Seçimden Sonra PC Fiyatları

Düşmeyecek. Merkez Bankası bile yıl sonu tahmini 4.5 TL'nin üzerinde gösteriyor. Piyasayı takip edenler zaten bilir. Düşmesi için bir sebeb yok. Herkes siyasi belirsizlikler bitince düşecek diyor ama alakası yok. Burda destan yazmak istemiyorum. Ama şu kadarcık açıklayayım. FED faiz arttırıyor. (Bu yıl bitmeden 2 kere daha faiz arttırımına gidecek. FED bunu açıkladı.) Dolar ABD'ye geri dönüyor. Az olan şeyin değeri artar. Dolar Türkiye gibi ülkelerden ABD'ye gidiyor. Dolar azalıyor. Kur artıyor. Türkiye'nin eğer elinde bir sihirli değnek yoksa ki yok. 16 yılda bozulan ekonomiyi 1 yılda toplayamayacağına göre. 4 TL altı biraz hayal bence.

Doların bu denli yüksek seviyede olmasının sebebini ülkedeki belirsizlikler diye biliyorum yani seçimlerden sonra bir düzene oturduktan sonra ülkeye biraz döviz girmesi lazım buna bağlı olarak da en azından dolar yükselmez belki biraz düşer.

İktidar değişmezse sabit kalır büyük ihtimal. Değişirse doğal olarak artacak. Yeni hükumete bağlı olarak zamanla düşer diyorum, ama şu anki iktidarla bir süre sabit kalıp, tekrar yükselecektir.

Doların bu denli yüksek seviyede olmasının sebebini ülkedeki belirsizlikler diye biliyorum. Yani seçimlerden sonra bir düzene oturduktan sonra ülkeye biraz döviz girmesi lazım. Buna bağlı olarak da en azından dolar yükselmez belki biraz düşer.

Bak kardeşim bir nebze iyileşme tabi olacaktır. Ama ana sebep dediğim gibi FED genişleme politikasından vazgeçti ve faiz arttırımına gidiyor. Yani bu ne demek hani yıllarca dolar 1.15 TL - 1.50 TL arasında kaldı ya. O Türkiye'nin başarısı değildi. FED'in genişleme politikasının sonucuydu. Sana bunu neden yaptıklarını da açıklardım. Ama destan yazmak istemiyorum.

Şimdi ise FED faiz arttırıyor. Dolar ülkesine dönüyor. Bizdeki dolar azalıyor. Kur arttıyor. Kısaca dolar çokken biz parayı geri dönüşü olmayan betona gömdük doları. Halbuki fabrika yapsaydık o parayla malımızı satıp dolar alacaktık. Ama ''İnşaat ya resullah'' dedik betona gömdük. Şimdi de domatesten başka satacak bir şey yok.

Ülkeye dolar girmiyor. Haliyle elimizde dolar azalıyor kur arttıyor. Türkiye düzlüğe çıkmaz mı? Tabi ki çıkacaktır. Adam akıllı bir para politikası ve kemer sıkma politikasıyla 2 yıla düze çıkarız. Ama 16 yılda bozulan ekonomiyi kim gelirse gelsin 1 yılda düzeltemez. Yok kimsede öyle bir sihirli değnek yanisi. Dolar çıkması için sebep çok inmesi için sebep az. Yani bunun siyasetle alakası yok.

Bak kardeşim bir nebze iyileşme tabi olacaktır. Ama ana sebeb dediğim gibi FED genişleme politikasından vazgeçti ve faiz arttırımına gidiyor. Yani bu ne demek hani yıllarca dolar 1.15 TL - 1.50 TL arasında kaldı ya. O Türkiye'nin başarısı değildi. FED'in genişleme politikasının sonucuydu. Sana bunu neden yaptıklarını da açıklardım. Ama destan yazmak istemiyorum.

Şimdi ise FED faiz arttırıyor. Dolar ülkesine dönüyor. Bizdeki dolar azalıyor. Kur arttıyor. Kısaca dolar çokken biz parayı geri dönüşü olmayan betona gömdük doları. Halbuki fabrika yapsaydık o parayla malımızı satıp dolar alacaktık. Ama ''İnşaat ya resullah'' dedik betona gömdük. Şimdi de domatesten başka satacak bir şey yok.

Ülkeye dolar girmiyor. Haliyle elimizde dolar azalıyor kur arttıyor. Türkiye düzlüğe çıkmaz mı? Tabi ki çıkacaktır. Adam akıllı bir para politikası ve kemer sıkma politikasıyla 2 yıla düze çıkarız. Ama 16 yılda bozulan ekonomiyi kim gelirse gelsin 1 yılda düzeltemez. Yok kimsede öyle bir sihirli değnek yanisi. Dolar çıkması için sebeb çok inmesi için sebeb az. Yani bunun siyasetle alakası yok.
Gerçekten gayet güzel ve mantıklı bir açıklama sana katılıyorum.

Gerçekten gayet güzel ve mantıklı bir açıklama sana katılıyorum.
Teşşekkürler. Maalesef bizim olmayan bir parayı hunharca harcadık. Hesap günü gelmeyecek sandık. Keşke alamayacağımız tek şey ekran kartı olsa Mehmet Şimşek bile önümüzdeki günlerde enflasyonun zirve yapmasını bekliyoruz dedi. Ama merak etmeyin biz faizleri arttıracaz dedi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yani bu ne demek?

Enflasyon = Her şeye zam.

Yüksek faiz = Paranızı kaçırmayın zenginler. Biz faiz arttıracaz. Bütün Türkiye'yi yüksek faizden borçlandırıp köleniz yapacaz. Enflasyondan yaşadığınız kaybı halka ödetecez.

Yüksek faiz üretici için = Bankadan daha yüksek faizle borçlanma her şeye zam.

Kısaca yüksek kur - enflasyon - yüksek faiz sarmalına girdi Türkiye. Yapısal reformlar şart. Kimin seçimi kazandığının önemi yok. Önümüzdeki günlerde çok sert kemer sıkma politikalarına geçecez.

Ne alıyorsanız alın kısacası.

Tayyip, fabrikaları kapattı. Teknolojiye, ar-ge'ye yatırım yapmak yerine yola, betona yatırım yapmayı seçti. Sonuç? Birşey üretip satamadığımız için dolar artıyor. Vestel dışında yerli bir markamız yok. Hatta vestel bile yerli değil..... Bu ülkenin halkına herşey müstehak. Akp'ye, tayyibe oy verenlere yardımım dokunmayacak akraba falan değilse tabi

Bak kardeşim bir nebze iyileşme tabi olacaktır. Ama ana sebep dediğim gibi FED genişleme politikasından vazgeçti ve faiz arttırımına gidiyor. Yani bu ne demek hani yıllarca dolar 1.15 TL - 1.50 TL arasında kaldı ya. O Türkiye'nin başarısı değildi. FED'in genişleme politikasının sonucuydu. Sana bunu neden yaptıklarını da açıklardım. Ama destan yazmak istemiyorum.

Ülkeye dolar girmiyor. Haliyle elimizde dolar azalıyor kur arttıyor. Türkiye düzlüğe çıkmaz mı? Tabi ki çıkacaktır. Adam akıllı bir para politikası ve kemer sıkma politikasıyla 2 yıla düze çıkarız. Ama 16 yılda bozulan ekonomiyi kim gelirse gelsin 1 yılda düzeltemez. Yok kimsede öyle bir sihirli değnek yanisi. Dolar çıkması için sebep çok inmesi için sebep az. Yani bunun siyasetle alakası yok.
Bu kadar güzel anlatılamazdı. Okurken hayran kaldım gerçekten.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı