İnceleme Sharkoon Rush ER3

Merhaba. Bugün sizlere, yaklaşık 2 hafta önce almış olduğum ve 2 haftadır kullanmakta olduğum kulaklık olan Sharkoon Rush ER3'ün incelemesini yapacağım.

Ürünü 179 TL'ye Zone Bilişim'den satın aldım. Satın almak isteyenler buradan alabilirler;

Tasarım ve Konfor
Padler sert. Kafa bandı sert. Yükseklik ayarındaki çıtalar plastik. Kulaklık kablosu sökülemiyor. Mikrofonu sökülemiyor ancak mikrofonu yukarıya kaldırabiliyorsunuz. Bu oldukça hoşuma giden bir detay oldu. Kullanmayacağınız zaman öyle ulu orta durmuyor. Yukarıya kolayca kaydırabiliyorsunuz.

Konfor kısmına gelelim. Padlerin sert olması kötü ancak iyi bir tarafı daha var: Padler sert olduğu için kulak kıkırdağınız sürücülere değmiyor, bu sebeple kulağınız yara olmuyor. Önceki kulaklığım olan Logitech G PRO 2nd Gen'de padler çok yumuşaktı ve sürücülerin olduğu yerde de sünger yoktu, bu yüzden kulak kıkırdağım sürücüye değiyordu ve yara yapıyordu. Bu kulaklıkta öyle bir sorun olmuyor. Uzun süreler dahi geçse rahatsız etmiyor. Kafa bandının sertliğini çıkardıktan sonra biraz anlıyorum ama en nihayetinde 180 liralık bir kulaklıktan söz ediyoruz, pofuduk pofuduk hafızalı süngerler beklememek gerek.

1678489971700.png

1678490000860.png

Bağlantı ve Ses/Mikrofon Kontrolü
Kulaklığın hoparlör ve mikrofon girişleri ayrı ayrı 3.5mm olmak üzere tasarlanmış. Kutudan Y kablo çıkmıyor, yani mecburen ayrı ayrı bağlayacaksınız veya Y kabloyu harici olarak satın alacaksınız.

Kulaklığın üzerinde ses arttırma/azaltma tekerleği ve mikrofon açma/kapatma fonksiyonlarına olanak sağlayan bir kutu bulunuyor. Bence hoş bir detay.

1678490720229.png

Ses Kalitesi
Gelelim kulaklığı alma sebebimize. Öncelikle bu kulaklık 180 liralık bir kulaklık. Yani beklentiniz minimum seviyede olmalı.

Stok halde kullanacaksanız bu kulaklığı satın almayın. Çünkü stok halde gerçekten berbat. Bu kulaklığı alıyorsanız kesinlikle harici bir program kullanmalısınız. Ben Boom 3D kullanıyorum. Steam'den satın alabilirsiniz. Denemek isterseniz 1 ay demo hakkı sunuyor, deneyebilirsiniz.

Ben şu şekil EQ kullanıyorum. Genel olarak kulaklığın çoğu eksik olduğu yeri kapatıyor. V-Shape'e yakın bir ayar. V-Shape zaten çoğu dandik kulaklığı adam edebilen bir ekolayzer düzenidir :D Muhtemelen hoşunuza gidecektir. Denersiniz tabii kendinize göre, benim yaptığım EQ profili bu şekilde.

1678490929214.png

NOT: Konunun devamındaki ses ile alakalı yorumlarımı bu EQ profiline göre değerlendireceğim, stok haline göre değil.

Bass
İdare eder. Ben buradayım diyor ama coşku yok, sadece varlığını biliyorsun o kadar. Üzer mi? 180 liraya kesinlikle üzeceğini sanmıyorum.

K/POP, EDM, Phonk gibi türlerden müzikler ile test ettim bass kalitesini. Kullandığım müzik platformu ise Spotify düz versiyon.

Mid
Ucuz Kulaklık = Pop Müzik :D Midler genellikle pop müziklerde çok sık bulunur ve ucuz kulaklıklar ile pop müzik dinlemek kötü sonuç vermez. Tabii ki midler pop türünden ibaret değil, bunu ima etmiyorum :)

Tiz
"Harsh" diye ifade ettiğimiz "ş, t" gibi harflerin gereksiz parlama yapıp kulağı tırlaması gibi bir problem yaşamadım ama ucuz kulaklıkların en büyük problemi olan tiz performansı düşüklüğü, bu kulaklıkta da var. İstediğiniz kadar zorlayın, iyi bir tiz performansı alamazsınız bu kulaklık ile.

Ses Yüksekliği
Windows sesi %100 ve kulaklık sesi %100 olacak şekilde günlük kullanıyorum. Stok haldeki ses seviyesi yetersiz, Boom 3D ekolayzeri aktif iken ise yeterli ancak bir eksisi var. Ses yüksekliğini Boom 3D ekolayzeri sonrası test ettiğimde sürücünün her zaman olmasa da arada cızırtı yaptığını duyabiliyorum. Çok hafif bir cızırtı sesi, dikkat ederseniz rahatsız eder. Ben dikkat ettiğim için rahatsız etti, %90'a falan çekince sorun düzeldi.

Mikrofon Testi

Arkadaşım ses kaydımı Discord üzerinden alıp bana attı. Farklı bir arkadaşım daha attı, onda da ses kalitesi aynı şekildeydi. Mikrofonu gerçekten güzel. 180 liralık bir kulaklıktan beklenmeyecek kadar iyi.

Yalnız stok halde +10 dB geliyor, onu +20 dB yapın. Arkadaşlarımın söylediğine göre sesim daha yüksek ve bir miktar daha iyi olmuş.

Genel olarak arkadaşlarımdan aldığım cevap, mikrofonunun oldukça iyi olduğu yönünde idi.

1678493718213.png

Sonuç: Alınır mı, alınmaz mı?
Kulaklık bütçeniz taş çatlasın 200 TL ise alınır, gayet de memnun kalırsınız. 180'e bunu alın, 26 TL'ye de memnun kalırsanız Boom 3D alırsınız, mis gibi kullanır gidersiniz. Ama en nihayetinde 180 TL'lik bir kulaklık olduğunu ve beklentinizi de yüksek tutmamanızı şiddetle belirtmek isterim.

Herkese iyi sosyaller, umarım faydalı bir konu olmuştur.​

Yeni konular

Geri
Yukarı