Siber Güvenlik Uzmanı maaşı ile lüks araba alınır mı?

Borç harç derken alırsınız bir şekilde ama binemezsiniz. Kiralayın en iyisi. :D O arabanın yıllık gideri 40-50.000 TL'den aşağı değildir zaten. Ek olarak yakıt masrafı olur. Süs gibi tutacaksanız başka. Trafikten çekin ve salonda tutun. 20-25 sene kredi öder, güzel bir heykele bakarsınız.

Herkese merhaba. Ağ İşletmenliği Ve Siber Güvenlik Uzmanlığı okuyorum. Eğer işinizi iyi yaparsanız 10.000 TL-15.000 TL ortalama maaşı olan, hatta çok iyiyseniz 20.000 TL-25.000 TL'ye kadar çıkabilen, maaşı güzel olan bir meslek.
O dediğin maaşlara bu işi yapanların "çok küçük" bir kısmı ulaşıyor. İş hayatına başlayınca ne yazık ki gerçekle karşılaşacaksın, ben şimdiden uyarayım ona göre hazırlık yaparsın.

Basit bir matematik hesabı bu, aylık (kariyer ortalaması) 15,000 TL maaş alsan yılda 180,000 TL ve muhtemel çalışma sürende (25 yıl) 4,500,000 TL civarı bir para geçer eline. Bu paranın önemli bir kısmı yaşamsal giderler, kira, faturalar, önceki arabalar ve onların masrafları, eşin, çocukların, eğitim, sağlık, eğlence gibi bir sürü gider kalemi içinde eriyecek. Bu süreçte ev de almak isteyeceksin, ailenin evi olsa da belki yazlık almak istersin ve elinde kalacak miktar ile bunu da yaptığını sayalım. Tüm kariyerin bittiği zaman 3 kuruşluk emekli maaşı alacağın o emeklilik döneminde elindeki her şeyi bitirerek bu arabayı alsan bile masraflarını karşılayamayacaksın. Üstelik bu en iyi ihtimal senaryosu, ekonomi ve vergilerin de bu düzeylerde olduğunu varsaydım ki bunlar gerçekte giderek kötüleşecek.

Türkiye'de değil de ekonomik durumu daha üst düzeyde olan bir ülkede bu işi üst düzey yaparsan bu dediğini çok zorlanmadan yaparsın. Burada pek mümkün değil.

AYRICA! Şu anda C sınıfı ortalama arabalar bile 400 bin TL düzeylerindeler, zamanla o istediğin tür arabaların fiyat farkının giderek açılacağını da hesaplaman gerekiyor.

Not: Güzel bir meslek değil, bir hata yaparsan hayatını kaydıracakları bir meslek. Hatta hatayı sen değil, laf dinlemeyen biri yapsa bile sana pay çıkarılacak bir meslek. Benden uyarması. :D

Son düzenleme:
Avrupa'da bu mesleği yapmıyorsanız hayır Türkiye'de alamazsınız. Kredi çekip Passat falan alırsınız anca onun da uzun yıllar borcunu ödersiniz.
Yurtdışı planım var. Mesleğimi 2-3 Yıl orada icra edersem ve tekrar Türkiye'ye dönersem arabayı ve masraflarını düşünüyorum. Yıllık maaş kabaca 134.000 Dolar olarak belirtilmiş. 2 Yıl çalışıp Türkiye'ye döndüğümde TL'yi 7 den alırsak 1.876.000 TL ediyor. Böyle daha mümkün gözüküyor.

Yıllık maaş kabaca 134.000 dolar olarak belirtilmiş.
O dediğin maaştan sen vergiyi ödeyeceksin daha, o ülkelerde buradakinin aksine sen brüt para üzerinden anlaşıp vergi ödüyorsun. ABD hayali kuruyorsan toplamda 1.5 yıllık tecrübeme göre tavsiye etmem. Oradaki insanların çalışma hırsı çoğumuzu (mesela beni) aşıyor, üstelik eğitim, barınma ve sağlık giderleri inanılmaz düzeylerde. Araba ve elektronik gibi şeyleri almak daha kolay ancak iyi bir evde oturmak, çocuklarını iyi okullara göndermek buradakinden çok daha kolay değil. Oranın da büyük sıkıntıları var. Türkiye kadar büyük sıkıntılar mı dersen değil ama orada sağlık giderleri ya da çocuğunun okul giderleri yüzünden iflas edebiliyorsun.

Katılıyorum. Farklı versiyonlarına da binebilir hem. Araba için köle olmaktan da kurtulur ek olarak. :D
İstediği kadar araba alır, bu sadece araba varyasyonu, teknolojik aletler, gıda vesaire cidden yaşam kalitesi Türkiyeye kıyasla 500 kat artar, güzel ülkemin gerçeklerini söylerken üzülüyorum ama yapacak bir şey yok.

Katılıyorum. Farklı versiyonlarına da binebilir hem. Araba için köle olmaktan da kurtulur ek olarak. :D
Kazandığım parayı harcamak için dönmeyi düşünüyordum, ta ki araştırıp aracın Amerika'da ki fiyatına bakana dek.
Screenshot_1.png

Hiç dönmemek daha mantıklı gibi gözüküyor. Gerek iş imkanı, gerek yaşam kalitesi olsun daha konforlu bir hayat sürüleceği kesin. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı