Seagate FireCuda 120 500GB alındıktan sonra yapılması gerekenler

Hizmetler kısmından Windows Search diye bir hizmet var. Onu devre dışı yapın. SSD'yi gereksiz yoran bir şey.
Hayır, aksine sisteme herhangi bir dosyayı bulması için gereken zamanı kat be kat daha çok arttıracaktır. SSD'nin çok düşük erişim sürelerine sahip olması o dosyanın çat diye bulunacağı anlamına gelmemektedir, erişim süresinin bizim aradığımız olayla alakası yoktur. Ayrıca bu servisi devre dışı bırakman Windows'un temel hizmetleriyle bağlantılı olduğu için ilerleyen dönemde sistemde sıkıntılara ve hatalara yol açacaktır. Ayrıca dizin oluşturma sürekli bir yazma işlemi oluşturmaz, yeni dizin taraması eğer yeni bir dizin bulursa onu kendi veritabanına ekler, bütün veritabanını yeniden yazmaz. Ve her sistemde sadece SSD'nin bulunmadığın düşündüğümüz takdirde bu ayarı kapatmak sistemin genel performansını DÜŞÜRÜR!
Kısacası devre dışı bırakılmamalı. Hurafe tamamen yorduğu falan.

Hurafe değil. Sürekli indeksleme yapıyor. En az 10 diskte kapattım bu özelliği, bir zararı olmaz olmadı şimdiye kadar. Aksine faydası oldu.
Hocam gereksiz bir özellik olsa Microsoft koymaz Windows'a. Sürekli indeksleme yapmıyor açıkçası bende. Diski kullanmıyor bile. Windows'un temel hizmetleri ile bağlantılı bir hizmeti kapatıyorsun. Windows 10'da telemetri gibi servisler kapatılabilir ama temel sistem hizmetleri asla kapatılmamalı. Aynı disk birleştirme aracının hala SSD'lere disk birleştirme yaptığını zannetmek gibi bir şey bu. Sürekli dizin oluşturmuyor. Yeni bir dizin bulunca o dizini veritabanına ekliyor bu hizmet. Baştan sürekli yeniden veritabanını oluşturmuyor yani. Performansın düşmesine sebebiyet verir baştan söyleyeyim. Kapattığım zaman bir dosyayı bulana kadar 50 yıl geçiyor.

Kısacası devre dışı bırakılmamalı. Hurafe tamamen yorduğu falan.
Yok hocam sıkıntı o, @MisakiTaro haklı, çok RAM sömürüyor.
1615490744190.png

Oo, işi ilerletmişsiniz hocam, benim PP güzel bir kız olmasa şöyle bir şey yapasım gelmedi değil:
1615491084121.png

Yok hocam sıkıntı o, @MisakiTaro haklı, çok RAM sömürüyor.
Eki Görüntüle 917874
Oo, işi ilerletmişsiniz hocam, benim PP güzel bir kız olmasa şöyle bir şey yapasım gelmedi değil:
Eki Görüntüle 917885
RAM'de yemiyor hocam bende. Benim bilgisayarım da en çok RAM yiyen uygulama Microsoft Edge. Ben sadece hızlı başlatma adlı başımın belası özelliği kapattım. Mavi ekran alıyordum paso onun yüzünden. Uygulamalarım falan çöküyordu.

Bence yapın. :D Yeni bir akım başlatalım. Herkes kullandığı SSD'yi PP yapsın. :)

RAM'de yemiyor hocam bende. Benim bilgisayarım da en çok RAM yiyen uygulama Microsoft Edge. Ben sadece hızlı başlatma adlı başımın belası özelliği kapattım. Mavi ekran alıyordum paso onun yüzünden. Uygulamalarım falan çöküyordu.

Bence yapın. :D Yeni bir akım başlatalım. Herkes kullandığı SSD'yi PP yapsın. :)
Şimdilik bu kız iyi. 4 GB RAM var, aramalar uzun sürüyor, bu konuda aşırı haklısınız, onu ben çözdüm. Neyi nereye kurduğumu beynime dizinledim. Windowsa gerek kalmıyor.
Bende en çok yiyenler:
1-Anti Malware.
2-Arama şeyi.

Şimdilik bu kız iyi. 4 GB RAM var, aramalar uzun sürüyor, bu konuda aşırı haklısınız, onu ben çözdüm. Neyi nereye kurduğumu beynime dizinledim. Windowsa gerek kalmıyor.
Bende en çok yiyenler:
1-Anti Malware.
2-Arama şeyi.
Ben sürekli okuma yapıyorum hocam. Bilgisayar ISO dosyası kaynıyor bir sürü. HDD'den verilerimi kolayca bulmak için açık bende.

İyi ki geldiniz hocam vallahi. Bu SSD hakkında doğru dürüst bilgimiz yoktu. 870 EVO'yu ezip geçtiği nokta TBW. 600 TBW ömür vaat ediyor 500 GB versiyonunda. 870 EVO'dan tam 2 kat daha dayanıklı yani. Açıkçası 870 EVO'nun TurboWrite sorunları var. Yazma hızı düşüyor hep. Forum komple 870 EVO düşük hız konuları ile doldu. Bu biraz can sıkıcı bir durum. Kesintisiz 530 MB/s yazamıyor çünkü 870 EVO. İlla o sayı 350 MB/s olacak bir gün.

Firecuda 120 sınıfı itibariyle 860 Pro'nun karşısında konumlandırılmış bir SSD. Aslında Ironwolf serisi 860 Pro'nun karşısında ama TBW'den ötürü Firecuda 120'de rakip sayılabilir. Neyse sonuç olarak güzel SSD'ler. Phison S12'yi gerçekten etkili şekilde kullanan tek firma Seagate. Yazılım işini de gördüğüm kadarıyla iyi yapıyorlar. SU630 adlı kronik sorunlu SSD ile aynı özelliklere sahip Barracuda Q1 garip bir şekilde sorunsuz çalışıyor. Maxio MAS0902A'mı ne vardı. Kontrolcüye güzel bir yazılım yazmışlar herhalde.

Seagate'de ürünleri ile çok ilgili ayrıca. Mail atıyorum 2-3 gün içerisinde cevap geliyor. Yoğunluk olmazsa aynı gün cevap verebiliyorlar da. Garanti tarihim yanlıştı mesela. Mail attım başta bir korkuttular (garanti bitiş tarihim 2021 oldu) ama garanti tarihim başarılı bir şekilde 2026 olarak değiştirildi. Bu süreçte de özür dilediler 2021 yaptıkları için. Aynı şekilde SeaTools SSD GUI ile ilgili çeşitli sorular sordum hepsine cevap verdiler. Ben memnun kaldım müşteri hizmetlerinden. Seagate'e karşı 11 yıllık önyargılarımı kırdı Barracuda 120. :D
Evet, TBW konusunda ezip geçiyor fakat kim o kadar kullanır biraz muamma.
Bu kadar yüksek değerler cidden gerçek mi? O da biraz garip, cidden yüksekler.
Yoksa "Patriot" gibi bol keseden mi sallıyorlar anlayamadım, onun harici pek olayı yok.
Barracuda Q1 ise SU630 ile aynı özelliklere sahip değil, Phison S11 kontrolcüsü var içinde.
Evet, son derece ilgililer. Yazılımları da çok güzel fakat bir Magician değil, kutusu da güzel.
Akıllı TurboWrite konusunda bu konunun sonuna bakabilirsiniz, sınırlar belli ve geçilmemeli.
Şayet belirtilen yer kadar bir alan yoksa hızlar düşecektir, durduk yere 300 MB/s'lere düşmez.
Bulduklarımın birkaçı, zaten çoğu testte böyle. Performans, hız konusunda bir tık geride.
O konuda bir Samsung değil fakat aktarımı gayet stabil ve son derece dayanıklı bir disk.
Zaten övündükleri olay bu fakat kimin o kadar TB okuma yazma yapacağını bilemiyorum.
FireCuda içindeki 533 MTps hızında NAND'ler yerine 128 katmanlı 6. nesil TLC V-NAND'yi.
Pahalı olmasına rağmen DDR3-L koyulan DRAM yerine daha stabil olan LP-DDR4 DRAM'i.
Phison S12 yerine çikilop gibi Samsung MKX'i ve cânım Magician uygulamasını tercih ederim.
Böylesine pahalı ve ana amacı verileri korumak olan diske "AES 256 bit" koymamaları da garip.
karşılaştırma.png
karşılaştırma2.png

Evet, TBW konusunda ezip geçiyor fakat kim o kadar kullanır biraz muamma.
Bu kadar yüksek değerler cidden gerçek mi? O da biraz garip, cidden yüksekler.
Yoksa "Patriot" gibi bol keseden mi sallıyorlar anlayamadım, onun harici pek olayı yok.
Açıkçası ben Seagate'e güveniyorum hocam. Son nesil HDD'lerini pek beğenmesem de 2000-2007 yılları arasında ürettikleri diskler taş gibidir. Bir tane 2005 üretimi Barracuda 7200.9 var. İçerisinde dosyalarım falan var eskiden kalma ve hiç bozulmadan çalışmaya devam ediyor. Bozuk sektör bile oluşmadı o zamandan bu zamana. Seagate'in 1979 yılından beridir depolama alanları sektöründe olduğunu düşünürsek bence sallamazlar TBW değerini. Ironwolf gibi üst düzey NAS SSD'lerde daha yüksek TBW ömrü vaat ediliyor. Bunu öğrenmek için aslında Technopat alacak bir ölüm testi yapacak. :D

Ayrıca Seagate'in içerisinde Samsung mühendisleri de var. Samsung'un %9 oranında bir hissesi var Seagate üzerinde. 2011 yılında Seagate bu Samsung'un HDD bölümünü satın alıyor. Tabii Samsung bu satın alım sonucu Seagate'den %9 bir hisse alıyor. Ayrıca Seagate'in yönetim kurulunda da Samsung söz sahibi oluyor. Benim oradan bir güvenim de var yani. :)
Barracuda Q1 ise SU630 ile aynı özelliklere sahip değil, Phison S11 kontrolcüsü var içinde.
Evet, son derece ilgililer. Yazılımları da çok güzel fakat bir Magician değil, kutusu da güzel.
Hocam Barracuda Q1'in Phison S11 bulundurduğunu nereden öğrendiniz? Eğer öyleyse bizim SSD seviye listesinde değiştirelim kontrolcü kısmını. Bu arada doğru Magician etmez. Zaten Magician gibi olma amaçları da yok. Ben Magician'ın bu 6. sürümünü hiç beğenmiyorum ayrıca. Animasyonlar kasa kasa ilerliyor. O yüzden 860 EVO kullanmayı bıraktım. Programı kullanana kadar canım çıkıyor. İşlemcim öyle güçsüz bir işlemci de değil ama kasıyor program. Magician 4 ve 5 ne güzeldi.

Neyse onun dışında ben bunlara SSD ile ilgili neden bir TRIM yapabileceğimiz kısım yok diye mail attım. Cevap olarak öyle bir yerin gereksiz olacağını söylediler. Çünkü zaten mesela Magician aslında Windows'un disk birleştirme aracı ile TRIM uyguluyor. Hatta tüm TRIM işlemi bulunan yazılımlar o aracı kullanıyor. Onun için gereksiz olduğunu söylediler. Windows 10 19H2 ve sonrasında artık disk birleştirme TRIM özelliği de kazandı. Ondan anladım yani neden olmadığını. Firmware güncelleme kısmı da ben çalışmıyor zannediyordum ama orası güncelleme gelince aktif oluyormuş. Neyse umarım SeaTools SSD GUI 5.0'da falan güzelleşir yazılım. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı