Çözüldü Servisten sonra işlemci boşta 80 derecelere çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tanil gozdemir

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Uzay ve Havacılık Mühendisliği Öğrencisi
MSI GE67hx 12ugs Laptop'unu yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve soğutmasındaki yetersizlikler yüzünden servise götürmüştüm. Servisten sonra oyun oynarken pek sorun göremiyorum çünkü ekran kartına 150 watt ve işlemciyede 55 watt verebiliyor ama boşta kullanırken işlemci 70-80 derecelere kadar çıkabiliyor. (1. fan hızıda 4000 RPM'e ve 2. fan çalışmıyor).

Dosya Ekleri

• 1677490970331.png
    1677490970331.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 67
Çözüm
Cihazda normalde stok olarak faz değişimli macun var, servis direkt düz macun sürüp geçtiyse olabilir. Mümkünse yurt dışından Honeywell PTM 7950 almanı öneririm sıvı metal uygulayabileceğini düşünmüyorsan.
MSI GE67hx 12ugs Laptop'unu yaklaşık 6 aydır kullanıyorum ve soğutmasındaki yetersizlikler yüzünden servise götürmüştüm. Servisten sonra oyun oynarken pek sorun göremiyorum çünkü ekran kartına 150 watt ve işlemciyede 55 watt verebiliyor ama boşta kullanırken işlemci 70-80 derecelere kadar çıkabiliyor. (1. fan hızıda 4000 RPM'e ve 2. fan çalışmıyor).
oyunda iken işlemci kaç derece dahamı fazla fazla ise soğutucu bloğu düzgün oturtmamışlardır vidalarını tam sıkmamış olabilirler birde laptopun kenardaki ızgaralardan sıcak hava çıkışı nası bol bol çıkıyormu hava ?

Hiç uğraşmayın servise durumu bildirin tekrar yollayın onlar halletsin.

Oyunda iken işlemci kaç derece daha mı fazla fazla ise soğutucu bloğu düzgün oturtmamışlardır vidalarını tam sıkmamış olabilirler bir de laptopun kenardaki ızgaralardan sıcak hava çıkışı nasıl bol bol çıkıyor mu hava?

Izgaralardan hava çıkıyor. Genshin'de işlemci 87 dereceyi geçmiyor ama uzun Tom Clancy's Rainbow Six: Siege seanslarında işlemci 90-95 dereceye çıkıyor ki oyunda herhangi bir FPS düşüşü yok ama böyle bir laptop için sıcaklıklar yüksek.

Izgaralardan hava çıkıyor. Genshin'de işlemci 87 dereceyi geçmiyor ama uzun Tom Clancy's Rainbow Six: Siege seanslarında işlemci 90-95 dereceye çıkıyor ki oyunda herhangi bir FPS düşüşü yok ama böyle bir laptop için sıcaklıklar yüksek.
arkadaşların dediği gibi servise gönder direk soğutucu blok tam iyi vidaları sıkılmamış olabilir 2. fanda çalışmıyor demişsin onunda kablosunu takmayı unutmuşlardır.

2. fan oyunda devreye giriyor. Cevaplar için teşekkürler servise götürürüm.

Yetkili servise götürdükten sonra (ServisPoint) performans testleri yaparken Cinebench R23 çoklu çekirdek testinden 14000 puan aldım ve bu da MSI GE67hx gibi bir laptop için çok düşük bir puan.

1679057972410.png

Ekte gördüğünüz fotoğrafta gördünüz gibi boşta(1 tane Chrome sekmesi ve Discord açık) ve balanced performans alanında 3700 RPM'le 75-65 derecelerde çalışıyor ve bazen 3380 RPM ve 65 dereceyede düşüyor. Sonuç olarak bu değer olması gerekenden çok daha kötü. Benim tahminim ise MSI yetkili servis çalışanları sıvı metalle ilgileneck aletleri veya ekipmanları yok onun yerine sıvı metali silip yerine termal macun koymuş olabilirler diye düşünüyorum yoksa boşta bu kadar yüksek sıcaklığa çıkması kesinlikle normal değil.
Not: Yetkili servise dün götürdüm ve İstanbul'da oturduğum için sabahtan götürüp akşam aldım.

1679058559972.png

1679059365005.png

Buna ek olarak yine Cinebench R23 testini gerçekleştirdiğimde çoklu çekirdek testinde 14000 puan aldım ve bu da çok düşük(normalde 22000 puan civarı almalıydım). Benim tahminim MSI yetkili servisi ServisPoint çalışanları sıvı metalden anlamadıkları için sıvı metale herhalde yanlış bir şey yapıp işlemcinin üzerindeki sıvı metali silip yerine termal macun sürmek gibi kendilerini yakışmayan bir şey yaptığını düşünüyorum. @Recep Baltaş

Son düzenleme:
Cihazda normalde stok olarak faz değişimli macun var, servis direkt düz macun sürüp geçtiyse olabilir. Mümkünse yurt dışından Honeywell PTM 7950 almanı öneririm sıvı metal uygulayabileceğini düşünmüyorsan.

Çözüm
Ama ServisPoint MSI'ın Türkiye'deki yetkili servisinin olduğun için böyle rezil bir yanlış kesinlikle yapmamalılar. Eğer @Ali Güngör veya @Recep Baltaş sizin MSI Türkiye'yle iletişiminiz varsa bu konudan bahsederseniz memnun olurum.

Ama ServisPoint MSI'ın Türkiye'deki yetkili servisinin olduğun için böyle rezil bir yanlış kesinlikle yapmamalılar. Eğer @Ali Güngör veya @Recep Baltaş sizin MSI Türkiye'yle iletişiminiz varsa bu konudan bahsederseniz memnun olurum.

Asus servisini deneyim etmemissin demek ki. Klavyesi bile cayır cayır ısınan ROG STRIX laptop gönderdim adamlar laptop kendi kendini kapatmıyorsa sorun yok dedi geri yolladılar. Yazın en iyi macunu alıp kendim süreceğim bu herifler iflah olmaz.

Geri
Yukarı