Şeriatı kim gönderdi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@377619, dediğim de tam olarak bu. Alınan da var. Uydurulan da var. Herkes kendince yorumluyor. Kur'an içinde yasak olmayan şeyleri bile yasak gibi gösteriyorlar. Bazen de tam tersini yapıyorlar.

Sanırım bazı alimler Kuran'ı esas alarak böyle bir yönetim şeklini ortaya çıkarttı. Allah'ın gönderdiği kitap kılavuz edinildiği için Allah göndermiş olmalı.
O maddeler de kutsal kitaplardan mı alındı?

Mesela İslam şeriatının kaynağı kuran ve hadislerdir. Siz ayete bakarsınız Hadise bakarsınız tabii bu işi ehil insanlar yapar. Bazı çıkarımlarda bulunulur. Örnek kuranda hırsızın kolunun kesilmesi emredilir. Hadislere ve peygamber zamanına bakılır. Uygulama nasıl işlenmiş. Sonra bunu yasalaştırırsınız. Ve cezai hukuk sisteminde kullanırsınız.
Aslında bunun içine imanın ve İslam'ın şartları da dahildir. İslam şeriatı= İslam. Şeriat dinin
Kendisidir.
Bunu yahudilikte de yapabilirsiniz ki keza bildiğim kadarıyla İsrail'de şu an şeriat var. Şeriat ile yönetilen nadir ülkelerden.

Arabistana bakın o coğrafyanın genel olarak inancı bozuk uyguladıkları lafta şeriat. İslam şeriatını en kaliteli şekilde uygulayan devletlerden biri osmanlıydı (yakın tarihte). Osmanlının nasıl idare edildiğini, halkın nasıl yaşadığını, suç oranlarını öğrenirseniz şeriatın gerçekten nasıl bir şey olduğunu anlarsınız.

Burada atıp tutanlar var daha ne olduklarını bile bilmiyorlar. Tek amaçları karalama yapmak onlarada fazla takılmayın derim.

İnsanlar.

Şu anda gördüğün, düşündüğün, algıladığın her şey insan aklının bir ürünüdür. Dışarıdan bir müdahale yok. Sen 200 milyon yıl önce dinozorların yaşadığını biliyorsan bunu insan aklı keşfettiği için biliyorsun. İnsanlık ateşi keşfetmeseydi şu an hala ateşten korkuyor olurduk. Çevrende, doğada yaşanan her şey insanın aklı ve algılarıyla şekilleniyor. Hukuk, gelenek, yaşam tarzları da öyle.

Şeriat denilen şey de insan aklıyla çıkmıştır ortaya. İslamın kutsal kitabı ve peygamberinin yaşam tarzını örnek alan kurallar bütünüdür.

Hocam şura sizce doğru söylüyor mudur?
Dostum nasıl uygulandığına bağlı olduğunu düşünüyorum ben.
"Klasik şeriat uygulamalarından bir kısmı insan haklarına karşı ciddi ihlaller içermektedir.[3][4] Bunlar, insanların sapkın, mülhid, zındık, mürted veya en hafif deyimle fasık gibi etiketlerle suçlu ilan edilmeleri ve bunlara verilen öldürme[5]"
İslam'ı gönderen Allah kendine inanmayanları cezalandıracağını söyledi, fakat bunu kullarının yapmasını söylemedi.
“De ki: Hak/gerçek Rabbinizdendir. O nedenle dileyen iman etsin, dileyen bilerek inkâr etsin” (Kehf 18/29)"

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı