Sıfır HP Omen batarya raporu değerleri normal mi?

chaturanga

Hectopat
Daha fazla  
HP Omen 15 modelini aldım 2 hafta önce. İlk gelen cihazda pil arızası çıktığı için değişime gönderdim. Bu batarya problemlerini sık sık okumaya başladığım için, ikinci gelene Windows kurmadan pil testi yaptım gelir gelmez ve resimde gördüğünüz şekilde çıktı. (Cihaz BIOS'unda yer alan kendi pil test raporu)

Bu veriler normal mi?

Bataryayı şarj etmeden direkt kutudan çıktığı şekliyle test ettim. Kafamı karıştıran, Design Capacity 6140 mAh yazıyor ama Full Charge Capacity 6031 mAh diyor? Zaten en üstte de Charge Capacity %98 gösteriyor. Bunun daha hiç kullanılmamış bir PC'de %100 olması ve Full Charge Capacity ile Design Capacity değerlerinin aynı olması gerekmiyor mu?

Remaining Capacity dediği sanırım şu anki şarj durumu.

Şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için.

1630920369435.jpg

Bilgisayarın bu bölümüyle ilgili bir bilgim yok ama telefondan örnek verecek olursam 4500 mah'lık bir telefon 4400, veya 7000 mahlık bir telefon 6800 gibi gözükebiliyor. Bu biraz da 1 tb'lik diskin aslında tam olarak 1 tb olmaması gibi bir durum bana göre...

Yüzde ikilik bir fark üretim toleransı içinde kabul edilebilir. Aletin siz almadan birkaç zaman içinde üretildiğini ve o şekilde rafta vs. beklediğini düşündüğünüzde bana kabul edilebilir geldi. Zaman içinde charge capacity değerinin ne kadar düştüğünü takip edin ve eğer çok hızlı düştüğünü hissederseniz tekrar bir konu açın derim, beni de etiketleyebilirsiniz.

Piller sonuçta kimyasal aletler, yüzde yüz doğru olmasını beklemek zor. Tasarım ile üretim performansının yüzde iki farklı olması kabul edilebilir, aradaki fark 109 mAH.
Kaç saat gidiyor gunluk kullanımda oyun oynamadan ?
konu sahibi daha windows bile yüklemediğini söylemiş.

@atomhuro Hocam yalnız daha önce kullandığım başka model bir bilgisayarda batarya %0 yıpranma ve %100 kondisyonda gelmişti. Yani harddisklerdekiyle durum benzer değil. Orada çevrim hesabı ile ilgili bir durum var. Burada ise batarya kondisyonunun daha kullanmaya başlamadan %2 düşmüş olması durumu var (veya ben öyle yorumluyorum bu değerleri, normal gibi gelmedi açıkçası).
@sivurant Hocam bu cihazı henüz kurmadım, şu batarya konusunu netleştirdikten sonra (önce ful şarj edip daha sonra tekrar test etmeyi planlıyorum batarya durumunu) kuracağım.

Bu modelin batarya ömrünü bende çok araştırdım ve okuduğum incelemelere vs bakılırsa, cihazdan normal günlük kullanımda 4.5 - 5 saat veya maksimum 5.5 - 6 arası almak mümkün. (%30-40 ekran parlaklığı ve normal modda). Tabi bataryada oyun oynayacak olursanız 1.5 -2 saat arası sanırım. Ama önceliğiniz oyunsa zaten bataryada kullanmak mantıksız.

Bilgisayarı kurmaya karar verirsem, burada yine ne kadar süre aldığımı yazarım reel kullanımda.
@VladIsDead

Teşekkürler, evet zaten üretim tarihinden anlaşıldığına göre 6 ay önce üretilmiş bir batarya. Bakalım bir ful şarj edeyim önce ondan sonra tekrar bir test edeceğim.
Şarj ettim, şimdi de 6053 mAh gösteriyor full charge capacity yi. Belki şarj ettikçe kendine gelebilir.
Belki araştırıp bir bilgisi vardır diye sordum çunku bakıyorum nette kimse yazmıyor.

Dün akşam bataryayı ful şarj ettim, ve pil kalibrasyonu için %100 den sıfıra doğru inmesi için youtube videosu oynattım (%100 ekran parlaklığında ses %20 falandı) 5 saat gitti batarya. Bilgisayar balanced modeda çalıştı.
@atomhuro @VladIsDead @sivurant

Birkaç kere şarj olduktan sonra şu anda %99 kapasite gösteriyor. Yani arttı, batarya ilk alınca birkaç kez doldurup boşaltmak gerekiyor anlaşılan. Bakalım full kapasiteye ulaşabilecek miyim :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı