated Sector Count demek diskin bozuk olduğuna kara verdiği sektörleri eğer içinde veri varsa kurtarıp yedek alandaki sektörlere aktarması demek. Arkadaşın diskinde 16 bozuk sektör var disk böyle sektörleri kullanıma kapatıyor veri filan yazılamıyor yazabilseydiniz hata verirdi veriyi yazamayacağı için. O yüzden böyle sektörleri onaramazsınız disk gerekeni yaptığı için.
Arkadaş verilerini nasıl kurtarabileceğini ve bu diski kullanabilir miyim diye soru sormuş. Ben zaten çözüm önerisi verdim.

Disk tarafından kapatılmış bir sektörü kapatmaya çalışmak mantıksızdır.
HD Tune hala bad sector bulmuş, disk tarafından kapatıldığı ne malum? Chkdsk komutuyla yazdığını şimdi gördüm. Bu şekilde kalıcı olarak diski onarmasa da verileri kurtarmayı deneyebilir. Ancak yine de harddiskin kullanım süresine bağlı olarak o kadar kolay onarılmayacak kötü durumda olan sectorleri bulunuyor olabilir. Ben en kesin ve hdd'nin tekrardan eski performansında kullanılacak çözümü önerdim. Virüs durumu varsa da güvenli modda kurtarmaya çalışmayı önerdim ve gerekirse online esed taraması yapmasını da önerebilirim eğer kurtarması gereken veriler önemliyse. Ama verilerini kurtarsa ve formatlasa dahi kalıcı olarak eski performansına dönmez hdd. Veri yazma ve okuma hızı hiç normal değil...

HD Tune hala bad sector bulmuş, disk tarafından kapatıldığı ne malum? Chkdsk komutuyla yazdığını şimdi gördüm. Bu şekilde kalıcı olarak diski onarmasa da verileri kurtarmayı deneyebilir. Ancak yine de harddiskin kullanım süresine bağlı olarak o kadar kolay onarılmayacak kötü durumda olan sectorleri bulunuyor olabilir. Ben en kesin ve hdd'nin tekrardan eski performansında kullanılacak çözümü önerdim. Virüs durumu varsa da güvenli modda kurtarmaya çalışmayı önerdim ve gerekirse online esed taraması yapmasını da önerebilirim eğer kurtarması gereken veriler önemliyse. Ama verilerini kurtarsa ve formatlasa dahi kalıcı olarak eski performansına dönmez hdd. Veri yazma ve okuma hızı hiç normal değil...
Yüzey taramasında Bad Sector bulunamayacağını hala bilmiyorsunuz. Current Pending Sector hatasından dolayı yüzey testinde bozuk alan gibi görülen yerler görülebilir. Eskiden yapmış olabilir yüzey testini o yüzden o hata şu an geçmiş ve diskin durumu normale dönmüştür. Diskin hızı normal 140MB hız iyi bu HDD için. Virüslerden dolayı yavaşlamış olabilir. Çok fazla bozuk sektör olsaydı yüzey taramasında çıkardı ama 16 tane az.
Tekrar yüzey taraması yapsın bakalım bir sorun görünüyor mu görelim.

Dosya sistemi bozulduğu için chkdsk onarma yapıyor olabilir.

HDD Regenerator bozuk sektörleri kullanıma kapatmaz bilginiz olsun. Bulamaz çok fazla değilseler. Current Pending Sector gibi hataları onarabilir yüksek ihtimalle.

Bozuk sektörler fazla olunca disk yavaşlar %10 gibi. Çünkü yazabilecek sektör sayısı azalacağı için.
Current Pending Sector nedir diyorsanız buna bakın.

Son düzenleme:
Yüzey taramasında Bad Sector bulunamayacağını hala bilmiyorsunuz. Current Pending Sector hatasından dolayı yüzey testinde bozuk alan gibi görülen yerler görülebilir. Eskiden yapmış olabilir yüzey testini o yüzden o hata şu an geçmiş ve diskin durumu normale dönmüştür. Diskin hızı normal 140MB hız iyi bu HDD için. Virüslerden dolayı yavaşlamış olabilir. Çok fazla bozuk sektör olsaydı yüzey taramasında çıkardı ama 16 tane az.
Tekrar yüzey taraması yapsın bakalım bir sorun görünüyor mu görelim.

Dosya sistemi bozulduğu için chkdsk onarma yapıyor olabilir.

HDD Regenerator bozuk sektörleri kullanıma kapatmaz bilginiz olsun. Bulamaz çok fazla değilseler. Current Pending Sector gibi hataları onarabilir yüksek ihtimalle.

Bozuk sektörler fazla olunca disk yavaşlar %10 gibi. Çünkü yazabilecek sektör sayısı azalacağı için.
Bir yere kadar doğru söylüyorsun aksini iddia etmiyorum ama uygulamaların ne şekilde diski iyileştirdiğini denemeden konuşuyorsun. Ben her türlü uygulamayı denedim ve bir çok iyi sonuç elde ettim. Diskin Current Pending Sector dediği alana biz zaten bad sector diyoruz, verinin okunamadığı ya da okunması için çok fazla zaman geçen sector. Başından beri bad sectorun onarılması gibi bir şey söylemedim, kapatılması dedim ki diskin kendisi Reallocated Sector Count yaptığında sorunlu sektörü pas geçmiş ya da kapatmış olmuyor mu?

Bu şekilde harddiski iyişetirmek için bad sectorleri tespit edip pas geçilmesini sağlayan en iyi uygulama HDD regenerator. Bir diğer iyileştirme ise; diske tekrar tekrar 0 ve 1 değerlerini yazıp sildiğinde diskin sıfırlanmasını sağlamak, okunmayan ya da okunması çok zaman alan sectorü bırakıp, sağlam sectorler ile çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. Yani kalıcı olarak iyileştirmek için bu yöntemlerden daha iyi ne yapabilirsin?

Bir yere kadar doğru söylüyorsun aksini iddia etmiyorum ama uygulamaların ne şekilde diski iyileştirdiğini denemeden konuşuyorsun. Ben her türlü uygulamayı denedim ve bir çok iyi sonuç elde ettim. Diskin Current Pending Sector dediği alana biz zaten bad sector diyoruz, verinin okunamadığı ya da okunması için çok fazla zaman geçen sector. Başından beri bad sectorun onarılması gibi bir şey söylemedim, kapatılması dedim ki diskin kendisi Reallocated Sector Count yaptığında sorunlu sektörü pas geçmiş ya da kapatmış olmuyor mu?

Bu şekilde harddiski iyişetirmek için bad sectorleri tespit edip pas geçilmesini sağlayan en iyi uygulama HDD regenerator. Bir diğer iyileştirme ise; diske tekrar tekrar 0 ve 1 değerlerini yazıp sildiğinde diskin sıfırlanmasını sağlamak, okunmayan ya da okunması çok zaman alan sectorü bırakıp, sağlam sectorler ile çalışmaya devam etmesini sağlayacaktır. Yani kalıcı olarak iyileştirmek için bu yöntemlerden daha iyi ne yapabilirsin?
Current Pending Sector hatası Bad sector değildir. O sektörler okunamıyor bazen okunabiliyor yavaş olarak. HDD Regenerator bu sektörleri onarabiliyor ama yavaş okunanları onaramıyor. Delays olarak alıyor. Bir tane daha seçeneği vardı bozuk olmasa bile diskteki bir alanı onarma diye belki bu onarabiliyor. Doğru ben o programları denemedim. HDD Sentinelde böyle sektörleri onarabiliyor HDD Regeneratorde ki yöntemleri kullanarak. HDD Sentinel'in sağlık durumuna göre C5 hatası görünmüyordu. O zaman nasıl yüzey testinde sorunlar görünüyor? Sadece HDD Sentinel'i denedim sektörleri onarmak için HDD Regenerator ile yüzey testi yaptım diskime.

Bozuk sektörler onarılamaz ama C5 hatasında ki sektörler onarılabilir ben bunu anlatmaya çalıştım. Bozuk sektör zaten bozuktur onarmak imkansız gibi birşey ama kararsız sektörler onarılabilir ya da kendiliğinden düzelebilir disk zamanla bu sektörleri kontrol edeceği için.

Son düzenleme:
Diskin şu an takılı olan kablosunu değiştiriniz SATA kablosunu. Komut sistemini yönetici olarak çalıştırıp Chkdsk D: /f /r yazıp çıkan soruya y yazıp sistemi yeniden başlatın. HD Tune 5.75 sürümü ile Health sekmesini paylaşınız.
Diskin büyük bir sorunu yok.

Dosya Ekleri

• 20201011_214731.jpg
    20201011_214731.jpg
    353,2 KB · Görüntüleme: 39
  • 20201011_214825.jpg
    20201011_214825.jpg
    386,6 KB · Görüntüleme: 44
Bazı dosyalar zarar görmüş ama diskte yeterli alan yokmuş bozuk kümeleri yenisiyle değiştirmek için. Şu an erişebiliyor musunuz? Sekmenin aşağısınıda paylaşınız.
Disk okuma hatası da vermiş
Birçok dosyanızı kurtarmış ama bozuk olarak mı bilmiyorum.
Diskte zayıf sektörler yok. Olsaydı Bad Sector 0KB olmazdı.

Son düzenleme:
@TahsinOnemli hocamın da tavsiyesiyle güvenli modda başlatıp D diskine girebildim ve eksik kalan, olmasa da olur dediğim bir miktar dosyayı da kurtardım. Allah'tan belirli aralıklarla harici diske komple yedek alan biriyim de nispeten kafam rahattı. Daha sonra yeniden başlatıp D diskini hızlı biçimlendirdim ve şu an kullanıma hazır gözüküyor. Gidebildiği kadar kullanacağım ara sıra yedek ala ala.

Tavsiyede bulunan herkese çok teşekkür ederim.

Aklımda SDD'ler daha dayanıksız gibi bir laf kalmış, sanırım bu devirde güncelliğini yitirmiş olabilir. Bu yüzden var olan 120 gb SSD diskimde sadece Windows ve zorunlu bir kaç uygulama yüklü. Gelecekte 1 TB bir disk alırsam bu SSD mi olmalı HDD mi? SSD tabiki çok daha hızlı ama depola baya dolacak ve dosya yazıp silme durumu çok olacak. Siz ne önerirsiniz? D diskini program, oyun ve genel depolama olarak kullanıyorum. Masaüstü, indirenler, belgeler gibi tüm users dosyalarının konumu da D üzerinde olacak şekilde kullanıyorum.

@Semih Can Ateş hocam, isterseniz HDD'nizi yazdığım çeşitli yöntemlerle daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Sizin yaşadığınız sorunun en büyük etkisi virüs ve HDD'de yer kalmayacak kadar dolması olmuş. Bir de temiz bir windows kurulumu yapmanız faydalı olacaktır, kabaca virüsler işletim sisteminin bulunduğu dosyalara daha çok bulaşırlar.

HDD, SSD konusu ise, bütçeye göre eğer imkanınız varsa SSD tercih ederim ama HDD'de depolama yapmak o kadar da kötü değil kanaatimce bende depoyu HDD kullanıyorum yıllardır.

SSD almanızın HDD sesi olmadan, donanımsal olarak verilerin bozulma ihtimali daha düşük, daha yüksek okuma yazma hızına sahip bir depolama alanına sahip olabilirsiniz. Tabii ki SSD'ler de bozulabilen bir donanım, hatta böyle bir durumda veri kurtarmak imkansız, ancak bad sector gibi bir sorunu yok, donanım sorunsuz çalışırken bağzı verilerin okunmaz hale gelmesi gibi bir durum yok. Bilindik kaliteli marka ve modeller sizi yıllarca sorunsuz götürecektir. Örneğin ben Silicon Power gibi bir markayı bile 6 sene sorunsuz kullandım hala kullanıyorum.

HDD alırsanız daha uygun fiyatlı daha yüksek depolama alanlarına sahip olabilirsiniz, arızalansa hiç çalışmasa bile verilerin kurtarılabileceği bir donanımdır. Ayrıca HDD'de depolama yapmanız çok kötü bir performansa sahip olacağınız anlamına gelmez, yüksek performanslı ve çok dayanıklı HDD'ler de bulunmakta.

1TB SSD 1.000₺ civarı iken 1TB HDD 400₺ civarı. Bütçeye göre HDD kullanmanız kötü bir seçim yaptığınız anlamına gelmez. Yani olay tamamen duygusal 😁.

Geri
Yukarı