Seagate FireCuda 120 500GB alındıktan sonra yapılması gerekenler

Açıkçası ben Seagate'e güveniyorum hocam. Son nesil HDD'lerini pek beğenmesem de 2000-2007 yılları arasında ürettikleri diskler taş gibidir. Bir tane 2005 üretimi Barracuda 7200.9 var. İçerisinde dosyalarım falan var eskiden kalma ve hiç bozulmadan çalışmaya devam ediyor. Bozuk sektör bile oluşmadı o zamandan bu zamana. Seagate'in 1979 yılından beridir depolama alanları sektöründe olduğunu düşünürsek bence sallamazlar TBW değerini. Ironwolf gibi üst düzey nas SSD'lerde daha yüksek TBW ömrü vaat ediliyor. Bunu öğrenmek için aslında Technopat alacak bir ölüm testi yapacak. :D

Ayrıca Seagate'in içerisinde Samsung mühendisleri de var. Samsung'un %9 oranında bir hissesi var Seagate üzerinde. 2011 yılında Seagate bu Samsung'un HDD bölümünü satın alıyor. Tabii Samsung bu satın alım sonucu Seagate'den %9 bir hisse alıyor. Ayrıca Seagate'in yönetim kurulunda da Samsung söz sahibi oluyor. Benim oradan bir güvenim de var yani. :)

Hocam Barracuda Q1'in phison S11 bulundurduğunu nereden öğrendiniz? Eğer öyleyse bizim SSD seviye listesinde değiştirelim kontrolcü kısmını. Bu arada doğru Magician etmez. Zaten Magician gibi olma amaçları da yok. Ben Magician'ın bu 6. sürümünü hiç beğenmiyorum ayrıca. Animasyonlar kasa kasa ilerliyor. O yüzden 860 EVO kullanmayı bıraktım. Programı kullanana kadar canım çıkıyor. İşlemcim öyle güçsüz bir işlemci de değil ama kasıyor program. Magician 4 ve 5 ne güzeldi.

Neyse onun dışında ben bunlara SSD ile ilgili neden bir TRIM yapabileceğimiz kısım yok diye mail attım. Cevap olarak öyle bir yerin gereksiz olacağını söylediler. Çünkü zaten mesela Magician aslında Windows'un disk birleştirme aracı ile TRIM uyguluyor. Hatta tüm TRIM işlemi bulunan yazılımlar o aracı kullanıyor. Onun için gereksiz olduğunu söylediler. Windows 10 19H2 ve sonrasında artık disk birleştirme TRIM özelliği de kazandı. Ondan anladım yani neden olmadığını. Firmware güncelleme kısmı da ben çalışmıyor zannediyordum ama orası güncelleme gelince aktif oluyormuş. Neyse umarım seatools SSD GUI 5.0'da falan güzelleşir yazılım. :)

Hocam Seagate geri dönüş yaptı onlara Online olarak Amazon'un satın alım faturasının fotoğrafını ve elimdeki ürünün seri nosunun gözüktüğü fotoğrafı attım garanti ve ürün adıyla ilgili yazmıştım dönüş olarak şunu yazmışlar:
Hello Gökhan gunes,

Welcome to Seagate Support! In order to assist you with your request can you please provide a copy of the receipt? Please upload it as an attachment to the case and we will review it.

Regards,
Seagate Support.

Tam olarak ne yapmamı istiyorlar anlayamadım dilim de çok iyi değil yardımcı olabilir misiniz?

Hocam Seagate geri dönüş yaptı onlara Online olarak Amazon'un satın alım faturasının fotoğrafını ve elimdeki ürünün seri numarasının gözüktüğü fotoğrafı attım garanti ve ürün adıyla ilgili yazmıştım dönüş olarak şunu yazmışlar:
Hocam sizden faturanızın bir kopyasını istiyorlar.
1615728579966.png

Şöyle bir fotoğraf almanız gerekiyor. Amazon siparişler kısmına gidip oradan sipariş tarihini kırmızı daire içerisine alıp atın. Mail'e cevap verebilirsiniz. Ayrı bir Mail atmanıza gerek yok. Ayrıca ürün adı ile ilgili bir şey yapmanıza gerek yok. Seri numaranızı başka yerlerde aratınca Firecuda 120 çıkıyor. :)

Hocam sizden faturanızın bir kopyasını istiyorlar.
Eki Görüntüle 921754
Şöyle bir fotoğraf almanız gerekiyor. Amazon siparişler kısmına gidip oradan sipariş tarihini kırmızı daire içerisine alıp atın. Mail'e cevap verebilirsiniz. Ayrı bir mail atmanıza gerek yok. Ayrıca ürün adı ile ilgili bir şey yapmanıza gerek yok. Seri numaranızı başka yerlerde aratınca FireCuda 120 çıkıyor. :)

Bir şey yazmam gerekiyor mu? Yoksa direk cevap olarak fotoğraf mı göndereyim.

Geri
Yukarı