Seagate 1 TB HDD Bozuldu Mu?

HDD'yi açıp dosyalarınızı kurtarabildiniz mi? Eğer kurtarmak sitediğiniz dosyalar var ise güvenli modda başlatıp ilk önce onları kurtarmaya çalışabilirsin.

Kurtarma işlemine ihtiyaç yoksa harddiski kurtarmak için yapacağın ilk adım; formatlayıp, HDD regenerator ile Scan and Repair yaparak bad sectorleri kapatman ya da kullanım dışı bırakman olacaktır.

Sonrasında ise diskin üzerine veri yazıp silerek kötü durumdaki sektörleri iyi duruma getirmen olur, bunu da en iyi Minitool Partition Wizard ile yapabilirsin. DoD 5220.22-M (3 Adımlı) ya da DoD 5220.28-STD (7 adımlı) silip tekrardan yazma ile, bu yöntem harddiskinde hiç bir veriyi geri kurtarılamaz hale getirecek kadar silinmesine sebep olacak, her sektöre tekrar tekrar silip 1 rakamını yazarak sıfırlayacaktır. Bu şekilde harddiskin sıfırlanmış ve yeni alınmış gibi olur.

HDD Regenarator 5-6 saat, aynı şekilde veri silme metoduna göre yapacağın işlem 7-8 saat ya da daha uzun sürebilir.

Son düzenleme:
Error Scan testini önceden mi yaptınız?
HDD'yi açıp dosyalarınızı kurtarabildiniz mi? Eğer kurtarmak sitediğiniz dosyalar var ise güvenli modda başlatıp ilk önce onları kurtarmaya çalışabilirsin. Sonrasında ise harddiski formatlayıp; HDD regenerator ile Scan and Repair yaparak bad sectorleri kapatman ya da kullanım dışı bırakman. Sonrasında ise diskin üzerine veri yazıp silerek kötü durumdaki sektörleri iyi duruma getirmen olur, bunu da en iyi Minitool Partition Wizard ile yapabilirsin. DoD 5220.22-M (3 Adımlı) ya da DoD 5220.28-STD (7 adımlı) silip tekrardan yazma ile, bu yöntem harddiskinde hiç bir veriyi geri kurtarılamaz hale getirecek kadar her sektöre tekrar tekrar silip 1 rakamını yazar. Bu şekilde harddiskin sıfırlanmış ve yeni alınmış gibi olur. HDD Regenarator 5-6 saat, aynı şekilde veri silme metoduna göre yapacağın işlem 7-8 saat ya da daha uzun sürebilir.
Disk bozuk sektörlere gerekeni yapmış zaten HDD Regenerator ve diğer programlar işe yaramaz. Error scan'i önceden yapmış olmalı.

Disk bozuk sektörlere gerekeni yapmış zaten HDD Regenerator ve diğer programlar işe yaramaz. Error scan'i önceden yapmış olmalı.
Şu an ne yapmamı önerirsiniz? Merhaba içindekileri alma şansım ya da bir süre daha diski kullanma şansım var mı?

Ayarlardan komple sildim hocam
Dosya ve uygulamalar dahil. Flash bellek olmadan format attım gibi.
O pek işe yaramıyor virüsler için. Silmek için virüsleri ya format ya da Kaspersky gibi virüs programları ile tarama yapmanız lazım.
Şu an ne yapmamı önerirsiniz? Merhaba içindekileri alma şansım ya da bir süre daha diski kullanma şansım var mı?
D'ye erişemiyorsanız şu an Chkdsk işlemini yapınız. Olmazsa recuva ile verilerinizi kurtarırsınız. Diski kullanabilirsiniz bir sorun olmaz ama HD tune 5.75 ile Health sekmesini paylaşınız.

Ne demek işe yaramaz? Bilip bilmeden ne kadar çok gereksiz konuşan insan var bu forumda arkadaş.

Aradaki farkı istediğiniz HDD sağlık testi yapan programla öncesinde ve söylediğim adımlardan sonrasında deneyip görebilirsin ki kendim 1 TB lık eski harddiskimi bu adımlarla yeni alınmış kadar iyileştirdim.

Partion Guru diskin bad sector olmasa da 6 kademeli sektörlerin sağlık durumunu gösterecek şekilde test ediyor. Bu şekilde de bakabilirsiniz. Ama bu şekilde bilip bilmeden konuşmak her zaman daha kolaydır, orası ayrı...

Ne demek işe yaramaz? Bilip bilmeden ne kadar çok gereksiz konuşan insan var bu forumda arkadaş.

Aradaki farkı istediğiniz HDD sağlık testi yapan programla öncesinde ve söylediğim adımlardan sonrasında deneyip görebilirsin ki kendim 1 TB lık eski harddiskimi bu adımlarla yeni alınmış kadar iyileştirdim.

Partion Guru diskin bad sector olmasa da 6 kademeli sektörlerin sağlık durumunu gösterecek şekilde test ediyor. Bu şekilde de bakabilirsiniz. Ama bu şekilde bilip bilmeden konuşmak her zaman daha kolaydır, orası ayrı...
Reallocated Sector Count nedir diye araştırın sonra yazın. Bozuk sektörleri yüzey taramasında göremezsiniz. Şu an gereksiz konuşan sizsiniz. Error Scan testini eskiden yapmış olmalı ki yüzey testinde bazı sorunlar görünmüş. HDD Sentinelden sağlık durumuna bakınca yüzey testinde sorun çıkmaması gerekiyor.
Kaynak:
Bence biz burada bırakalım arkadaşın konusu dağılmasın.

Son düzenleme:
Reallocated Sector Count nedir diye araştırın sonra yazın. Bozuk sektörleri yüzey taramasında göremezsiniz. Şu an gereksiz konuşan sizsiniz. Error Scan testini eskiden yapmış olmalı ki yüzey testinde bazı sorunlar görünmüş. HDD Sentinelden sağlık durumuna bakınca yüzey testinde sorun çıkmaması gerekiyor.
Kaynak:
Rellocated Sector Count; kabaca harddiskin sektör sayımı yaparak yedek sektörlerin kullanıma açması demek. Ancak buna rağmen harddisk kullanılamıyorsa atmak mı gerekiyor? Yine de kurtarılabilinir diyorum.

Bunuu iyi şekilde yapabilen yazılımlarla bad sectorler kapatılırsa ve üzerine yazılan veriler geri kurtarılamaz şekilde silinirse sağlıksız sektörlerin de iyileştirilmesi sağlanır.

Hiç bir çözüm önermeden söylediklerinizle konu anlamsız bir tartışmaya gidiyor...

Geri
Yukarı