Sıfırdan matematik öğrenmek için hangi yolları izlemek gerekli?

Revntron

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar. Hayatım boyunca matematik ile hiç alakam olmadı. Sınav zamanı geldi ilk YKS sınavımda mezuna kaldım. Matematik neredeyse sıfırdı hiç yapamıyorum istekte yok ama bu sene yapmak istiyorum. Şu anda benim hocam yayınlarının soru banka kitapları var 2021 yılı. Benim hocam YouTube ders videolarından izlesem yeterli gelir mi? Halk eğitim veya dershane toplu olduğu için rahat dinleyemiyorum o tür ortamlarda bilmiyorum. Ne yapsam 15 netim olsa yeter. Sizin bana önerebileceğiniz kitap tavsiyesi veya takip edebileceğim YouTube kanalları varsa yazarsanız sevinirim. Sıfırdan düzenli bir şekilde çalışarak anlayabilirim ancak bölümüm eşit ağırlık. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç TYT matematik denemesi çözdünüz mü? Çözmediyseniz bir tane çözmeye bakın.

Tamamen sıfırım derseniz antrenman 1 ve karekök 0 ile başlamanızı öneririm. Antrenman 1, 2 haftada biter. Karekök 0'ı da 1 aya yayarsanız daha fazla matematik kaynağı çözebilirsiniz.

Arkadaşlar merhabalar. Hayatım boyunca matematik ile hiç alakam olmadı. Sınav zamanı geldi ilk YKS sınavımda mezuna kaldım. Matematik neredeyse sıfırdı hiç yapamıyorum istekte yok ama bu sene yapmak istiyorum. Şu anda benim hocam yayınlarının soru banka kitapları var 2021 yılı. Benim hocam YouTube ders videolarından izlesem yeterli gelir mi? Halk eğitim veya dershane toplu olduğu için rahat dinleyemiyorum o tür ortamlarda bilmiyorum. Ne yapsam 15 netim olsa yeter. Sizin bana önerebileceğiniz kitap tavsiyesi veya takip edebileceğim YouTube kanalları varsa yazarsanız sevinirim. Sıfırdan düzenli bir şekilde çalışarak anlayabilirim ancak bölümüm eşit ağırlık. Yardımcı olursanız sevinirim.
Bazı şanssızlıklar sonucu MF 18.000'e girdim bu sene. Önce kullandığım kaynakları, sonra da konu çalışabileceğin kanalları yazacağım ama söylemeliyim ki 15 net bir hedef değil, daha yukarıda bir şeyler belirle kendine.

Kaynak AYT(Çözme sırasına göre):
Çap Fasikülleri - 3 4 5 Soru Bankası - Karekök Soru Bankası - Apotemi Fasikülleri

Konu Anlatımı(Beğendiğini izle):
Atölye Matematik - Tunç Kurt - Mustafa Yağcı LTI videoları - Eyüp B(Biraz üst düzey anlatır, zorlanabilirsin)

Denemeler:
3 4 5 - Bilgi Sarmal - 3D - Acil - Toprak(Kolaydır, başlarda alışmak için çözülebilir)

Bu dediklerime baktıktan sonra zaten belli bir kaynak kültürü geliştirirsin. Kalan kısmını kendin yapabilirsin. Antrenmanlarla matematikle vs. kesinlikle vaktini heba etme, değmez. Sadece bir şeyler yaptığını sanırsın, toplu vakit kaybı. Aşırı temel düzeyde eksiklerin yoksa var olan eksikler yol üzerinde ufak ufak kapanacak zaten. Konulara çalışırken gerekli olan, bilmediğin yerleri fark edip kapatsan bile yeter sana. Rehber Mat.- Şenol Hoca- Hocalara Geldik gibi mainstream kanallardan uzak dur. Bu kanalları izleyenler gerçekten bir şeyler kapabilselerdi ilk 10 bine 1 milyon kişi girerdi.
TYT için bir tane orta düzey soru bankası, sonrasında sadece deneme çöz. 3 4 5 önerimdir. TYT'nin geneli sınavı tanıyabilmek, zamanı kontrol edebilmek üzerine kurulu, matematikte de aynı durum geçerli. Bunları geliştirmek soru bankalarıyla olacak iş değil, soru bankası sadece konuları kavratıyor sana. Netlerini artıracak şey deneme çözmek.
Bir de çok önemli ekleme; gereksiz gereksiz her konuda video çeken, faydasız bir şekilde konuşup duran, motivasyon-bilgi falan verdiğini iddia eden bilimum rehberlik kanalından uzak dur. Hiçbir halta yaradıkları yok, dümdüz vakit kaybı. Sınavla alakalı herhangi bir tavsiyeye ihtiyacın olursa bazı forumlarda ilk ondaki (sayıyla 10) arkadaşların yazdığı çok kapsamlı konular var, onlara da bakabilirsin. Rehberlik kanallarından çok şey katacağı kesin.

Son düzenleme:
@Blacksidemre, hocam son sınıf öğrencisine antrenmanlarla matematik bence gereksiz. Sınav senesinde çözülecek kitap değil, sadece işlem hızını arttırır o kitap.

Matematik adına hiçbir fikri olmayan için demiştim sadece. Hem antrenman büyütülecek bir kitap değil. 2 haftada çözülebilir. Tamamen sıfır birisinin de Çap veya 345'e girmesini önermem. Ama 18 bin yapan arkadaştan da daha iyi bilemem. Arkadaş onun önerisini de değerlendirebilir.

Eklemeyi unuttum. Arkadaş 15 net istediği için alttan aldım kaynağı.

@Blacksidemre, tabii ki. Ama antrenmanlarla matematik maksimum 1 hafta içerisinde bitmeli. O kitapta uzun süre kaybetmeye gerek yok.

Hocam daha sınava 9-10 ay var. Antrenmanın yanında 2-3 kitap daha biter sene içerisinde. Hatta 2-3 değil. Fasiküllerle bayağı bir kitap biter. Hem bu arkadaş mezunsa Edebiyat ve diğer EA derslerine karşı bir temeli olmalı. Sene içinde daha fazla matematik kasabilir.

Hem o kitap sadece hızlanmak için de değil. İçeriği tam bilmiyorsunuz sanırım. Zamanında çözdüğümde temelimi çok iyi atmıştım.

Geri
Yukarı