Sekiro çok kolay!

Sekiro çok zor bir oyun değil, hatta kendinizi geliştirirseniz(grind ile değil, oyundaki karakterinizin özelliklerini geliştirerek değil, sadece kendi bireysel yeteneklerinizi ve mekaniklerinizi geliştirerek) bunun sonucunda, diğer souls oyunlarının aksine oyundaki en güçlü varlığın aslında sadece kendiniz olabileceğini gösteren tek oyun diyebilirim. Neredeyse çoğu souls oyununu oynadım ve hepsini defalarca kez bitirdim. Hiç birinde Sekiro'daki combattan aldığım tadı alamadım çünkü diğer çoğu souls türü oyunda combat Sekiro'daki gibi akıcı değil, ya da bu türde akıcı bir combata sahip nadir oyunlar olsa da, mekanikleri bu oynanışı destekleyecek kadar yeterli ve Sekiro'daki gibi kusursuz değildi. Yapısı gereği Sekiro'da, diğer souls oyunlarının aksine, herhangi bir bossu yendiğinizde, bunun sizin kendi bireysel yeteneklerinizi ve mekaniklerinizi geliştirdiğiniz için olduğunu bilirsiniz ama diğer souls türlerinde bir boss için çok mu güçlü ya da zayıf mı olduğunuzu asla tam anlamıyla kestiremezsiniz ve bu da bir Boss'u yendiğinizde aldığınız tatmin duygusunu törpüler. Bir başka nokta ise, diğer Souls'ları ne kadar iyi oynarsanız oynayın, karşınızdaki Boss'un pattern(hareket ve saldırı şeması)'ına saygı duymak zorundasınız, bu da bir boss karşısında yapabileceğiniz maksimum agresifliği kısıtlar ve kendinizi asla tam anlamıyla güçlü hissedemezsiniz. Karşınızdaki Boss'un sizden güçlü olduğunu daimabilirsiniz ve buna göre oynarsınız (broken Build'ler yapmak, cheese'lemek, scripted oynamak gibi şeylerden bahsetmiyorum.

Şüphesiz bu yöntemler ile bir bossu yenmek, kişiyi asla tatmin etmeyecek ve sadece kendini kandırmasına sebep olacaktır). Oysa Sekiro'da, kendinizi yeterince geliştirdiğiniz takdirde, bir boss karşısında uygulayacağınız maksimum agesiflik ile (alınabilecek mantıklı ve küçük riskler de alarak), karşınızdaki Boss'un Pattern'ını büyük ölçüde kısıtlamanız mümkün. Ancak bir Boss'a maksimum agresiflik uygulayabilmeniz için, önce o Boss'un tüm Pattern'ını ezbere biliyor olmanız gerekiyor.(tüm Pattern'ı ezbere biliyor olmanız, scripted oynadığınız anlamına gelmez. Scripted oynamaya örnek vermek gerekirse; boss Fight'ın başladığı andan itibaren, karşınızdaki Boss'un yapacağı her bir hamleyi, atacağı her bir adımı, bir sonraki pattern'ının ne olduğunu, yaptığınız bir sonraki aksiyona vereceği tepkiyi önceden bildiğiniz ve buna karşılık gelecek en iyi hamleleri bulup, o boss karşısında tüm boss Fight'ı, en başından sonuna kadar Fight'ın her bir noktasını, her bir hareketinizi saniyesi saniyesine önceden belireyerek, bu karşılaşmaların hepsinde aynı şekilde, aynı hareket şemaları üzerinde oynamak ve bu kurulumu yaparken, Fight'ı olabilecek en kısa sürede bitirecek şekilde yapmak olarak tanımlayabilirim.)

İşte bu noktadan sonra yukarıda bahsettiğim maksimum agresiflik ile oynamaya başladıktan sonra oyunda asıl Boss'un siz olduğunuzu hissetmeye başlıyorsunuz. Bitti mi? Kesinlikle hayır! Her bir Boss'un Pattern'ını ezberleyip, aynı zamanda maksimum agresiflik ile oynamaya başladınız mı? Mükemmel! Çünkü şimdi bir sonraki seviyeye geçip, kendi tabirim ile pattern Force'lamaya (boss'un saldırı ve hareket şemasını, boss ile aranızdaki mesafeye bağlı olarak belli başlı hareketlere kısıtlayabilir ve karşısında daha komforlu hissettiğiniz Pattern'lar etrafında oynayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Sekiro'daki bir Boss'un saldırı ve hareket şemaları, boss ile sizin aranızdaki bulunan mesafeye göre 3 farklı şekilde değişkenlik gösterir. Yani bir boss ile yakın mesafede savaşırken boss farklı hareketler, orta sayılabilecek bir mesafede durduğunuzda farklı hareketler, uzak mesafede durduğunuzda ise daha farklı hareketler yapacaktır) başlayabilirsiniz. Bunu öğrendiğiniz takdirde, herhangi bir boss ile aranızda olan mesafenizi ayarlayarak, yapmasını istediğiniz hareketler etrafında kapışabilirsiniz. Olabilecek maksimum agresiflikte oynamak ve imkanlar elverdiğince yakın mesafede kapışmak, çoğunlukla Boss'un hareket ve saldırı şemasını, sadece yakın mesafede yapabileceği hereketlere kısıtlar. İşte bu noktayı da öğrendikten sonra, artık Sekiro'da hala daha kendinizi geliştirmeye ve kendinize farklı Challenge'lar koymaya devam etmek istiyorsanız, dünyanın en iyi combat mekaniklerine sahip oyunu tam orada duruyor, vakit kaybetmeyin!

Sekiro hakkında yazmak ve konuşmak istediğim daha çok konu var ama yazmaktan yorulduğum için şimdilik burada kesiyorum.

Küçük bir not: Deli değilim, sadece Sekiro'ya aşığım!

Sabırla okuyan herkese teşekkürler.

Souls oyunlarına Sekiro ile giriş yapmıştım Owl'a az ölmedim 2. kapışmada ama cidden harika combat mekaniklerine sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı