Sıfırdan temiz bir ROM nasıl portlanır?

Merhaba son zamanlarda Android işine çok sardım. Elimde Samsung Galaxy Tab A modeli var(SMT-350). Bu cihaza defalarca Custom ROM'lar kurmayı denedim fakat başaramadım. Her seferinde cihaz bootloopa girdi ve tekrar başka bir yazılım denemek zorunda kaldım. Şimdi ise uygun bir Android 9.0 ROM kullanıyorum. Fakat birkaç eksiğim var. Mesela bu ROM cihaz için çok ağır ve sürekli donma, kasma vs. yapıyor. Hem de yeni çıkan uygulamaları Android sürümü izin verse bile kullanamıyorum. İnternete XDA ve GitHub gibi bir sürü platformda hatta eski açtığım bir başlıkta, Technopat sosyalde bile araştırmalar yaptım ve sorular sordum fakat tatmin eden bir yanıt bulamadım.

Soruma gelecek olursak başlıktaki gibi. Fakat git hazır ROM yükle, kendin yapamazsın çok zor gibi cevaplar istemiyorum. Mümkünse tecrübesi olan, portlama işlemin nasıl işlediğini iyi bilen kişilerden cevap bekliyorum. Uygun bir rehber bulamadığım için bu konuyu açma gereği duydum. Daha önce hiç ROM portlamadım. Yani detaylıca öğrenmek istiyorum. Oluşturabileceğim en güncel, en hafif ve en işlevsel ROM'u oluşturmak istiyorum. Nereden, nasıl başlamalıyım? Hangi ROM'u temel almalıyım? (LineageOS gibi bir temel almayı çok isterim). Bir de TWRP sadece belirli cihazları destekliyor uygun bir sürümünü bulamadım nasıl çözüm bulabilirim? Bunların yanında iyi bir root uygulaması ve root ile çalışan işlevsel, güzel uygulama tavsiyeleriniz varsa bunları da ilave edebilirsiniz.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce kernel derlemen lazım sonra portlayacağın işletim sisteminin kaynak kodlarını çekeceksin bir de kendi telefonunun donanım yazılımlarını o android sürümünde destekleyen bir paket bulacan ikisini derleyeceksin de işletim sistemini kendi bilgisayarında hayatta yapamazsın serverlerde bile uzun sürüyor onu yapmak.

İlk önce kernel derlemen lazım sonra portlayacağın işletim sisteminin kaynak kodlarını çekeceksin bir de kendi telefonunun donanım yazılımlarını o android sürümünde destekleyen bir paket bulacan ikisini derleyeceksin de işletim sistemini kendi bilgisayarında hayatta yapamazsın serverlerde bile uzun sürüyor onu yapmak.
Daha önce kernel derlemedim. Bu işlemlerin nasıl yapılacağını örnekleyen veya bu konuyu anlatan Türkçe kaynaklar var mı? Daha önce çok aradım fakat uygun bir rehber bulamadım. Yabancı kaynaklarda rehberler var fakat ya video çeken abiler hint aksanıyla konuştuğundan ya da videolar sessiz ve anlatımsız olduğundan hiçbir şey anlayamıyorum. Süre konusunda sıkıntım yok acil olarak lazım değil hobi amaçlı giriştiğim bir iş zaten bu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı