Sese duyarlı Led için adaptör seçimi

Shield33

Decapat
Ben 5 metre led döşeyip bunu sese duyarlı yapacağım.
Şu videodaki hocamı örnek alarak yapacağım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kullanacağım malzemeler:
1 adet kapasitif küçük mikrofon ,
1 adet ırf3205(veya ırfz44) mosfet transistör,
50k potansiyometre.
Led: metresinde 60 led bulunuyor ve 3 çipli şerit led. 12v ile çalışır. 5 Metre.

Bazı sitelerde ledlerle birlikte adaptör de satılıyor ama bazı kişiler adaptörlerin ısındığını ve yandığını söylemiş yorumlarda.
Ben normal kullanımdan ziyade sese duyarlı bir şey yapacağım için ve sürekli yanıp söneceği için plastik adaptör kullansam fazla ısınıp yanar mı yanmaz mı bilemedim. Acaba trafo mu kullanmalıyım?

Sorularım şu şekilde:
1-Hangisini seçmeliyim trafolar daha mı dayanıklı olur? daha mı serin olur? https://urun.n11.com/serit-led/12v-...-1-2-3-5-85-10-125-165-20-30-amper-P390455856
2-Kaç amper seçmeliyim?

Güç kaynağı konusunda tam anlamıyla iyi bir seçim yapmam için yardımcı olursanız çok sevinirim.

Büyük Amper alın ki cihazı beslesin, hem de ileride daha çok LED takabilirsin. Tavsiyem 10 Amper ve üzeri. Sizin cihaz en azından 5 Amper çeker diye düşünüyorum.
Edit: Bu tarz devrelerle uğraşmak yerine Ardunio ile programlayıp telefon, internet vb. şekilde kontrol etsen çok daha güzel olur diye düşünüyorum

@bilgekaan99 Normalde 5MT LED için 3amper gerek. Transistör 5amper çeker mi? 10 amper bana biraz fazla geldi. Fazla akım durumunda LED'ler patlamaz mı?

Hayır, kendine ne kadar gerekirse onu çeker elektronik cihazlar. IRFZ44 ile 40 Ampere kadar akım akıtabilirsin.

Geri
Yukarı