Ses ve görüntü uyuşmazlığı

avnigokay

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Web Developer
Bilgisayarıma format attıktan sonra yüzyüze geldiğim bu lanet olay vuku bulduktan sonra geceleri gözüme rahat bir uyku girmez oldu. Siz değerli PC mod üstadlarımdan bu illet olaydan beni çekip sıyırmalarını rica ediyor, ve her an gerçekleşebilecek durumda adeta bir volkan gibi içimde fıkır fıkır kaynayan bu "bilgisayarı feci şekilde darp etme" dürtüsü sebebiyle kendimi zor kontrol ettiğimi de belirtmek istiyorum.

Yine her zamanki gibi YouTube'da video izlerken bir süre sonra ses ve videonun senkronize olmadığını ve bu farkın her geçen dakika daha şiddetli hissedildiğini gördüm. Eski harddiskim nalları diktikten sonra yeni bir HDD üzerine PC'ye format atmak durumunda kalmıştım ve sonrasında iki problem meydana geldi;

1. Seste anlık çatlama ve, sesi sonuna kadar açınca fark edilen hoparlörde "frekans sesine" benzeyen ses.

2. Yukarıda sözünü ettiğim video ve ses senkronizasyon problemi.

Bana yok chipsettir, yok sürücüdür gibi önermelerde bulunmayın baştan söyleyeyim. Ben bu bilgisayarı yıllardır bu şekilde kullanıyorum ve şu ana kadar hiç böyle bir problemle karşılaşmadım. Windows (ekran kartı hariç) tüm sürücüleri kendisi yükledi bu zamana kadar. Ben, ekran kartı haricinde hiçbir sürücü yüklemedim ve sorun da yaşamadım. Kimse vaktini bunlarla harcamasın.

Şu anda problemin eski ekran kartından kaynaklandığını tahmin ediyorum. Bayaa emektar olan GeForce 9500 GT ekran kartıma, zor olacak ama artık veda etmenin vakti geldi gibi gözüküyor.

Siz değerli alanında usta üstadlarımın da fikrini duymak istiyorum. Şunu yine belirteyim; chipsetçi, sürücücü tayfa lütfen boşa yazmasın.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı