Seçim sonucu ne olur?

Bütün gece ayaktaydım son ana kadar oy artar diye çünkü inanamıyorum Erdoğan'ın %49 alabilmesine @nameleswarior. Bir yarım puan daha alsa adam seçimi kazanacak ilk turdan. Dün gece insanları ayakta tutmaya çalıştığım ruh halimden çok farklıyım şu anda. Artık emin oldum, bu millet taşa bir şeyler kazımaktan öteye gidemez ve bu durumda kalmayı da kendileri seçiyor. Kendine Türk milliyetçilerin kalesiyim diyen adamın da pazarlıkla AKP gibi milliyetçiliğin karşıtı tarafa geçeceği artık neredeyse kesin.

Anadolu bölgesinde yer alan deprem bölgelerinin mevcut hükümete neredeyse rekor düzeyde oy vermiş olması haricinde her şey anketler ile tamamen aynı şekilde ilerlemiş durumda.

Bir partinin veya ittifakın bir seçim ile hem iktidardan hem de meclisten düşebilmesi kolay olmadığı için seçimin meclis tarafının halihazırda bu şekilde tamamlanması bekleniyor ve gerekiyordu.

Seçimin Cumhurbaşkanlığı tarafı ise ya muhalefetin galibiyeti ile ya da kazanan olmayacak şekilde tamamlanıyordu.

Seçimin seçmen açısından ilginç ve sorunlu olan tarafı; ihmalden kaynaklı olarak evi başına yıkılmış olan, enkaz altında kalmış olan, yakınını kaybetmiş olan, dışarıda kalmış olan veyahut bu görüntülere maruz kalmış olmuş olan kişilerin bu seçimde ecdadına aşık olmuş gibi oyunu yine mevcut hükümetten yana kullanmış olmasında yatıyor. Bu problemi oluşturmuş olan temel sorun ise Anadolu bölgesinin seçmen profilinde yatıyor. Bu seçmen profili maalesef ve ancak Sinan Oğan gibi aşırı sağ konumda olan bir aday ile yıkılabiliyor.

Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun son seçimi olan bu seçimin nasıl tamamlanacağı ise iki hafta sonra ortaya çıkacak. Bu iki haftalık süreçte muhalefete %3'lük farkı kapatabilmek için iyi bir iş düşüyor.

Son düzenleme:
Yorumumu beğenmeyen arkadaşlar, hoşunuza gitse de gitmese de mevcut durum bu, gerçekliği reddetmek mantıksız, neyi beğenmedinizi anlamadım, gerçekliği reddetmeye mi çalışıyorsunuz ? %49 oy, her iki kişiden biri demektir, bu veriler ile de ikinci turu kimin kazanacağını rahatça tahmin edebilirsiniz. Üstelik mecliste çoğunlukta cumhur ittifakında.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sinan oğan olmasa kılıçlar oğlunun gece 3.16'daki açıklaması olur gibi.

Seçimin ilk turda bitme ihtimali var sanırım hala. %99’dan sonra her 0.1 sandık açıklandığında 0.02-0.03 arttırıyor oranını. Şu an 99.4’ü açıklandı. Erdoğan 49,42’de. Kalan sandık %0.6 bu da demek oluyor ki Erdoğan’ın oyu 49,55’e ulaşıyor. Bunlar yurtdışı olmadan çıkan sonuç. Erdoğan’a yurtdışından en az %0.5 oy geleceği söyleniyordu. Bu şekilde 50.05’e ulaşıyor. Fakat Erdoğan’ın küçük artışları bitedebilir. Öyle olursa da 49,6 civarı ile ikinci tura kalır. Başından beri 49,5-50,5 arası olur diyordum şu ana kadar almadığım beğenmedim ifadelerini tek günde aldım. Ama dediğime çıktı olay. Tabii insanların KK’nın ilk turda kazanacağını söylemeleri de normaldi aslında. Çünkü Millet ittifakı hep öndeyiz gibi açıklamalar yaptı ve neredeyse hiç öne geçemediler bile.

Seçimin ilk turda bitme ihtimali var sanırım hala. %99’dan sonra her 0.1 sandık açıklandığında 0.02-0.03 arttırıyor oranını. Şu an 99.4’ü açıklandı. Erdoğan 49,42’de. Kalan sandık %0.6 bu da demek oluyor ki Erdoğan’ın oyu 49,55’e ulaşıyor. Bunlar yurtdışı olmadan çıkan sonuç. Erdoğan’a yurtdışından en az %0.5 oy geleceği söyleniyordu. Bu şekilde 50.05’e ulaşıyor. Fakat Erdoğan’ın küçük artışları bitedebilir. Öyle olursa da 49,6 civarı ile ikinci tura kalır. Başından beri 49,5-50,5 arası olur diyordum şu ana kadar almadığım beğenmedim ifadelerini tek günde aldım. Ama dediğime çıktı olay. Tabii insanların KK’nın ilk turda kazanacağını söylemeleri de normaldi aslında. Çünkü Millet ittifakı hep öndeyiz gibi açıklamalar yaptı ve neredeyse hiç öne geçemediler bile.
Yurtdışı oyların çoğu girilmiş hocam, ikinci turu kabullendi gibi herkes.

Geri
Yukarı