Sıfırdan öğrenecek birisi Java ile mi Python ile mi başlamalı?

artifactr

Kilopat
Daha fazla  
20 gün sonra 19 yaşıma gireceğim. Almanya vatandaşıyım ileride Avrupa ülkelerinde yaşayacağım üniversitem bitince. Programlamaya hiç girmemiştim günde 9 saat bilgisayarda oturuyorum ama hiç kendimi bu yönde geliştirmemiştim bugün karar aldım kurs falan alacağım ama kararsız kaldım sizce ileride 3 4 sene sonra iş dünyasına atıldığımda özellikle Avrupa da uygulama, oyun vb şirketlerde vs çalışmak için hatta şu anda bulabilirsem düşük maaşla Online bir şekilde çalışabilmem için Java mı yoksa Python mu öğrenmem daha çok işime yarar?

(Bir de Java ile JavaScript aynı şey mi acaba?)

Tabii ki birini öğrendikten sonra diğerini sonra da C++ falan öğreneceğim arkadaşlar sadece ilk hangisi onu soruyorum.

Forumda bir arkadaşa Java önermişler benim genel bir yönelimim yok açıkçası yani Unity yapacağım veya oyun geliştirme şirketine gireceğim işte grafik tasarım vs falan demiyorum. Ben en çok iş bulunan programlama yönünü bilmediğimden size soruyorum. Ben hepsini yaparım ben zaten bilgisayara bağımlıyım :D

Son düzenleme:
Kesinlikler Python ile başlanmalı. Python, Java'ya bakılarak kat kat daha kolay. Bence ilk Python öğrenin, sonra C, C++ ve C#. Java'yı en sona bırakmanız bence en doğru seçenek.

Hayır, Java ile JavaScript aynı şey değildir. JavaScript çoğunlukla Web programlama alanında kullanılır. Java ise çok daha profesyonel ve zor bil dildir. Başarılar diliyorum.

Kesinlikler Python ile başlanmalı. Python, Java'ya bakılarak kat kat daha kolay. Bence ilk Python öğrenin, sonra C, C++ ve C#. Java'yı en sona bırakmanız bence en doğru seçenek.

Hayır, Java ile JavaScript aynı şey değildir. JavaScript çoğunlukla web programlama alanında kullanılır. Java ise çok daha profesyonel ve zor bil dildir. Başarılar diliyorum.

Hocam peki yapacağımdan değil de merak ettim oyun geliştiricileri mesela RDR2'nin grafik motorunu tasarlayanlar hangi program/dil vs kullanıyor?
Karakterlerin görünüşünü tasarlayanlar hangi görüntü programını öğreniyor.
Karakterin animasyonlarını yapanlar, haritayı yani oyundaki çevreyi tasarlayanlar yeşillikler evler çadırlar vs vs, oyundaki savaş mekaniklerini tasarlayanlar.
Hep merak etmişimdir :D

Hocam peki yapacağımdan değil de merak ettim oyun geliştiricileri mesela RDR2'nin grafik motorunu tasarlayanlar hangi program/dil vs kullanıyor?
Karakterlerin görünüşünü tasarlayanlar hangi görüntü programını öğreniyor.
Karakterin animasyonlarını yapanlar, haritayı yani oyundaki çevreyi tasarlayanlar yeşillikler evler çadırlar vs vs, oyundaki savaş mekaniklerini tasarlayanlar.
Hep merak etmişimdir :D
RDR2, Rockstar Advanced Game Engine (RAGE) motorunu kullanır. Bunun gibi büyük oyun motorları bildiğim kadarıyla C++ ve Java ile yazılıyor. Ekip halinde yapılır ve yapılan oyun motoru sayesinde kendi oyun karakter ve animasyonlarını da kendi oyun motorlarındaki kodlara ekleme yaparak tasarlarlar.

Oyun yapmak için aşırı fazla kodlama bilmeye gerek yoktur fakat oyun motoru yapmak için vardır. Unity oyun motoru kullanarak kendi oyunlarınızı yapabilirsiniz.

Onlarca programlama dili biliyorum. Milyon satır kod yazmışımdır. Yüz küsür Git Repom mevcut. npm üzerinde 20 tane paketim var. Bir bilgisayar mühendisi olarak yazarken en çok zevk aldığım 2 dil Java ve Javascript/Typescript. Bu dili kullanırken bilgisayar ile konuşuyormuş gibi yazıyorum.

Şu an bildiklerimi unutsam ve bana hangisi ilk öğrenmek istersin diye sorsalar büyük ihtimal Java derdim.

Java ile JavaScript tamamen farklı şeyler. Yazım şekli olarak Java'ya benzediği için ve 2000'li yılların en popüler dili olduğu için dilin ismini LiveScript'ten JavaScript'e çevirmişler.

Onlarca programlama dili biliyorum. Milyon satır kod yazmışımdır. Yüz küsur git repom mevcut. NPM üzerinde 20 tane paketim var. Bir bilgisayar mühendisi olarak yazarken en çok zevk aldığım 2 dil Java ve Javascript/Typescript. bu dili kullanırken bilgisayar ile konuşuyormuş gibi yazıyorum.

Şu an bildiklerimi unutsam ve bana hangisi ilk öğrenmek istersin diye sorsalar büyük ihtimal Java derdim.

Java ile JavaScript tamamen farklı şeyler. Yazım şekli olarak Java'ya benzediği için ve 2000'li yılların en popüler dili olduğu için dilin ismini Livescript'ten JavaScript'e çevirmişler.

Peki hocam Java'yı iyice öğrendiğimde Java sayesinde bir firmada iş sahibi olabiliyor muyum? Online olur orada olur fark etmez firmalar Java / JavaScript bilen insan arıyor mu yani bilginiz var mı?

Java ve C# gibi nesne yönelimli dillere bakın. Python başlarda kullanıcı dostu ama iyi yerlere gelmek istiyorsan diğer diller gibi.

Geri
Yukarı