Sese Duyarlı Led Yapımı

Benim yaptığımda hem mantar led hemde şerit led var birlikte sıkıntı çıkarmıyorlar. Konuda da yazmıştım şerit led kullanmadan önce mantar led kullandım diye. Mantar ledle pek verim alamadım ben de direk şerit ledleri eski mantar ledli devrenin üstüne bağladım çalıştı.

Eskiden bende bu devreyi yapmıştım. 12 V ile ledler yandı. 12 V şerit ledler içindir. Normal ledler 5 V kullanıyor. 5V alan bir lede 12 V takarsanız yanar.

12v bir adaptör 100 tane led için yeterlü mi onu sormuştum. Yada 200 tane led bağlamak istesek?
adaptör Amper'i önemli 100 led'de sorun çıkarmaz fakat metrelik şerit led kullanacak arkadaşlar için ledlerin istemiş oldun amperler

Tek Çipli Şerit Led 60 Led'li Metrede 0,4 Amper
3 Çipli Şerit Led 30 Led'li Metrede 0,7 Amper
3 Çipli Şerit Led 60 Led'li Metrede 1,4 Amper

Merhaba arkadaşlar, Müziğin ritmine göre yanıp sönecek bir şerit LED devresi yapmak istiyorum.

Elimde, tek renk şerit led, 12 V 3A güç kaynağı, BD241 Transistör var.
B2E8916D6D7483493B018392286BE588.gif
TIP31 Bulamadım. BD241 Olur dediler. Resimdeki gibi yaptım.
f-rca-erkek-2-rca-di-i-jak-2-li-rca-oklay-c.jpg
Bununlada devreden gelen jak ile ses sistemindeki jakı birleştirip bilgisayara bağladım. Ledler sürekli yanıyor ve hoparlörden ses gelmiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba arkadaşlar, Müziğin ritmine göre yanıp sönecek bir şerit LED devresi yapmak istiyorum.

Elimde, tek renk şerit led, 12 V 3A güç kaynağı, BD241 Transistör var.
Eki Görüntüle 52352
TIP31 Bulamadım. BD241 Olur dediler. Resimdeki gibi yaptım.
Eki Görüntüle 52353
Bununlada devreden gelen jak ile ses sistemindeki jakı birleştirip bilgisayara bağladım. Ledler sürekli yanıyor ve hoparlörden ses gelmiyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Devreden gelen jakın bağlantısında hata yapmış olabilirsiniz bir kontrol edin.

1+1 hoparlöre olur mu?
Hoparlör farketmez. Bu devre bilgisayardan çıkan seslere göre yanıyor. Yani hoparlörünüz kapalı olsada ledler yanıyor.

Devreden gelen jakın bağlantısında hata yapmış olabilirsiniz bir kontrol edin.

Jakın ucuna bağladığım kablo fark eder mi ?

yPzoE0.jpg

BD241i aradan çıkartıp, ledleri direk bassa bağladım. Ledler hiç yanmadı. :( Lütfen yardım edin

Dosya Ekleri

• AuOK24trVXBeqvI7yzYN9OaLF4cojTYsvI5uoi2YoXSc.jpg
    AuOK24trVXBeqvI7yzYN9OaLF4cojTYsvI5uoi2YoXSc.jpg
    152,3 KB · Görüntüleme: 622
Bass'a bağladığınızda sesi bayağı yükseltmeniz gerek. Yükselttiğiniz halde yanmıyorsa Bass'ın gücü yetmiyor demektir.

Sesi yükseltince çalıştı, ancak sesi çok açmam gerekli. BD241 ile yapmam lazım. Attığım resimdeki gibi bağladım devreyi Jak girişini bilgisayara bağlıyorum, Jak çoğaltıcı ile ancak ledler sürekli yanıyor.
39pJLr.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı