Seagate 12TB Exos HDD alırken dolandırılmak

ozturkozgr

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Aynı firmayla ilgili burada farklı bir üründe mağdur olan arkadaşın başlığını gördüğüm için yazıyorum. Guvenlikbayii .com web sitesinden nr güvenlik sistemleri firması yetkilisiyle birkaç defa konuşup web sitesinden ürünü beğendikten sonra almaya karar verdim. Ne yazık ki fiyatının bir tık uygun olmasına aldandım. Beni Kadıköy'de besta isimli bir güvenlik firmasını yönlendirip oradan ürünü teslim alabileceğimi söyledi. Ürünü teslim aldığım yer farklı firma fatura kesen yer farklı firma oldu. Ürünü almadan önce seri numarasını sorgulattım aşağıda görüleceği üzere sorgulama sonucunda exos X12 12TB olarak göründü. Benim aldığım ürün ise exos X16 12TB idi. Sonuçta web sitesinden ithalatçı garantili olduğunu bildiğim ürünle ilgili sonuç çıkınca bu küçük detaya çok takılmadım. Eve geldim paketi açtığımda ürünün üstünde ve altında sürtünmeye bağlı çizikler olduğunu fark ettim. Biraz daha detaylı incelediğimde üzerindeki etiket baskısının kalitesizliği dikkatimi çekti. Bilgisayara takıp programla baktığımda diskin Seagate ile alakası olmadığını fark ettim. Disk kodu arsenal marka, fizikken Seagate exos tasarımıyla aynı bir markaya ait yazılım seri numarası da üzerindeki seri numarayla tutmuyor. Ürünün sahte olduğunu anladım. Bu firmayla ilgili bir sürü benzer şikayet varmış herhalde boşluğuma geldi akıl edip önceden bakmadım.

Biraz önce irtibat numarasından tekrar aradım durumu anlatmadan iade etmek istediğimi, sektörde çalışan birisi olduğumu söyledim. İade isteğimi kabul etti bugün ya da pazartesi günü aldığınız yere götürebilirsiniz ama ödeme işlerini pazartesi halledebilirim dedi. Bu şekilde anlaştık, her şeyi kayıt altına aldım. Sizce pazartesi gününü beklemeli miyim yoksa direk tüketici hakem heyetine başvuru yapayım mı? Yanlış bir adım atıp sonradan pişman olmak istemiyorum.

Moderatör arkadaş dış bağlantıdan eklediğim görüntüleri silmiş ancak site içinden görüntüleri ekleyemiyorum. "Bir sunucu hatası oluştu. ..... daha sonra tekrar deneyiniz." uyarısı veriyor.

Son düzenleme:
Dolmuyor daha dün aldım ama en iyisi ben bugünden ürünü teslim aldığım depo mağazaya gidip teslim edeyim. Sonra bana üç gün sende kaldı çizikler oluşmuş falan demesinler.
Ürünü teslim ederseniz nasıl kanıtlayacaksınız?

Satıcı ürünü ben almadım, iade edemem derse ne olacak hocam?

Ürünü teslim ederseniz nasıl kanıtlayacaksınız?

Satıcı ürünü ben almadım, iade edemem derse ne olacak hocam?

Onu da düşündüm vallahi. Dolandırıcıyla uğraşmak zor iş ne yapsam bilemedim. Bir an önce götürmezsem bu sefer de bu çizikleri sen yapmışsın vs. diye zorluk çıkarabilirler diye düşündüm. Bayağı araştırdım bu adamlar bu dolandırıcılık işini epeydir yapıyorlarmış. Daha önce bünyelerinde çalışıp ayrılan birisi anlatmış ne yaptıklarını. Kullanılmış, sıfır ama fason marka diskleri alıp etiket değiştiriyorlar etiketin üzerine de hangi marka / model olarak satmak istiyorlarsa o markaya ait gerçek bir seri numarası bulup onu koyuyorlar. Böylece seri numarasından sorguladığında resmi sitede sonuç çıkıyor.

Onu da düşündüm vallahi. Dolandırıcıyla uğraşmak zor iş ne yapsam bilemedim. Bir an önce götürmezsem bu sefer de bu çizikleri sen yapmışsın vs. diye zorluk çıkarabilirler diye düşündüm. Bayağı araştırdım bu adamlar bu dolandırıcılık işini epeydir yapıyorlarmış. Daha önce bünyelerinde çalışıp ayrılan birisi anlatmış ne yaptıklarını. Kullanılmış, sıfır ama fason marka diskleri alıp etiket değiştiriyorlar etiketin üzerine de hangi marka / model olarak satmak istiyorlarsa o markaya ait gerçek bir seri numarası bulup onu koyuyorlar. Böylece seri numarasından sorguladığında resmi sitede sonuç çıkıyor.
İsterseniz suç duyurusunda bile bulunabilirsiniz hocam. Elinizde fatura bulunuyorsa ticaret bakanlığına web sitesinden şikayette bulunun.

Bence yapmanız gereken pazartesini bekleyip, parayı almadan ürünü vermemeniz. Büyük ihtimal zaten bir bahane bulup yan çizmeye çalışacaklar.

İsterseniz suç duyurusunda bile bulunabilirsiniz hocam. Elinizde fatura bulunuyorsa ticaret bakanlığına web sitesinden şikayette bulunun.

Bence yapmanız gereken pazartesini bekleyip, parayı almadan ürünü vermemeniz. Büyük ihtimal zaten bir bahane bulup yan çizmeye çalışacaklar.

Teşekkürler. Ben de öyle yapmaya karar verdim. Tüketici kuruluyla da görüştüm teslim ederken teslim ettiğime dair dilekçe imzalatmamı söylediler. Umarım sıkıntı çıkmadan çözülür. Bir sıkıntı çıkarırlarsa çok vakit kaybetmeden Tüketici Hakem Heyetine ve Adli mercilere başvuru yapacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı