Sharkoon SHP650 V2 650W PSU XFX RX 6700 XT'e yeter mi?

Kerim Arslaner

Hectopat
Daha fazla  
Bu ekran kartını alacağım elimdeki PSU modeli Sharkoon SHP650 V2 modeli bu PSU ile sorunsuz kullanabilir miyim? Sitesinden bakınca 650 wattın yeterli olacağını söylüyor ama kullandığım PSU'nun herhangi bir sertifikası olmadığı için merak ediyorum. PSU önerisi istemiyorum sadece sorunsuz oyun oynayabilir miyim onu öğrenmek istiyorum.

Ekran kartı ve PSU modelleri bunlar.

6700 XT sisteme SHP V2 gibi iç yapısı berbat PSU önermem. Kapasite olarak yeterli ama PSU alt seviye olduğu için sorun çıkaracaktır.
SHP V2'nin ne kadar ve neden berbat olduğundan bahseder misiniz?

SHP V2'nin ne kadar ve neden berbat olduğundan bahseder misiniz?

Denk gelmediniz sanırım. SHP V2'nin iç yapısı sari etiketli 2012 Corsair VS serisiyle çok benzer. Yani çok çok eski bir üniteye sahip.

Corsair VS:

565.png

SHP V2:

454.png

Çapraz yüklerde oldukça başarısız olan grup regülasyonlu bir güç kaynağı SHP V2. Doğal olarak DC-DC kullanan PSU'lara göre daha verimsiz, korumaları eksik, OCP koruması yok. İç yapı tarafında alt sınıf Çin malı kapasitörler kullanıyor ve platform olarak epey zayıf bir PSU. Yüke gelmez.

Ben iç yapısından bahsettim, iç yapı dışında da dezavantajları var tabii. Ha bu arada geleneksel konuyu da yollayayım unutmadan:

2 yıldan beri shp V2 kullanıyorum hiçbir sorunu yok.

Ben de 10 yıl Everest EPS 1400A kullandım, onda da problem yoktu. 😀 Hatta şu an kullandığım High Power HPQ 500ST H12S de çalışıyor, Everest ile hiçbir farkı yok o zaman Everest iyidir.

PSU'nuz sorunluysa, dandikse dandiktir. İster 10 yıl ister 20 yıl kullanın sorununa denk gelmemiş olabilirsiniz, bu da PSU'nuzu kaliteli yapmaz.

Bu arada çok teknik konuştum. Adamlar 2012 yılının en berbat PSU'larından birini kopyalayıp, cilalayıp piyasaya sürmüşler işte. Öyle anlarsınız.

Son düzenleme:
Yeterli olur. Ama 80+Gold olsa en az iyiydi.

Denk gelmediniz sanırım. Shp v2'nin iç yapısı sari etiketli 2012 Corsair VS serisiyle çok benzer. Yani çok çok eski bir üniteye sahip.

Corsair VS:

Eki Görüntüle 1808311

Shp v2:

Eki Görüntüle 1808312

Çapraz yüklerde oldukça başarısız olan grup regülasyonlu bir güç kaynağı shp v2. doğal olarak DC-DC kullanan PSU'lara göre daha verimsiz, korumaları eksik, ocp koruması yok. İç yapı tarafında alt sınıf Çin malı kapasitörler kullanıyor ve platform olarak epey zayıf bir PSU. Yüke gelmez.

Ben iç yapısından bahsettim, iç yapı dışında da dezavantajları var tabii. Ha bu arada geleneksel konuyu da yollayayım unutmadan:

Ben de 10 yıl Everest EPS 1400a kullandım, onda da problem yoktu. 😀 hatta şu an kullandığım High Power hpq 500st H12s de çalışıyor, Everest ile hiçbir farkı yok o zaman Everest iyidir.

PSU'nuz sorunluysa, dandikse dandiktir. İster 10 yıl ister 20 yıl kullanın sorununa denk gelmemiş olabilirsiniz, bu da PSU'nuzu kaliteli yapmaz.

Bu arada çok teknik konuştum. Adamlar 2012 yılının en berbat PSU'larından birini kopyalayıp, cilalayıp piyasaya sürmüşler işte. Öyle anlarsınız.

O zaman 2bin civarında PSU önerebilir misiniz?

konuyu hortlatıyorum ama rx 6800 alıcam ryzen 5 7600x

Sharkoon SHP650 V2 650 W Power Supply işimi görmezmi?​

Geri
Yukarı